Kullanıcı Deneyimi Profesyonelleri Derneği UXPA, Türkiye oluşumunu tamamladı
Kariyer

Kullanıcı Deneyimi Profesyonelleri Derneği UXPA, Türkiye oluşumunu tamamladı

Türkiye'de UX yani kullanıcı deneyimi alanında uzmanlaşan az sayıda profesyonel için iyi haber, UX alanında dünya çapında 55 farklı noktada faaliyet gösteren UX Profesyonelleri Derneği'nin (UXPA) Türkiye birimi kuruldu.

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Bilişim Anabilim Dalı Başkanı Kerem Rızvanoğlu'nun kurucuları arasında olduğu UXPA Turkey'in işe, bilgi paylaşımı odaklı bir topluluk, bir platform olarak başlaması planlanıyor. Toplam 15 kişilik kurucu ekibinde e-ticaret, telekom, bankacılık gibi farklı sektörlerde UX alanında çalışan ya da bu alanda araştırma yapan akademisyen ve öğrenciler de var.

Rozvanoğlu açıklamasında UXPA Turkey'in şeffaf ve yardımsever bir atmosfer içinde birlikte öğrenme metodunu merkeze alan etkinlikler ve eğitimler yapmak ve alanla ilgili nitelikli Türkçe başvuru kaynakları üretmek amacıyla çalışmalarına başladığını söylüyor.

UXPA Turkey ile ilgili daha fazla bilgi için www.uxpaturkey.com adresine gidebilirsiniz.

Yorumlar (2)
  1. Ceren Ceren

    Türkiye'de son dönemde bu alanda sıkça etklinlikler var sektörü bilinçlendirmek güzel birşey. Yalnız genel profile baktığımızda herkes bilgi paylaşıyor, etkinlik yapıyor ne güzel. Fakat bizde yurtdışından farklı olarak, iş reel bir ürün tasarlamaya gelince beste ile güfte uyuşmuyor malesef. Salt bilgi işi değil bir ürün tasarlamak. O ürünü ya da deneyimi estetik ve etkileşim ile sunmakta var yabancılar bu konuda kalifiye insan bulmak konusunda sıkıntı çekmiyor fakat bizde durum tam tersi. Bizde deneyimi tasarlasanız bile iş son haline gelinceye kadar sanatsal alt yapısı olmayan tasarımcılar, tasarım bilgisi olmayan yazılımcılarda girince işin içine ne deneyim kalıyor ne kullanılabilite olay keşke UX ile bitse.

    1. Ceren Merhaba,

      Sana kesinlikle katılıyoruz, hedefimiz bu alanlarda vaka sayısını artırarak projelerin tüm paydaşlarında farkındalık ve kalite arttırmak. Bu konudaki değişim rekabet koşulları nedeni ile artık bir tercih meselesi değil zaman meselesi olarak ele alınıyor. Bizim de amaçlarımızdan biri bu süreci mümkün olduğu kadar hızlandırmak ve istenilen düzeye getirmek olacak, bu konuda değişim isteği ve sancısı olan açıkçası herkesi oluşumumuza bekliyoruz.