Kalp ritminizi ve cildinizin tepkisini ölçebilen oyun faresi: NAOS QG

Kalp ritminizi ve cildinizin tepkisini ölçebilen oyun faresi: NAOS QG

Oyun dünyasında bugüne kadar farklı teknolojileri kullanan fareler görmeye alışkınız ancak Mionix Labs tarafından geliştirilen bu fare farklı bir amaza hizmet ediyor. Bugüne dek sağlık takibi amaçlı olarak bileklik ve akıllı telefonlarda görmeye alışkın olduğumuz kalp ritmi sensörleri, NAOS QG model adını taşıyan bu farenin üstünde bulunuyor. Ancak amaç sağlık durumunu takip etmek değil, oyun içerisinde vücudunuzun verdiği tepkiyi ölçmek.

İsveç merkezli bir girişim olan Mionix tarafından üretilmesi planan NAOS QG şu anda bir Kickstarter projesi olarak da destek toplamaya devam ediyor. 100 bin dolarlık bir yatırım arayışında olan "akıllı fare" NAOS QG, oyuncuların oyun deneyimini geliştirmesini sağlamayı hedefliyor. Bugüne dek oyun faresi, oyun klavyesi gibi aksesuarlar üreten Mionix'in yeni ürünü teknolojik olarak çok ileride. Bu akıllı fare, kalp ritmini ölçen sensörlerle birlikte, elektrodermal tepkilerimizi de (galvanic skin response olarak da geçiyor) ölçebiliyor.

NAOS QG,özellikle profesyonel oyuncuların reaksiyonlarını analiz etmesi ve oyun deneyimlerini geliştirmesi için olarak amaçlanmış olsa da, ücretsiz açık API'ları sayesinde geliştirmeye de açık. Bununla birlikte, oyun içindeki tepkilerinizi arkadaşlarınızla paylaşabiliyor, en çok hangi sahnelerde kalp ritminizin arttığına göz atabiliyorsunuz. Farklı kullanıcılar, oyun içinde kalp atışlarının en çok attığı sahneleri veya vücutlarının en fazla tepkiyi verdiği anları görebiliyor ya da karşılaştırabiliyorlar.

mionix-labs

129 $'lık bir satış fiyatı ile raflardaki yerini almasını beklenen akıllı farenin piyasada olmasına biraz daha süre var. Ancak bu akıllı fareyi denemek isteyen kullanıcılar şimdiden farenin sergileneceği Las Vegas'ta 6-9 Ocak tarihlernde düzenlenecek olan CES fuarını bekliyor. Akıllı farenin özellikle oyuncular arasında büyük ilgi göreceğini tahmin ediyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.