Homescreen.is'e göre iPhone ana ekranındaki en popüler mobil uygulamalar

Homescreen.is'e göre iPhone ana ekranındaki en popüler mobil uygulamalar

Mobil uygulamaların performansını ölçmek için birçok farklı parametre ve metrik var. Ancak söz konusu popülerlik olduğunda en sık kullanılan ölçülerin başında aylık aktif kullanıcı sayısı (MAU) ve indirilme sayısı gibi figürler geliyor. Bunlara yeni eklenen bir ölçüt ise ana ekranda yer alma sayısı.

Bir mobil uygulamanın akıllı telefonların ana ekranında yer alıp almıyor oluşu herşeyden önce kullanıcıların uygulamaya bağlılığı hakkında önemli bir ip ucu veriyor. Zira birçoğumuz sıklıkla başvurduğumuz uygulamaların deyim yerindeyse hemen elimizin altında olmasını istiyoruz. Bir diğer "hipotez" de ana ekranda olma yatkınlığının aylık kullanıcı sayısıyla doğru orantılı olduğu. Homescree.is, tüm bu fikirlerin doğruluğunu anlamaya çalışan yeni bir uygulama.

homescreen merve

Yalnızca App Store'da yayınlanan uygulamasını indirerek, telefonunuzun ana ekran görüntüsünü yüklediğiniz Homescreen.is bu görüntülerden elde ettiği istatistikleri web sayfasına yayınlıyor. Yapmanız gereken tek şey, uygulamayı indirip, telefonunuzun ana ekran görüntüsünü almak ve uygulamayı açmak. Ekran görüntünüzü Twitter hesabınızla eşleştiren Homescreen.is, size özel oluşturduğu sayfada ana ekranınızdaki uygulamaların genel olarak ana ekranda olma trendleriyle ilgili veriler sunuyor. Yani ana ekranınızdaki her bir uygulamanın, tüm telefonların yüzde kaçının ana ekranında olduğunu buradan görebiliyorsunuz.

homescreen.is ana ekran

Buna ek olarak sağlanan tüm ekran görüntülerinden haftalık "top chart" yayınlayan Homescreen.is'in verilerine göre, iPhone'larımızın ana ekranındaki en popüler uygulama, bütün ekranların yüzde 46'sında yer alan Instagram. Onu yüzde 45'le Facebook; yüzde 38'le Google Maps izliyor. Kullanıcı sayısını yeterince hızlı arttıramamakla eleştirilerin hedefi olan Twitter ise, ana ekranlarımızın yıldızlarından biri olmasıyla dikkat çekiyor. Twitter yüzde 34'lük ana ekran penetrasyonuyla, zorunlu sevgililerimizden Facebook Messenger'ın önünde yer alıyor. Onu yüzde 29'la YouTube, yüzde 28'le Spotify ve yüzde 23'le EverNote izliyor. Bu istatistiklere Apple'ın (Messages gibi) kendi uygulamaları dahil değil.

Betaworks imzalı Homescreen.is'in henüz deney aşamasındaki ölçümleri yeterince kalabalık bir kitleyi, yeterince uzun süre incelediğinde uygulamaların performansı için oldukça önemli iç görüler sağlayabilir. İncelemek isterseniz Homescreen.is İOS uygulaması burada, web sayfası da burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.