Alâ Dükkan doğal gıdayı köyden sofranıza getirmeyi amaçlıyor
E-Ticaret

Alâ Dükkan doğal gıdayı köyden sofranıza getirmeyi amaçlıyor

Son yıllarda organik ürünler tüketiciler için çok daha önemli bir hale gelmeye başladı. Organik ürünlere talep, bu alanda girişimlerin de sayısını artırmaya başladı. Bugün sizlere tanıtacağımız girişim olan aladukkan.com.tr de her ne kadar doğal gıdaya odaklanıyor olsa da, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk bilinciyle de hareket ediyor.

Karaman merkezli aladukkan.com.tr'nin çok önemli bir misyonu, kendisinin üretim yapmıyor olması. Tüm ürünler, hususi olarak köylülerden tedarik ediliyor. Farklı köylerden alınan ürünler, web sitesinde güneş kurusu ürünleri, süt ürünleri, tahıllı ürünler, atıştırmalıklar ve gurme gibi farklı kategoriler arasında sergileniyor.

Alâ Dükkan ile ilgili sorularımızı yanıtlayan aladukkan.com.tr'nin kurucusu Ahsen Toktay, günümüzde köylülerin ürünlerini üretmekten vazgeçmeye başlayarak fabrikalarda çalışmaya başladığını, üretimi dolaylı olarak desteklemek ve köylülerin üretimlerinden değer kazanabilmeleri için projelerinin önemli bir rol üstlendiğinin de altını çiziyor.

aladukkan

Nisan 2014'te çalışılmaya başlanan proje henüz çok yeni. Ocak 2015 itibariyle yayına giren girişim, Karaman'da, oldukça doğal ve bakir topraklarda yetişen yerel ürünleri Türkiye'ye açıyor. Aladukkan.com.tr’nin Karaman’da da bir fiziksel mağazası da mevcut. Alâ Dükkan, e-ticaret kanalanın yanı sıra bazı restoranlara da ürün tedariği sağlıyor.

Toktay’dan aldığımız bilgilere göre Karaman güneşin radyasyonsuz olarak en dik açıyla geldiği noktalar arasında Avrupa’da 5, Türkiye’de ise 2’inci sırada. Bu yüzden güneş kurusu ürünler özellikle coğrafyanın da desteğiyle öne çıkıyor. Tam buğday ürünler, yerel peynir türleri, tahinli pideler gibi ürünler de var. Şu anda 40 adet olan ürün sayısı gidecek artacak. Ancak ürün sayısı, hasat zamanı ve mevsimlere göre sürekli değişiklik gösterecek.

Alâ Dükkan, hem doğal ürünleri ön plana çıkarması hem de üstlendiği sosyal misyonla birlikte başarılı bir girişim olabilir. Özellikle toprağını ekip biçmekten vazgeçen köylülerin bu anlamda motive edilmesi ve destekleniyor olması, sürdürülebilir tarım için de en az sağlık açısından organik ürün tercihi kadar önem teşkil ediyor.

Yorumlar (6)
 1. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

  154.846 ncı Yöresel Ürünler sitesi olarak başarılar dilerim. Talat Saltuğ

  1. Yiğit Koray Yiğit Koray

   Talat Bey eseriniz ile gurur duyun. İlk yöresel ürünler e-ticaret sitenizi ben çok iyi biliyorum. Türkiye'deki ilklerden biri ve hatta ilki idiniz. Bir çok medya kuruluşuna dergi ve gazetelere çıktınız. Bir çok siparişi göndermediniz. Bana da 2 adet. Hala borcunuz var. Ondan sonra siteniz kapandı siz de kayıplara karıştınız. Orada burada yöresel ürünler ile alakalı site açılınca tutmaz diye yorum yapıyorsunuz. Bence siz bu işi kotaramadınız bırakın kotaranlar yapsın. Siz başka işler ile uğraşın.

   1. Talat Saltuğ Talat Saltuğ

    Yiğit bey ben 20 senedir bu piyasanın içerisindeyim. Her zaman da yerim bellidir. Sitem kapanmadı ben devrettim. Kayıplara da karışmadım hala e-ticaretin içindeyim. Tabii ki kotaranlar yapsın. Zaten bir kaç firma bunu layıkıyla yapıyor. Ben piyasadaki bu niş alandaki girişim sayısının fazlalığına ironi yapmak için bunu yazdım. Siz yıllardır yana döne beni arıyor iseniz 25 senedir cep telefonum aynı, bana ulaşın bir alacağınız varsa hemen telafi edeyim. TS

  2. Yiğit Koray Yiğit Koray

   Talat Bey yoresel-urunler.com sitesi adına şikayet sitelerinde sayfalarca şikayet vardı. Bahsettiğim sene 2009-2010. Şu an hepsi silinmiş gitmiş. gittigidiyor, hepsiburada ile çekişiyordu şikayet sayınız. Benim siparişim 15 TL, 25 TL civarında idi. İkisi 50 TL etmez. Ne idüğü belirsiz bir siteden yüklü miktarda malzeme alacak değildim. Hele de 2009'da.

   Ama şikayet sitelerinde 100 TL, 250 TL çok gördüm. Ne site tasarımınız ne de yönetim anlayışınız o sitenin ilerlemesi için mümkün gözükmüyordu zaten. Sonunda da piyasadan çekildiniz. Hayırlısı böyle imiş demek. Ama milletin hevesini kırmayın derim size. Nitekim giyim satan e-ticaret sitesi de çok ama hala yenileri açılıyor. Yine açılacak aynı yöresel ürünler siteleri gibi. Kotaran yapacak, kotaramayan sizin gibi kenardan bakacak.

 2. Aristo-Z Aristo-Z

  ALADUKKAN; satın almayı başarmak gereken bir sayfa kurgusu var!!pekmezin kilosu 300 tl olması sebebini altında açıklamadıktan sonra pekmez yapımındaki sarfiyatı bilmeyenlerin tepkisi (ki bu kitle siteye grenlerin min. %90'ı olacaktır)siteden bir daha dönmemek üzere çıkmak olacaktır. bu sitenin kullanışlıını sağlamanız için web'i sadece gazete okumak için kullanan birinin pratikliğine sunacak kadar ergonomik olmalı.. hayıtlı çalışmalar..

  1. Ahsen Toktay Ahsen Toktay

   Merhaba ARISTO-Z; Sitemizde pekmez satışı bulunmamakta, sitemizin kullanımı ile sıkıntı yaşadığınız noktayı daha net öğrenebilirsek, geliştirmeye çalışırız.