İBB Trafik Yoğunluk Haritası'nın arayüzü ve altyapısı yenilendi
Teknoloji

İBB Trafik Yoğunluk Haritası'nın arayüzü ve altyapısı yenilendi

İstanbul'un trafik çilesinden ve "bu şehirde yaşanmaz" klişelerinden bahsetmeden direkt konuya gireyim :D Şehir olarak önem derecesi yüksek bir soruna sahibiz ve buna efektif, çoğunluk tarafından uygulanabilir çözümler geliştirilmesi gerekiyor.

Son yıllarda artan internet, akıllı telefon ve sosyal medya kullanımıyla birlikte en fazla kullanılan uygulamalar arasında trafiğin anlık olarak durumunu gösteren, yollardaki kaza veya çalışmalarla ilgili bilgiler veren servisler de bulunuyor. İBB tabi ki bu konuda sahip olduğu Trafik Kontrol merkeziyle 7/24 olarak hizmet veriyor ve servisi de sürekli yeniliyor. Bugün de akıllı telefonlarda kullandığımız, AVM'lerdeki panel ekranlara yansıtılan İBB Trafik Yoğunluğu haritası arayüz tasarımı ve yazılımı yenilendiği açıklandı.

Yeni tasarımla birlikte ilk dikkat çeken şey daha hızlı çalışıyor olması. İBB Trafik Kontrol merkezi web sürümü flash tabanlı olarak çalıştığı, flash'in de tarayıcıları genellikle çok fazla yorduğu biliniyor. Yeni sürümle birlikte bu minimuma indirilmiş ve sayfanın oldukça hızlı tepki vermesi sağlanmış.

Sayfanın bir diğer dikkat çeken yeniliği ise daha minimal bir tasarıma geçmiş olması. Tasarım baştan aşağı yenilenmiş olmasa dahi yapılan değişikler, bazı dokunuşlarla gözü daha az yoran ve anlaşılır bir sayfa ortaya çıkmış. Duyuru bölümleri daha sade ve kolay anlaşılabilir bir hale getirilmiş.

Yeni İBB Trafik Yoğunluğu haritasını buradan deneyebilirsiniz. Yeni sayfanın henüz deneme aşamasında olduğunu belirtelim.

Yorumlar (18)
 1. Burak Dönertaş Burak Dönertaş

  "IBB Trafik Kontrol merkezi web sürümü flash tabanlı olarak çalıştığı, flash’in de tarayıcıları genellikle çok fazla biliniyor. Yeni sürümle birlikte bu minimuma indirilmiş ve sayfanın oldukça hızlı tepki vermesi sağlanmış." bu cümlede yazar bize ne anlatmak istiyor? :)

  1. Flash ile nasıl oluyor Şimcik şöyle oluyor arkadaşlar.

   Senaryo 1

   Bu bir devlet belediye vesaire ihalesi oluyor.

   En ucuz fiyatı veren işi alıyor. Yani kime ihale verilmek isteniyorsa o en ucuz fiyatı vermiş oluyor.

   Bilişim departmanında 10 yıldır pinekleyen arkadaş, işin tek bildiği teknoloji olan flash ile yapılmasında ihaleyi alan firmaya karşı ısrarcı oluyor.

   El mahkum ihale alınmış ve kurumun istediği gibi yapılmak zorunda olunduğundan işi alan flash ile devam ediyor.

   Sonuç olarak büyük olmayan minör değişiklikler yapılıyor.

   Senaryo 2

   Kendi bünyesine maaşlı çalışan olarak kapağı atmış ekstra gayret göstermeyen bilişim elemanı bildiği tek teknoloji olan flash ile devam ediyor. Bu arkadaşın diğer teknoloji ile yapabilecek kapasitesi olsa bile, başlarındaki insanların acele ettirmeleri yüzünden sadece iyileştirmeler ile 10 yıl önceki teknolojinin yakalanması göz boyayacak kadar kısmının yapılması yeterli görünüyor. Yani bir iş yapıldı çalışıldı imajı verilecek ya günü kurtarıyorlar böylece.

   Senaryo 3

   Şimdiye kadar flash ile devam ettik google falan filan gibi her mecraya uyumlu felan yaparsak çok para gider en iyisi olanı azıcık daha iyileştirelim maksat eller işte görsün.

   Benim aklıma gelenler bunlar ekleyecek olan varsa eklesin.

   1. Mustafa Uçak Mustafa Uçak

    Sayın Mehmet Bey;

    Öncelikle daha çok senaryo yazmanız lazım. Burada Flash seçilmesinin tek nedeni verilerin şifreli olarak çalınamayacak şekilde sizlere sunulması. İBB nin hem bütçesi hemde insan gücü en yeni en üst teknolojiyi İstanbul halkına sunmaya yeterlidir.

    Saygılarımla

 2. Mustafa Uçak Mustafa Uçak

  Flash siteler normalde web tarayıcıları çok yorar. Yani ram ve cpu tüketimleri fazladır. :)

  Bu arada çok yakında yeni mobil sürümlerimizde devreye geçecek.

 3. Oncefragman Oncefragman

  2005 yılından kalma tasarım trendleri. Kim yapıyor bunları ya.,hiç mi görmüyorsunuz arkadaş. En kötü şurda biraz dolaşıp fikir edinin dribbble.com

 4. Mustafa Uçak Mustafa Uçak

  Trafik hakkında veri güvenliği anlamında daha iyi bir çözüm öneriniz varsa biz herzaman dinlemeye hazırız. Bu site HTML 5 ile de yapılabilirdi örneğin ama öncelikler farklı. Amaç vatandaşa en iyi, en sade ve en doğru şekilde trafik yoğunluğu bilgisini vermek.

  Saygılarımla

  1. Oğulcan Girginç Oğulcan Girginç

   Son cümleye sadelik yazmayaydın iyiydi! :D

 5. Birşeylerin yapılabiliyor olması güzel birşey, en azından başlangıç var. Ama kullanıcı deneyimi sıfır. Tasarım anlayışı yok, sadelik estetiklik yok. İnternet kullanıcılarının belli bir deneyimi ve alışkanlığı var. en basidinden, Google gibi haritaya çift tıklayınca zoom yapabiliyor olmasını çok bekledim, ama maalesef zoom buttonuna basmak zorunda kaldım. Kullanıcı bununla uğraşmak istemez.

  Yine de tebrikler.

  1. Oncefragman Oncefragman

   Zaten yapılamamsı gibi birşey söz konusu olmaması lazım. Sonuçta yazılım içinde yeterli teknolojimiz altyapımız yok yapamıyoruz gibi bir cümleyi kimse kullanamaz.

 6. Mustafa Uçak Mustafa Uçak

  Önerilerinizi lütfen [email protected] adresine mail atınız. Dikkate alınacaktır.

  Çift tıklama ile ilgili bug tüm buradaki eleştiri ve önerilerin derlemelerinden sonra düzeltilecek.

  Tasarım konusunda flash kullanımının bazı kısıtlamaları var. Burada mecburi olarak yapılan şeyler var.

  Dediğim gibi önerileriniz bizim için önemli.

  Saygılarımla

 7. Technonur Technonur

  merak ettigim konu neden ibb google maps altyapisini kullanmiyor normalde almanyada vs google maps trafigide gösteriyor

  1. Mustafa Uçak Mustafa Uçak

   Google ve Yandex gibi firmalar ticari amaç güden özel şirketler olduğu için içerisinde reklam unsuru barındıran haritalara sahipler.

   Aynı zamanda bu haritaların çeşitli telif hakları bulunmakta. Oysa ki İstanbul gibi dev bir metropolitanın zaten kendi harita altlığı var. Yani bizim kendi haritamızı kullanmamız bana kalırsa daha doğru.

   1. Google ve Yandex`i geçin OSM uyumlu olarak siz yayınlayın biz de kendi altyapılarımıza sizin katmanları entegre edelim.

    1. Mustafa Uçak Mustafa Uçak

     Flash ın kullanılmasının nedeni veri güvenliği. Burada OSM ye entegre olmamasının nedeni de bu. Bu veriler sadece İBB nin hizmeti olarak sunulmakta.

   2. Technonur Technonur

    yaklasik 3 yildir almanyada google in navigasyonunu kullaniyorum suana kadar hic reklama denk gelmedim ve trafik durumuda acayip güncel bir sekilde calisiyor... birde bu veri güvenligi konusunuda bir türlü anlamiyorum alt tarafi koordinatlara göre trafik durumu tutupta ibb nin tüm veritabani sifreleri vslerini göndermiyorsunuz ya... veri güvenligi diye cok pimpirikli olmamak gerek korkan göze cöp batar flashi decompile edip hangi kaynaktan hangi verileri cekiyor bulmasi cok zor degil.

 8. en iyi, en sade ve en doğru şekilde trafik yoğunluğu bilgisini vermek için flash mı kullanmak gerekiyor?

 9. Önceki versiyonunun üzerine ne katılmış bir son kullanıcı olarak göremiyorum. Arayüz tasarımı değişmiş ancak hala günümüz trendlerinin 10 sene gerisinde. Kullanıcı deneyimi konusunda hiçbir iyileştirme yapılmamış. Artık geride bırakmak istediğimiz Flash teknolojisi kullanılmış. Son kullanıcıyı memnun edemedikten sonra yapılan çalışmayı boşa giden bir emek olarak görüyorum.

 10. Oğuz Han Erol Oğuz Han Erol

  gerçek adımla yazıyorum ve vergi veren bir vatandaş olarak aldığınız parayı ben helal etmiyorum (yazılımcı falan değilim, yani öyle bir kıskançlıkla yazmıyorum, teknolojiyi iyi kötü kullanabilen ve vergisini veren biri olarak yazıyorum)

  dünyanın en kalabalık şehirler listesini önünüze alın ve kaçı google maps kullanıyor bir bakın: şangay, karaçi, pekin...

  veri güvenliği ne demek? kimin verisini kimden ne hakla saklıyorsunuz? bugün hangi ülkeye gitsem rahatlıkla google maps aracılığı ile toplu taşıma rotalarına bakabiliyorum, aman sakın ha bi de rota çıkarma işine bulaşmayın, 50 kişi daha almayın.. dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok.. google ticari firma diyelim, hadi siyonist firma diyelim, ne derseniz diyelim, google'ı google yapan hatta bugün android'i apple'a karşı öne çıkartan tek şey nedir: yaptığı tüm projelerde "olması gereken nedir?" i sorgulayıp yapmasıdır, "dünya nereye gidiyor" bu öngürüde projeler geliştirmesidir.. milletin parasıyla teknoloji üretiyorum adı altında olanı tekrar yapmak, bunu milletin parasıyla yapmak, üstelik diğer şehirlerdeki insanların aldığı google public transport routing hizmetinden mahrum etmek, üstüne bir de bu yapılanın kaynağını gizleyip navigasyon programlarının yada diğer mobil appların bu veriyi işleyip kullanıp halkın faydasına kullanımını engellemek nedir? iş midir? iş mi yapıyorsunuz siz şimdi?

  ya lanet olsun gerçekten, aynı yeri süpüren 10 belediye işçisinden çok daha faydalı insanlarsınız kabul, bu ülkede verimsiz, yanlış, rant için yürüyen işlerden belki de en masumu ve en kaliteli elemanları barındıran yerisiniz, o da kabul, ama yapılan iş iş değil, noolur bir de bunu sanki doğru bir şey gibi anlatmayın allah aşkına ya, allah aşkına...

  geçen dubaiye gittim, şirket taksi paramı öder otele kadar, yine de açtım google'ı, hiç bilmediğim bir şehirde otele kadar 3 aktarma yapıp gittim, ben bunu istanbulda niye yapamıyorum, bunun cevabını bana biri versin ya..

  istanbulda yandex maps, trafi diye uygulamalarla bu açığı kapatmaya çalışıyorum, sırf ibb orada kendi başına oyun oynayacak diye.. ve siz iş yapıyorsunuz öyle mi?