Homescreen.is'e göre iPhone ana ekranındaki en popüler mobil uygulamalar
Mobil

Homescreen.is'e göre iPhone ana ekranındaki en popüler mobil uygulamalar

Mobil uygulamaların performansını ölçmek için birçok farklı parametre ve metrik var. Ancak söz konusu popülerlik olduğunda en sık kullanılan ölçülerin başında aylık aktif kullanıcı sayısı (MAU) ve indirilme sayısı gibi figürler geliyor. Bunlara yeni eklenen bir ölçüt ise ana ekranda yer alma sayısı.

Bir mobil uygulamanın akıllı telefonların ana ekranında yer alıp almıyor oluşu herşeyden önce kullanıcıların uygulamaya bağlılığı hakkında önemli bir ip ucu veriyor. Zira birçoğumuz sıklıkla başvurduğumuz uygulamaların deyim yerindeyse hemen elimizin altında olmasını istiyoruz. Bir diğer "hipotez" de ana ekranda olma yatkınlığının aylık kullanıcı sayısıyla doğru orantılı olduğu. Homescree.is, tüm bu fikirlerin doğruluğunu anlamaya çalışan yeni bir uygulama.

homescreen merve

Yalnızca App Store'da yayınlanan uygulamasını indirerek, telefonunuzun ana ekran görüntüsünü yüklediğiniz Homescreen.is bu görüntülerden elde ettiği istatistikleri web sayfasına yayınlıyor. Yapmanız gereken tek şey, uygulamayı indirip, telefonunuzun ana ekran görüntüsünü almak ve uygulamayı açmak. Ekran görüntünüzü Twitter hesabınızla eşleştiren Homescreen.is, size özel oluşturduğu sayfada ana ekranınızdaki uygulamaların genel olarak ana ekranda olma trendleriyle ilgili veriler sunuyor. Yani ana ekranınızdaki her bir uygulamanın, tüm telefonların yüzde kaçının ana ekranında olduğunu buradan görebiliyorsunuz.

homescreen.is ana ekran

Buna ek olarak sağlanan tüm ekran görüntülerinden haftalık "top chart" yayınlayan Homescreen.is'in verilerine göre, iPhone'larımızın ana ekranındaki en popüler uygulama, bütün ekranların yüzde 46'sında yer alan Instagram. Onu yüzde 45'le Facebook; yüzde 38'le Google Maps izliyor. Kullanıcı sayısını yeterince hızlı arttıramamakla eleştirilerin hedefi olan Twitter ise, ana ekranlarımızın yıldızlarından biri olmasıyla dikkat çekiyor. Twitter yüzde 34'lük ana ekran penetrasyonuyla, zorunlu sevgililerimizden Facebook Messenger'ın önünde yer alıyor. Onu yüzde 29'la YouTube, yüzde 28'le Spotify ve yüzde 23'le EverNote izliyor. Bu istatistiklere Apple'ın (Messages gibi) kendi uygulamaları dahil değil.

Betaworks imzalı Homescreen.is'in henüz deney aşamasındaki ölçümleri yeterince kalabalık bir kitleyi, yeterince uzun süre incelediğinde uygulamaların performansı için oldukça önemli iç görüler sağlayabilir. İncelemek isterseniz Homescreen.is İOS uygulaması burada, web sayfası da burada.

Yorumlar (5)
 1. Sadi Evren Sadi Evren

  Twitter erişim kapatıldı mı?

  1. Bilmem kapatıldı mı?

 2. Zorunlu sevgili ne demek allah aşkına? Zorunlu hizmet olur, zorunlu alan olur, zorunlu görev olur, zorunlu program olur vs. Kız kıza konuşma üslubunuzu editörlüğe uyarlama çalışmaları herhalde bunlar.

  1. Ahmet Bey, yaratıcı yazarlık kişisel bir üslup geliştirmekle ilgilidir, kendi cinsiyetimle ilgili bir sorunum elbette yok, ancak sorun sizin "kız kıza konuşma üslubu"nu bir aşağılama olarak kullanmanız. "Zorunlu sevgili" cinsiyet nötr bir deyim, gerisi sizin kendi yorumunuz. Ancak sorun şu ki, Türkiye'deki yayınların yüzde 90'ından fazlasını domine eden erkek erkeğe konuşma üslubuna kimse ses çıkarmıyor. Bırakın erkek erkeğe konuşma üslubunu, cinsiyetçi aşağılamalar maalesef normalleşmiş durumda. Bunlara ses çıkarmazken, "kız kıza bir üslup" sizi neden rahatsız ediyor? Hiç mi tahammülünüz yok farklılığa?

 3. Halil Özgür Halil Özgür

  Tam "Whatsapp nerede?" diyordum ki, yazıda resmi kesmişsiniz. Dock ve diğerleri olarak ayırmışlar: http://homescreen.is/top-apps