Girişim Ofisleri'nde bu hafta kitapyurdu'nun misafiriyiz
Webrazzi TV

Girişim Ofisleri'nde bu hafta kitapyurdu'nun misafiriyiz

Yaklaşık 15 yıl önce kurulan kitapyurdu, bugün yaklaşık 70 kişi istihdam eden bir online kitap satıcısı. Ümit Öncel'in söyleştiği, şirketin bilgi işlem müdürü Hasan Mısırlıoğlu, tüm birimlerin toplandığı binanın deposunda elbette büyük çoğunluğu Türkçe olmak üzere çok sayıda dilde 100 binden fazla kitabın bulunduğunu anlatı. Üzerine konan kitaplara göre karton ambalajı otomatik olarak seçip paketlemeyi 8 saniyede tamamlayan makine parkı sayesinde operasyonları oldukça hızlandırdıklarını söyleyen Mısırlıoğlu'nun eşliğindeki tura katılmak için videoya tıklayınız. Girişim Ofisleri’nin diğer bölümleriyse burada.

Yorumlar (40)
 1. Armag Armag

  Kitapların depoya nasıl geldiği, adet kararı,sipariş süreci,tasarım ve yeni kitap süreci vs.. Konu çok ama ucundan değinseydiniz.sadece makina tanıtımı gib olmuş

 2. Fatih Fatih

  gerçekten paketlemele efsane :) başarılarının devamını dilerim çok keyifli olmuş. yalnız kitapyurdu ne zaman daha modern bir tasarıma geçecek merakla bekliyorum :) 90 lardaki HTML sitelerden bir farkı yok. acaba kullanıcıları o arayüze alıştığı için bozmak mı istemiyorlar ?

  1. beta.kitapyurdu.com hizmet veriyor şu anda. Kendileri neden duyurmuyorlar merak konusu tabii...

  2. Taner Taner

   Yeni arayüz eskiye göre iyi ama yine de daha modern görünebilirdi.

 3. Çağlar Çağlar

  Arayüz güncellemesi şart.

 4. paketleme sistemleri harika ancak çok sıkıcı bir ofis.. ayrıca web sitelerini yenilemeyi düşünmüyorlar mı? herhalde 10 senedir aynı tasarımı kullanıyorlar...

 5. Fatihizm Fatihizm

  Bu site ne zaman yenilenecek çok merak ediyorum. AdBlock varken sitenin gövdesi dahi gelmiyor!.

 6. Orhan Orhan

  Ben liseden beri kitapyurdu'ndan alışveriş yapıyorum hocam artık girişimi mi kalmış?

  Not: Taa o zamandan beri aynı arayüzü kullanıyorlar.

  1. Gökhan P. Gökhan P.

   http://beta.kitapyurdu.com/ Müzik ve Film satışı yeni girişimleri olacak sanırım.

   1. kitap yurdu yapılan alışverişi iptal ettiğinizde para iadesi yapmıyor ve muhatap bulamıyorsunuz

 7. Demedi Deme Demedi Deme

  Anlatan adam yandan ne kadar Serdar Kuzuluoğlu'na benziyor ya.

 8. Artık şu sitenin tasarımını yenileseler bari.

 9. Yalçın Yalçın

  Yalnızca makine anlatılan bir bölüm olmuş. Bir deposunu gördük o kadar. Bence hiçbir konuya da değinmediler ve ofisin hiçbir yerini göremedik. Kitapyurdundan daha fazla şey beklerdik. Ayrıca site tasarımının niye bu kadar kötü olduğu sorulmamış bence sorulmalıydı.

 10. Ayşegül K Ayşegül K

  Sayın Bilgi İşlem Müdür Hasan Mısırlıoğlu,

  Eminim bu haberi en azından kendinizi görmek için izleyeceksinizdir :) Bir de ne demişler acaba? diye düşünerek yorumlara bir göz atacaksınız. Toplu feryadımızı duyun, sitenin arayüzünü değiştirin artık :)

 11. Ayşe Ayşe

  kitapyurdu'nun videosunu izlemek zevkliydi:) kitaplarımın paketlemesi hoştu.Verdikleri emek hissediliyor.Yolunuz her daim açık olsun.Çok teşekkür ederim.

 12. Febahadir Febahadir

  Beta siteleri var. Normal siteye göre daha göz alıcı duruyor. Herhalde zamanla o arayüzüne geçerler.

 13. Yigit Yigit

  Girişim ofisi tanıtımında çok paketlerme makinesi tanıtımı olmuş. Vasatın altında bir hafta.

 14. Mehmet Mehmet

  Buraya takılanların çoğu yazılımcı olduğuna göre neden sadece kutulama makinasını öve öve bitiremeyip o makineye odaklandınız... Asıl IT bölümü daha ilgi çekici, server odaları, developer koşulları ve makinalerı vs gibi konular bende daha çok merak uyandırıyor...

 15. Kendilerini tebrik ederim ama 15 yılda yaptıkları tek şey parayı verip kargo makinası almak gibi gözükmüş herşey :) Makinayı kendileri R&D ile yapmış olsa neyse :)

 16. Mustafa Mustafa

  Bilerek mi arayüzlerini bekletiyorlar, alasım varsa da almıyorum bazen.

 17. Altan Altan

  http://beta.kitapyurdu.com/ buyrun sitenin yeni hali 10 senedir değişmedi diyenlere

  1. Altan Altan

   yanlız neden opencart kullanmışlar anlaşılır gibi değil :)

 18. Ahmet Akdel (@ahmetakdel) Ahmet Akdel (@ahmetakdel)

  Avrupa'da 1 Dünya'da 2 tane olan paketleme makinasının birinin Türkiye'de olması gurur verici. Bu paketleme makinasının kitapyurdu.com için özel üretildiği anlamına geliyor. Üzerinde yer alan "Internatianol Patent" ibaresi gözüme çarptı acaba makine yurtdışında mı üretildi?

 19. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

  Paketleme sistemi gerçekten harika. Pimomatik teknolojisi ile bence gayet hızlı bir proses elde edilmiş. Bu yazıyı okuyan herkesin aklından geçen web sitesi konusunda http://beta.kitapyurdu.com/ en azından böyle bir girişimleri olduğunu söylemem lazım. Ama 15 yıllık firmanın bu kadar beklemesi, satın alma adımlarını online da zorlaştırması ve müşteriye buna mecbur kılması hiç olmamış.

  Sorulması gereken sorulardan biri de kitaplarla ilgili sosyal projelerde neredeler? Ne tür etkinlikleri var? Bunları nereden duyuruyorlar? İnovatif tarafta tekel olduğu için hiçbir şey yapmayan bir profil çizdiklerini söylemem lazım.

 20. Hayri Hayri

  5 ay önce yeni siteleri açılacaktı hala açılacak.Kitapyurdu içerisindeki Mobisoft şirketine web geliştirmeleri ve çözümleri yaptırılıyor. Web takımındaki bir arkadaşla samimiyetimiz var ve sürekli eksikleri olduğundan bahsediyorlar. Opencart kullanmalarının sebebi ücretsiz olması bildiğim kadarıyla zaten MVC-L yapılarıyla zaten çok oynamışlar (customize edilmiş), bu kadar kitap bilgisini Couchbase veritabanıyla çözmüşler. 4 Kişilik bir web takımından daha fazla bir şey beklememek gerek. Yine de iyi iş çıkarılmış, yeni arayüz de gereken modern web tarzına uygun değil bence.

 21. Batuhan Göksu Batuhan Göksu

  Kitapyurdu.com iyi hoş güzelde web'in ilk yıllarından kalma tasarımla hala utanmadan devam etmeleri çok üzücü ve atılımcı bir firma değil bakın Babil.com çıkardığı elektronik kitap okuyucu ile ileri firma olduğunu bir daha kanıtladı ki Kitapyurdu.com çok daha köklü firma olmasına rağmen çok geriden geliyor.

  1. Alev Uçar (@eskidji_Ewg) Alev Uçar (@eskidji_Ewg)

   Herşeyden önce kitap seven ve online platformlar üzerinden çok fazla kitap alan biri olarak kitapyurdu.com'un en azından biraz web tasarımına önem vermelerini tavsiye ederim. İşinizi çok iyi yapıyor olabilirsiniz ama dijitale yatırım yapmadığınız sürece bunun çokda fazla önemi kalmıyor açıkcası. Kullanıcı davranışlarını biraz analiz etmenizi , rakip analizi yaparak onlardan bir tık önde olmanızı, web sitenizi ve google reklamlarıyla bunu desteklemenizi tavsiye ederim.

 22. Gökhan P. Gökhan P.

  http://beta.kitapyurdu.com/ beta sitesine baktığımızda müzik ve film satışı içinde altyapı hazırladıkları görünüyor.

  İyi bir açılım ve mevcut potansiyeli ile başarılı olacaklardır.

 23. Salman Yılmaz Salman Yılmaz

  http://beta.kitapyurdu.com/ la ilgili:

  yeni tasarımları da günün gerisinde kalmış,

  hepsiburada.com un bir önceki tasarımı gibi :)

  performans sorunları var,

  header kısmı gereksiz yer kaplıyor,

  responsive değil..

 24. Ümit Büyükyıldırım Ümit Büyükyıldırım

  Büyük ölçekli işlerde verimliliği artıran en önemli unsurlardan biri otomasyondur. Kitapyurdu'da bu paketleme makinesi ile ciddi bir otomasyon ve verimlilik sağlamış gibi görünüyor. Ancak bunun kendi iş süreçlerinde ne kadar zaman, işgücü ve ekonomik tasarruf sağladığını, en azından oransal olarak öğrenmek isterdik. Örneğin her kutunun siparişi içerek boyutta ve boşluksuz olmasının kargo desisi açısından sağlayacağı tasarruf bile aslında üzerinde durulması gereken bir konu. Bunun yanı sıra kutu paketlemelerinin insan yerine makine tarafından yapılmasının sağladığı hız da siparişlerin kargoya verilme hızlarını önemli ölçüde iyileştirebilir. Amazon'un hızlı sipariş için insansız hava araçlarını deneğini bir dönemde artık siparişi müşteriye ulaştırma hızının da önemini kavramak lazım. Sonuç olarak, bu makinenin sağladığı tasarruf ve verimlilik metriklerini kitapyurdu bizlerle paylaşsaydı çok daha iyi olurdu.

 25. Sistemleri çok aksak, bir kitap sipariş veriyorsun kendi kendine iptal oluyor sonra biz iptal ettik oluyor bide üstüne iadeler yapılmıyor. Kaliteden bahsetmeyin bana.

  1. Ekrem Ekrem

   kaç senedir kitapyurdundan alışveriş yaparım; ne kendi kendine iptal olan bir siparişe ne de şahsen iptal ettiğim siparişimde geri ödemede herhangi bir aksaklığa denk gelmedim. 7 gün 10 gün sonra elime ulaşan siparişim olmadı değil ama

   1. Can Bey e katılıyorum. Sitede sıkıntılar var ve bunu anlatmak ayrı bir dert. Acele lazım olan bir ürün sözkonusu olunca sitenin aymazlığı tarafımca ortaya çıktı. Şöyle ki; Ürün siparişim gecikince başka yerden sipariş etmek zorunda kaldım. Ve gördüm ki daha ucuza satanlar var! Kitapyurdundaki siparişimi iptal ettim. Ödememi yapmıştım. İade için site ile e-posta trafiği devam ederken ürün eve geldi. Siparişin üstünden 3 hafta geçtikten sonra ve sipariş iptal edilmesine rağmen! İade hala yapılmadı. Ve ben dekont ilettiğim halde benden iade için bilgi isteyen kişiye (her kimse artık) laf anlatmaya çalışıyorum. Halbuki e postayı önceki yazışmalarla birlikte okusa meseleyi anlayacak, istediklerinin zaten olduüğunu görecek ama dert o değil. Oyalamak! Sonuç: iadesi yapılmayan ürün için hala görüşüyoruz kendileriyle...

 26. Ekrem Ekrem

  Bence kitapyurdu nun sitesi böyle kalsın, nostaljik bir site. 15 senedir aynı arayüzü kullanmak, bence güzel bir fikir

 27. Yasin Yasin

  Kendi yanlışlıkları sebebiyle düzeltilmesini istediğim konu için atılan 4 maile keşke bir cevap gelseydi.Belki müşteri para vermediği anda değer görmüş olurdu.

 28. Özlem Çetinkaya Özlem Çetinkaya

  2015'e kadar amatör ruhla çalışan ama samimiyetine inandığım bir siteydi Kitapyurdu

  Son 3 aydır verdiğim siparişlerle ilgili müşteri hizmetleri ile girdiğim diyaloglar sinir bozucu. İletişimden ve müşteri memnuniyetinden zerre haberi olmayan kişileri oturtmuşlar servis masasına. Çok acı.

 29. Kitap alçağım zaman tek alış veriş yaptığım site.Tasarım belki günümüze uymaya bilir eksikler de olabilir fakat bütün kitaplar neredeyse bu sitede mevcut belkide bu siteyi tercih etmemin tek sebebi..Düşünsene başka bir siteden bir kitap alacaksın diğer aradığın kitabı o sitede bulamayıp farklı bir siteden alıp 2 kere kargo ücreti ödeyeceksin..Bunu kendiniz deneyin bu site kadar seçenek diğerlerinde yok belki bu güne kadar gelmelerinin sebebi budur...

 30. Hain Kostok Hain Kostok

  Alttaki twiti atıp ardından

  http://i.hizliresim.com/AnD6QQ.jpg

  Silip özür dahi dilemeyen vatan haini şakşakcılıgı yapan yer alışveriş yapmam artık

  Birde gözüme birşey çarptı Kadın çalışlan 1-2 tane gördüm neden öyle acaba....