Facebook'tan kullanıcılar için öğretici videolar serisi... Peki neden?

Facebook'tan kullanıcılar için öğretici videolar serisi... Peki neden?

Facebook, 1 milyardan fazla üyesi bulunan dev bir sosyal ağ. Belki bu satırları okuyan Webrazzi okuyucularının tamamı, Facebook'u nasıl kullanacağını, nasıl şifresini değiştirebileceğini, etiketlendiği bir fotoğraftan etiketi nasıl kaldıracağını ya da birisini nasıl bloklayabileceklerini çok iyi biliyorlar. Fakat, 1 milyardan fazla kişiden bahsediyoruz... Sorulması gereken soru şu: Bunları nasıl yapılabileceğini, her kullanıcının biliyor olmasına imkan var mı?

Facebook kurulalı 10 yıl oldu ve elbette o günden bu yana pek çok değişiklik geçirdi. Şimdi Facebook'un burada "how to" videolarının yayınlamasının incelenmesi gereken birkaç sebebi var. Bunlardan ilki, 10 yıllık bir sosyal ağın aklına "how to" videosu çekmek daha yeni gelmiş olabilir mi? Tabii ki hayır. Facebook bugüne kadar o kadar dinamikti ki, gizlilik ayarları, özellikleri çok fazla değişimden geçti. Mesela Facebook'ta fotoğraf etiketleri de bir zamanlar yoktu, bazı özelliklere how to videolarının çekilmesi bile mümkün olamazdı. Facebook'un şimdi kalkıp "how to" videoları yayınlaması, bir yandan iyi bir yandan kötü haberi getiriyor.

İyi haber, Facebook gerçekten çok büyüdü ve artık dünyanın her yerinden insana ulaşıyor. Gelişmekten olan ülkeler, internet penetrasyonu düşük olan ülkeler, Facebook bunların hepsine giriş yapmaya çalışıyor. Durum böyle olunca, Facebook'un bu "how to" videoları tabii ki oldukça işe de yarıyor. Çok geniş bu kitleye, bazı Facebook özelliklerini kısa ve gerçek hayat örneği videolarla anlatmak kesinlikle harika bir fikir.

Hemen aşağıdan birkaç örneğini izleyebileceğiniz videoların içinde barındırığı kötü mesaj ise, Facebook'un artık durağanlaşıyor olması. Bu videolar bir şekilde çekiliyor, -Facebook için belki önemsiz de olsa- bütçeler ayrılıyor ve kullanıcılarla bu videolar paylaşılıyor. Bu demek oluyor ki, Facebook bu özelliklerde yenilikler getirmeyecek ve menü akışlarını sabit bırakacak. Elbette bu sadece kişisel bir tahmin ancak Facebook'un yapısındaki değişikliklerin bundan böyle biraz daha düşüş gösterecek.

Facebook şifresi nasıl değiştirilir?

Facebook'ta paylaştığınız bir post nasıl düzenlenir?

Facebook'ta birisi nasıl bloklanır?

Facebook'ta fotoğraftan etiket nasıl kaldırılır?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.