cmd.fm'in mobil açılımı ve girişimin gelecek hedefleri üzerine

cmd.fm'in mobil açılımı ve girişimin gelecek hedefleri üzerine

Sizlere bu senenin başında detaylıca tanıttığımız cmd.fm'i 'geek'ler için radyo' olarak tarif edebiliriz. 'Comman-line interface' şeklindeki yapısıyla farklılaşan cmd.fm, geçtiğimiz günlerde Product Hunt'ta listenerek günü birinci sırada kapatmayı başarmıştı.

Yaklaşık 1 ay öncesinde iOS uygulamalarını yayına alan cmd.fm, mobil açılımından memnun gözüküyor. Girişimin kurucu ortaklarından Emir Alp ile konuştuğumuzda bugüne kadar toplamda 50 bine yakın indirme rakamına ulaştıklarını öğrendik.

Mobilde 'lite, ücretsiz' ve '0,99 dolar, ücretli' olmak üzere 2 farklı uygulama şeklinde konumlanan cmd.fm, her iki uygulamada da reklam göstermezken ücretli versiyonda daha fazla, kesintisiz ve yüksek ses kalitesiyle şarkı dinleme imkanı sunuyor.

Android uygulaması için fazlasıyla talep gördüklerini paylaşan cmd.fm ekibi, kısa süre içinde cmd.fm Android uygulamasının da yayında olacağını paylaştı.

Bunun dışında online müzik platformlarıyla ilgili planlarından bahseden girişimciler, bu platformları da cmd.fm'e entegre ederek Deezer veya Spotify kullanıcıların cmd.fm'i adeta bir 'müzik çalar' gibi kullanabilmesinin de planları arasında olduğunu aktardı. Söz konusu yapıda Deezer veya Spotify kullanıcıları hesap bilgilerini girerek cmd.fm üzerinden Deezer veya Spotify'daki müziklerini dinleyebiliyor.

Şu an 4 kişilik bir ekibe sahip olan girişime dair güncel rakamlar ise şöyle;

  • Bugüne kadar dinlenen 5,6 milyon şarkı
  • Aylık aktif kullanıcı sayısı 80 binin üzerinde
  • 110 bin kayıtlı, e-posta adresi doğrulanmış kullanıcı
  • 1,4 milyon filtrelenmiş şarkı
  • 500 binin üzerinde, yayında olan şarkı

cmdfm-mobil-uygulama

cmd.fm'i Deezer ve Spotify gibi online müzik platformlarına direkt rakip olarak görmemek gerekiyor. cmd.fm'in temel olarak yaptığı şey SoundCloud üzerinden telif haklarını ücretsiz kullanıma açmış olan sanatçıların müziklerini kullanıcılarına sunmak. Dolayısıyla girişimin sahip olduğu kullanıcı kitlesinin büyüklüğü/kalitesi ve müzik pazarında değerli bir yan oyuncu olabilme potansiyeli ile öne çıktığını söyleyebiliriz.

Gelecek vizyonu; cmd.to ile geek'lerin ana sayfası olmak

Kurucu ekibin gelecek vizyonuysa müzik pazarından çok daha yukarıda ve genel bir noktada: cmd.fm, cmd.to ile geek'lerin ana sayfası olmayı deneyecek.

Öyle ki kullanıcıların dos ve amiga oyunlarını oynanabileceği, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları kullanılabileceği, dosya yükleme işlemlerini yapılabileceği ve favori web sitelerinden diledikleri gibi filtreler oluşturarak içerik görüntüleyebileceği bir platform kurmak için çalışmalara çoktan başlanmış.

Öğrendiğimize göre tüm bu özelliklerin yanında IFTTT'den alışık olduğumuz gibi bir 'şöyle olursa böyle yap' yapısının kurulması ve mobil uyumluluk gibi konular da cmd.to'nun gündeminde yer alıyor. Kurucu ekipten aldığımız bir diğer bilgiyse cmd.to'nun birinci versiyonunun Şubat 2015 itibarıyla yayına girecek olması.

Hem cmd.fm hem de cmd.to hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Dilerseniz cmd.fm'in ücretsiz ve ücretli iOS uygulamalarına göz atabilir, ya da web arayüzünden cmd.fm'i kullanabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.