Alibaba'nın 4 aylık rakibi Wanda E-commerce'in değeri 3.2 milyar dolara çıktı

Alibaba'nın 4 aylık rakibi Wanda E-commerce'in değeri  3.2 milyar dolara çıktı

tencent baidu wanda group ecommerce eticaretHalka arz başarısıyla tüm dikkatleri üzerine çeken Alibaba'nın Tencent, Baidu ve Wamda ortaklığındaki bir rakiple karşılaşacağını paylaşmıştık. Bu ortak girişim 4 ay önce kurulan Wanda E-commerce oldu ve 1 milyar Yuan (yaklaşık 161 milyon dolar) yatırım alarak dikkatleri üzerine çekti.

Çinli Wanda Group'un e-ticaret pazarında Alibaba'ya karşı öne sürdüğü Wamda E-commerce, Tencent ve Baidu ortaklığıyla 5 milyar Yuan (814 milyon dolar) sermaye ile kurulmuştu. Centec Networks ve Xude Rendao tarafından yapılan 161 milyon dolarlık yatırım bu ortaklığın değerini 4 katına yani 20 milyar Yuan'a (3.2 milyar dolara) yükseltti.

Yıl sonunda yeni yatırım turu gelecek

Hem Alibaba karşısındaki konumunu güçlendiren hem de bu alandaki potanasiyle bir kez daha dikkat çeken Wanda Ecommerce'in operasyonel süreçlerini bu yılın 4. çeyreğinde tamamlayacağı ve aynı dönemde yeni bir yatırım turunu daha kapatacağı belirtiliyor.

Wanda Group, daha önce de bahsettiğimiz gibi emlak, otel vb. işleriyle bilinen bir şirket. Tencent ve Baidu ise Çin'in en büyük ve tecrübeli şirketlerinden ikisi. Baidu ve Tencent, Wanda E-commerce'in yüzde 15'er hisseye sahip. Yeni yatırımcılar ise toplamda yüzde 5 hissenin sahibi oldu.

Ali Pay'in rakibi olan TenPay ve Weixin Payment, Tencent sunduğu ödeme hizmeti ve Wanda E-commerce'i de destekliyor. Bu 3 ortağın e-ticaret tarafında güçlerini birleşmesinin sebebiyse çok açık; 2020'de Çin'in çevrimiçi ödeme hacmi (B2B dahil) 30 trilyon Yuan'a (4.8 trilyon dolar) çıkarak dünyanın 1 numarası olacak.

China-Online-Retail-Market- rapor cin eticaret odemeWanda E-commerce, Wanda Group'un fiziksel pazardaki müşteri potansiyeliyle Alibaba'ya karşı farklı bir güce de sahip ama BABA sembolünün New York borsasındaki değeri şu an için 257.5 milyar dolar. Kısacası Wanda E-commerce küçümsenmemesi gereken ama Alibaba için halen çok küçük bir rakip.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.