Bitcoin 2014 yılında en kötü seyreden para birimi olarak kayıtlara geçti
Finans

Bitcoin 2014 yılında en kötü seyreden para birimi olarak kayıtlara geçti

Geçtiğimiz yıl en çok konuşulan konulardan biri, sanal para birimi bitcoin olmuştu hiç şüphesiz. 2013 yılı sonunda önemli bir yükseliş yakalayan, yılı kapatırken 1 bitcoin başına değeri 1100 dolara kadar çıkan kriptolanmış para birimi, yıl boyunca oldukça dalgalı bir seyirle hareket etti.

Bitcoin 2014'te yaşadığı bu dalgalı seyire rağmen pek çok yeni noktada kabul edilebilirliğini artırdı. Yıl içinde pek çok e-ticaret sitesi, bağış kabul eden web siteleri bitcoin kabul etmeye başladığını duyurdu. Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında sizlere duyurduğumuz üzere, bitcoin kurları Bloomberg'den dahi takip edilebilir hale geldi.

Kendini kanıtlama ve kabul ettirme konusunda çok başarılı olduğunu söyleyebileceğimiz bitcoin para birimini değer olarak tabloya döktüğümüzde ise durumun maalesef o kadar da parlak görünmüyor. Şu anda 270 dolar civarında bir değerde seyreden bitcoin, 2013 sonundaki günlerini ayırıyor. Bitcoin ile birlikte kötü giden ve 2014 yılında en çok değer kaybeden diğer para birimleri ise Rus Rublesi ve Ukrayna Grivnası'sı oldu.

1x-1

Yorumlar (7)
 1. Eskiden benim için bu sitedeki yazıları okumak kadar değerli ve önemliydi yorumları okumak. Şimdi ise neden kimse yorum yazmyor, neden yorumsuz kalıyor yazılar anlamıyorum.

  Mesela bu yazının altında bitcoin mining eskisi kadar para kazandırmıyor, zaten 2016 ortalarında artık mining yapılabilinecek limit bitecek gibi ek bilgileri yorum görmek güzel olurdu.

  Acaba Webrazzi editörleri de bu konudan rahatsız mı? Yorumları arttırmak adına bir çalışmaları var mı?

  1. Onurakkus Onurakkus

   Webrazzi işine gelmeyen yorumları onaylamadığı için yorum sayısı az kalıyor maalesef...

  2. Selçuk Selçuk

   Benimde hiç yazasım gelmiyor artık. Webrazzi git gide kurumsallaştı, kurumsallaştıkça da samimiyetini kullanıcıya olan yakınlığını kaybetti. Umarım eski haline benzer bir alternatifi çıkar severek takip edeceğimiz siteye tekrar kavuşuruz...

 2. Faruk Aslan Faruk Aslan

  Bitcoin piyasası evet dalgalı. Halen kazandırabileceği gibi kaybettirme ihtimali de artıyor. Fakat bu kısa vadelik görünüm. Uzun vadede ise bitcoinin (çok olumsuz bi etmen olmadıkça) yükseleceğine inanıyorum. Lakin maksimum 21 milyon adet üretilebileceği ve şu an 12 - 13 milyon civarında bitcoinin piyasada olduğunu biliyoruz. Birşey kısıtlı ise değeri (uzun vadede) artacaktır.

  Ayrıca coin mining de gitgide zorlaştı. Her geçen gün biraz daha zorlaşarak devam ediyor. Eskiden PC lerle yapılırdı. Şimdi Asic Miner'lar dahi yetersiz kalabiliyor. Bitcoinin düşmesinde; yeni çıkan kripto para birimlerinin de önemi olduğunu düşünmekteyim. Dogecoin, Litecoin gibi Altcoinler de bitcoinin düşmesine etki etmektedir.

  1. Bitcoin mining üretilebilinecek bitcoin azaldıkça da gittikçe zorlaşacak zaten. sizin dediğiniz gibi bence de diğer dijital para birimlerinin çıkması bitcoin'in düşmesinin en önemli nedeni.

   Sanırım Asic Miner'lar dışında cloud mining imkanı da var. Hem bir hardware almamış oluyoruz böylece. Yanlış bilmiyorsam eğer Asic Miner gibi donanımlar miner dışında bir işe yaramadıkları için 21 milyon sınırına ulaşıldığı zaman bir işe yaramayacaklar.

   Sizce cloud mining mantıklı mı? Yani vermiş olduğumuz cloud server kiralama ücretini karşılar mı acaba?

  2. Haklısınız. Artık Asic Miner ile bile bitcoin üretmek zor. Peki cloud mining sizce denemeye değer mi?

   Aylık olarak kiralanabilen serverlar var cloud mining için. Bunlar sizce yatırımı karşılar ve kâr etmemizi sağlar mı?

 3. Bir ekonomist olasam da paradan para kazanma peşinde olmasam da bitcoin bir çok ''para basan şahsiyetlerin'' ve Dünyanın rezerv parasının dolar olmasının en büyük savunucuları bu para biriminin önüne sürekli taş koydu ve dibe batmasını sağladı. Bence birazda rublenin başına geldiği gibi bitcoinin bu çöküşünün ardındaki gizli sebepleri konuşmak gerek.

  2016 yılında yada gelecek yıllar ne kadar değerlenir bilinmez ama bir çok kez gözleri üzerine çeken bitcoin, kurucularının suikastlere kurban gitmesiyle aslında ne kadar önemli bir geleceğe sahip olduğunu daha ilk çıktığı günden beri kanıtlamış oldu. Ölüm korkusundan bitcoin yaratıcıları bir bir istifa ettiler ve saklandılar.

  Ekonomi bilimine bilimsel argümanlarla destek verip bu yorumu bu yazı için daha değerli hale getirebilirdim ama bazen görünmeyen ve buz dağının görünmeye kısmı görünen kısmından çok daha hayati olabiliyor. :)