Mark Zuckerberg, on binlerce takipçisinin katılımıyla dünyanın en büyük kitap kulübünü kurdu
Dijital

Mark Zuckerberg, on binlerce takipçisinin katılımıyla dünyanın en büyük kitap kulübünü kurdu

Sanıyoruz, dünyanın en büyük kitap kulübü, Mark Zuckerberg tarafından dün yani 3 Ocak tarihinde birkaç dakika içinde kuruldu. Facebook hesabından 2015 yılında her iki haftada bir kitap okumayı hedeflediğini, 30 milyon takipçisiyle paylaşan Zuckerberg bunun için bir de Facebook sayfası açtı.

Facebook kullanıcılarını kendisiyle birlikte okuyup, tartışmaya davet eden Zuckerberg'in okuduğu her kitabın ismini yayınlayacağı A Year of Books (Kitapların bir yılı) sayfası kısa sürede 71 binin üzerinde kullanıcı tarafından beğenildi (ve bu sayı hızla artmaya devam ediyor).

Zuckerberg, başlattığı online kitap kulübünün ilk okuması için de Moises Naim'in The End of Power isimli kitabını seçti. Zuckerberg'ün önerisiyle kullanıcılar soluğu Amazon'da alınca, kitap kısa süre içinde tükendi. End of Power'ın Amazon sayfasında hala geçici olarak stokta bulunmadığı notu görülebiliyor.

Zuckerberg'ün kendi özetiyle seçtiği kitap, dünyanın, geleneksel olarak büyük devletler, ordular ve diğer organizasyonların elinde tuttuğu güç dengesinin, bugün bireyler lehine değişmesini konu alıyor. Zuckerberg de bireyleri güçlendirmeye gönülden inandığını söylüyor. Paylaşımın altında, takipçilerinin Portekizce'den İspanyolca'ya, Google Books'tan Amazon'a kitaba erişmek için linkler dahil ardı ardına yüzlerce yorum yapması da bu gücün bir başka kanıtı...

Screen Shot 2015-01-04 at 10.16.34

Yeni yıla başlarken yapılan listelerin akibeti çoğunlukla... bellidir. Mark Zuckerberg'ün "Kitapların bir yılı" hevesinin "Kitaplarla birkaç ay" hatta "hafta"ya dönüşme olasılığı da bu nedenle var. Ancak bu olmazsa, kitap kulübü, halihazırda medya için gittikçe önemli bir trafik kaynağı olan Facebook'un kitaplar için de benzer bir etki yapıp yapmayacağını da gösterebilir.

Yorumlar (8)
 1. Asdasd Asdasd

  "Yeni yıla başlarken yapılan listelerin akibeti çoğunlukla… bellidir. " Sizce Mark Zuckerberg bunu yalan eder mi? Adam geçen sene Mandarin öğrendi.

  1. Uğur Uğur

   Geçen sene öğrenmedi, eşi Çinlidir arkadaşın.

 2. Ahmet Karan Ahmet Karan

  Neden amazon'daki stok hemen tükenmiş, Kindle'ları yok mu? :)

 3. Turgay Turgay

  Verdiğinzi örneğin e-ticaret pazarlaması, sosyal mecranın gücü ile alakası yok. Verdiğiniz olay tamamen ünlü birinin tavsiyesi ile alakası var. Bugün başbakan şu kitabı göstere göstere okuyun dese yine aynı sonuç alınır. Kısacası bu olay sosyal medya gücünü değil, tanınmış kişinin reklam gücünü gösterir. Zaten reklamları da bu yüzden tanınmış kişilerle yaparlar değil mi?

  1. Tanınmış biri ya da ünlü olmak için eskisi gibi birilerini sizi TV'ye çıkarmaya, kasetinizi yapmaya vs ikna etmeniz gerkiyor gibi anlatmışsınız. "Herkes in kendini yayınlayabildiği mecralar mevcut" diyerek internete giriş cümlesi kuruyorum ama öyle. Şöhrete giden yol da internet sayesinde değişti, değişmeye devam edecek....Buna sosyal medyanın gücü demiyorum, güç dengesinin bireyler lehine değişmeye başladığını düşünüyorum, Vine YouTube şöhretleri eskiden reklamlarda oynamıyorlardı. .

   1. Turgay Turgay

    Mark kendisi facebookta ünlü olmadı, facebooku kurduğu için ünlü oldu. Olay yine benim dediğime geliyor. Herneyse bakış açıları farklı olabilir hak veriyorum.

 4. haber başlığı çok saçma en büyük gurbu olamaz türkiyede bile 100 binden fazla üyesi olan kitap grupları var

 5. Mustafa Mustafa

  Bence çok güzel bir proje bu