Microsoft'un 2014 gelirlerinin kategorilere göre dağılımı
Teknoloji

Microsoft'un 2014 gelirlerinin kategorilere göre dağılımı

Her haftanın sonunda olduğu gibi haftanın grafiği yazı dizimiyle yine sizlerleyiz. Bu hafta Microsoft'un yıllık gelirlerinin segmentlere göre dağılımına göz atacağız. Dilerseniz her hafta düzenli olara  yayınlanan haftanın grafiği haberlerimize topluca bakabilirsiniz.

1975 yılında kurulan Microsoft, her ne kadar son zamanlarda Apple'ın gerisinde kalmış olsa da günümüzde dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri konumunda.

Hemen aşağıda şirketin bizzat kendisinin açıkladığı gelir dağılımını bulabilirsiniz. Rakamların, şirketin kendi finansal takvimine göre tamamlanan 2014 yılına ait olduğunu da ekleyelim.

Microsoft'un gelir dağılımına baktığımızda 'Ticari Lisanslama' kaleminden 42,03 milyar dolar gelir elde ettiğini görüyoruz. Ki bu başlık altında şirketin kurumsal olarak sattığı yazılım lisansları yer alıyor. İkinci sırada yer alan ve Microsoft'a yılda 18,8 milyar dolar kazandıran 'Cihaz ve Tüketici Lisanları' kategorisi de bireylerin satın aldığı cihaz ve lisansları kapsıyor. Xbox'ın da sahibi olan Microsoft, 'Bilgisayar ve Oyun Donanımları' kategorisindense 2014 yılında 9,63 milyar dolar gelir elde etmiş.

Son yıllarda bulut bilişim ve yazılımsal olarak platformlara yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Microsoft'un ayrıntılı gelir dağılımını aşağıdaki grafikten inceleyebilirsiniz.

microsoft-yillik-gelir

Webrazzi PRO nedir, ne işe yarar?

THY, Akbank, Turkcell, Google, Revo Capital, BKM, Limango ve n11.com gibi çok sayıda şirket tarafından kullanılan Webrazzi PRO için, dijital sektörün bilgi merkezi diyebiliriz. Dilerseniz 7 gün süreyle geçerli olmak üzere hemen şuradan ücretsiz olarak Webrazzi PRO’yu deneyebilirsiniz.

Webrazzi PRO’da e-ticaret, ödeme sistemleri, sosyal medya, dijital pazarlama, oyun ve donanım gibi çok sayıda konu başlığı hakkında 2000’in üzerinde istatistik ve 10’larca özel not bulabilirsiniz. Veriye dayalı düşünme alışkanlığı kazandıran Webrazzi PRO’nun aynı zamanda sektörel sunum ya da rapor hazırlarken de oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek olarak Webrazzi PRO verileriyle hazırlanan 45 Saniyede Türkiye E-Ticaret Pazarı başlıklı video’yu şuradan izleyebilir, ya da haftanın grafiği yazı dizimizin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Mert Meriç Mert Meriç

  cloud gelirleri hangi kalem altında veriliyor acaba?

 2. Hgsahin Hgsahin

  Grafikte bulut bilişim (Azure vb) gelirleri ile ilgili bir bilgi göremedim

  1. diğer tüketici ürünleri

 3. Altay Bilgin Altay Bilgin

  Microsoft diğer lisanslamalar neleri kapsıyor, bir de cloud gelirleri grafik içerisinde yok.

 4. cloud/azure gelirleri muhtemelen dağılmıştır. Çünkü azuer da kurumsala ve genele özel çalışmalar yapılıyor.

 5. İsmail Ulusoy (Hackless) İsmail Ulusoy (Hackless)

  Herkes Microsoft'un cloud gelirlerinin neden olmadığını sormuş. Belki çok az olduğu için yazılmamıştır belkide grafiğe dağıtılmıştır. Fakat aklımda hep bir soru var; Google'ın cloud sistemi varken Microsoft en fazla ne kadar yükselebilir ?