E-ticarette aylık üyelik servisi olarak çorap, çamaşır, kravat vesaire

Aylık üyelik servislerinin bugün bir çılgınlık haline gelmesinde Birchbox'ın şüphesiz büyük katkısı var.
E-ticarette aylık üyelik servisi olarak çorap, çamaşır, kravat vesaire

Aylık üyelik servislerinin bugün bir çılgınlık haline gelmesinde Birchbox'ın şüphesiz büyük katkısı var. Her ay, içinde ne olduğunu bilmediğiniz (tanıtımlarda seçkin olarak sunulsa da aslında pek duyulmamış) marka ürünleri size küçük hediye paketleri şeklinde gönderen servisi, kısa sürede farklı dikeylerde birçok versiyonu izledi. Aynı iş modelini yeme-içmeye uyarlayan mantry.com, çocuklar için eğitici oyunlar gönderen Kiwi Crate, tabi ki köpeğiniz için barkbox.com ya da sadece tırnak bakım ürünleriyle ünlenen Julep'in Maven'ı bunlardan sadece birkaçı. mantry Benzer servislerin sayısı ve çeşitliliğinin, çılgınlık boyutuna ulaşmasını sağlayan servisler kutularla sınırlı değil. Servisler sayesinde, çoraptan kıravata, gömlek, kazaktan iç giyime kadar farklı ihtiyaçlar, aylık, üç aylık ya da yıllık gibi periyodik üyeliklerle düzenli olarak kapınıza geliyor. Meundies.com, Splendies.com ve Freshpair.com gibi çok sayıda servis, kadın ve erkekler için iç giyimi müşterilerin istediği sıklıkta/sayıda adresine gönderiyor. Söz konusu çorap olduğunda ise, Sock Panda, Soxiety, Sockscribe ve Soul Socks gibi onlarca servisle karşılaşıyorsunuz. Servisler sayesinde 2013 yılında, ABD'de online erkek çorabı satışlarında yüzde 29, kadın çorapları satışlarında ise yüzde 35 oranında artış görülmüş.

sockscribe

Aylık üyelikler, ürünleri yalnızca üyelik modeliyle satışa sunmalarıyla değil, kiralama yöntemiyle e-ticarete paylaşım ekonomisi dokunuşu getirerek de farklılaşıyorlar. Kravatın da paylaşım ekonomisi olur mu diyenler, freshneck.com'a göz atabilirler. Aylık 20 dolardan üye olduğunuz servis, siparişinizi verir vermez ilk kravatlarınızı adresinize gönderiyor. Kravatı istediğiniz kadar taktıktan sonra, gönderim adresine geri postalıyorsunuz. Bunlar Fresh Neck'e ulaşır ulaşmaz, mağaza size yeni kravatlarınızı gönderiyor. Kullanılan kravatlar başka müşterilere yeniden servis edilmek üzere, mağaza tarafından bakıma gönderiliyor.

Ürünlerin maliyetini paylaşan girişimler, müşterilerinin normalde satın alamayacağı markalara erişimini de sağlıyorlar. Örneğin, aylık üyelik modelini lüks erkek aksesuarlarına tiesociety.com uyarlıyor. Elevenjames.com ise seçtiğiniz koleksiyon ve istediğiniz sayıda saati, bir yıllık üyelik karşılığında kiralamanızı sağlıyor. Her bir saati yaklaşık üç ay taktıktan sonra yeni bir modelle değiştiriyorsunuz.

elevenjames

Aylık üyelikler ve paylaşım ekonomisi açılımları, Türkiye'de de büyümek için inovatif modellere ihtiyacı olan e-ticaret sektörü içinde yeni bir hareketlilik yaratabilir gibi görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.