İBB Trafik Yoğunluk Haritası'nın arayüzü ve altyapısı yenilendi

İBB Trafik Yoğunluk Haritası'nın arayüzü ve altyapısı yenilendi

İstanbul'un trafik çilesinden ve "bu şehirde yaşanmaz" klişelerinden bahsetmeden direkt konuya gireyim :D Şehir olarak önem derecesi yüksek bir soruna sahibiz ve buna efektif, çoğunluk tarafından uygulanabilir çözümler geliştirilmesi gerekiyor.

Son yıllarda artan internet, akıllı telefon ve sosyal medya kullanımıyla birlikte en fazla kullanılan uygulamalar arasında trafiğin anlık olarak durumunu gösteren, yollardaki kaza veya çalışmalarla ilgili bilgiler veren servisler de bulunuyor. İBB tabi ki bu konuda sahip olduğu Trafik Kontrol merkeziyle 7/24 olarak hizmet veriyor ve servisi de sürekli yeniliyor. Bugün de akıllı telefonlarda kullandığımız, AVM'lerdeki panel ekranlara yansıtılan İBB Trafik Yoğunluğu haritası arayüz tasarımı ve yazılımı yenilendiği açıklandı.

Yeni tasarımla birlikte ilk dikkat çeken şey daha hızlı çalışıyor olması. İBB Trafik Kontrol merkezi web sürümü flash tabanlı olarak çalıştığı, flash'in de tarayıcıları genellikle çok fazla yorduğu biliniyor. Yeni sürümle birlikte bu minimuma indirilmiş ve sayfanın oldukça hızlı tepki vermesi sağlanmış.

Sayfanın bir diğer dikkat çeken yeniliği ise daha minimal bir tasarıma geçmiş olması. Tasarım baştan aşağı yenilenmiş olmasa dahi yapılan değişikler, bazı dokunuşlarla gözü daha az yoran ve anlaşılır bir sayfa ortaya çıkmış. Duyuru bölümleri daha sade ve kolay anlaşılabilir bir hale getirilmiş.

Yeni İBB Trafik Yoğunluğu haritasını buradan deneyebilirsiniz. Yeni sayfanın henüz deneme aşamasında olduğunu belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.