Gogoro geleceğin elektrikli bisikleti olmaya aday
Teknoloji

Gogoro geleceğin elektrikli bisikleti olmaya aday

Bugüne dek 150 milyon dolar yatırım toplayan, Tayvan merkezli girişim Gogoro,  çıkaracağı elektrikli ürünü tanıttı. İlk kez CES 2015 fuarında görüntülenecek olan Gogoro elektrikli bisikletler, şirketin isim hakkını almış olduğu "Smartscooter" formatında olacak.

Oldukça sessiz, sıfır emisyon oranına sahip çevre dostu modeller üretecek olan Gogoro scooterlar, tasarımları, dijital panelleri ve kişiselleştirilebilir ışıklandırmalarıyla ilk planda dikkat çekiyor.

Ancak Gogoro'nun bir diğer büyük amacı, şehirlerdeki alışkanlığı değiştirmek. Değiştirilebilir bataryalarla şehirlerde şarj istasyonları oluşturacak Gogoro, sürücülerine bu tarz noktalarda şarj değiştirme imkanı sunacak. Yani elektriğiniz tükenmeye başladığında bir istasyona giderek, boş bataryayı bırakıp dolusunu almanız mümkün olacak. Bu da aslında bir bataryaya sahip olmaktan çok daha basit ve paylaşım ekonomisi mantığıyla bu sorun çözülmüş.

Bundan önce Nike, Microsoft ve HTC gibi markalar için çalışan Horace Luke, Gogoro'nun CEO'su. HTC'nin başkanı Cher Wang'ın da yatırımcı olarak yer aldığı proje, sürücülerin şehiriçi ulaşım alışkanlıklarını değiştirmeye çalışacak. Bu arada Gogoro'nun tasarımının da dikkat çekici olduğunu ve aslında yeni nesil bir akıllı telefon sadeliğinde olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bir motorlu taşıttan ziyade, kesinlikle teknolojik bir aygıt duruşuna sahip.

Gogoro, Tesla Model S'de de kullanılan, Panasonic'in 18650 lityum iyon pilini kullanıyor. Bir mobil uygulaması da bulunan Gogoro, bu uygulama üstünden elekrikli bisikletle ilgili bilgileri size aktarıyor. Gogoro'nun LED ışıklarını buradan ayarlayabiliyor, kalan şarj oranınızı ve çevredeki şarj istasyonlarını görebiliyorsunuz. 0-50 km/h hızlanmasını 4.2 saniyede gerçekleştirebilen Gogoro'nun çıkacağı en yüksek hız ise 95 km/h (60 mph) civarında olarak açıklanıyor.

Bununla birlikte, kullanıcılarını trafikten ve gürültüden biraz uzaklaştırmasının yanı sıra çevre dostu duruşuyla da büyük şehirlerde tercih edilebilecek bir çözüm olabilir. Gogoro'nun yeni yayınladığı bir videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (3)
  1. Renklidergi Renklidergi

    hangi akla dayanarak Scooter'i bisiklet olarak çevirdiniz acaba?

  2. Bcakir Bcakir

    Tasarımı baya hoşuma gitti. Eğer şarj doldurma sorununu düşüncelerindeki gibi çözebilirlerse çok tutulabilir ama Türkiye için daha bir 10 senesi daha var.

  3. Enver Gökmen Enver Gökmen

    Hem elektrik destekli hem de normal pedal ile sürüş desteği sunan ebikelar varken bu tarz motorsikletler geleceğin ebike'ı olmaktan uzak bence. Sporun ve ulaşımın birlikte yapıldığı hem de daha az yer kaplayan katlanabilir modelleri de gelecekte çok sık göreceğiz. Ama motorsiklet kolay kolay konumu kaybetmeyeceğine göre yine de görebilir.