Shazam 30 milyon dolarlık yeni yatırımla 1 milyar dolar değerlemeli girişimler arasına katıldı
Yatırım

Shazam 30 milyon dolarlık yeni yatırımla 1 milyar dolar değerlemeli girişimler arasına katıldı

2002 yılında Londra'da Chris Barton, Philip Inghelbrecht, Dhiraj Mukherjee ve Avery Wang tarafından kurulan Shazam bugün ismini bilmediğimiz şarkıları bulmak için en kolay ve güzel yol.

Kuruluşundan 12 yıl sonra önemli bir yatırıma daha imza atan şirket, 30 milyon dolarlık bu son yatırımla "unicorn" olarak adlandırılan ve 1 milyar dolar değerlemeyi geçen internet/teknoloji girişimlerinin arasına dahil olmuş oldu.

Yönetim kurulu başkanı Andrew Fisher'ın yaptığı açıklamaya göre bu yatırım turuna katılan yatırımcılara verilen pay yüzde 3'ün altında.. Bu kişiler şirkete daha önce yatırım yapmamış kişi ve şirketler. Shazam Mart 2014'te 20 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini 500 milyon dolara ulaştırmıştı.

iOS, Android, Blackberry ve tüm diğer platformlarda yer alan Shazam Ağustos 2014'te 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştı. Spotify ile işbirliği gerçekleştiren şirketin yeni yatırımla birlikte yapacağı işbirlikleri ve getireceği yenilikleri hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar (3)
 1. Bir türlü ne işimize yarayacağını anlayamadığım ve gelirinin nasıl olduğunu bilemediğim uygulama.

  1. Mutlucbk Mutlucbk

   Şarkı dinliyosun, yerli veya yabacı kimin söylediğini bilmiyosun diyelim, açıyosun shazamı seninle birlikte o da dinliyor şarkıyı ve şarkıyı kimin söylediğini ve hangi şarkı olduğunu buluyor. Alt tarafında bu şarkıyı oynat, videosunu oynat gibi seçenekler de 3. taraf uygulamaları oluyor ve gelirlerini orada ayrıca reklamlar la sağlıyorlar.

  2. Selmmdkoglu Selmmdkoglu

   al bendende o kadar, reklamaı var ama gelişim süreci hakkında demekki yeni efsane projeler var görücez.