Oto.net: İkinci el ve sıfır otomobil alım satımında emin adımlarla büyüyor
Girişim

Oto.net: İkinci el ve sıfır otomobil alım satımında emin adımlarla büyüyor

Türkiye'de otomotiv sektörünün ticari hacmine nazaran bu sektöre odaklı girişimler halen az sayıda. Bu alandaki sayılı girişimlerden biri olan Oto.net 1 yıl önce başlayan macerasında emin adımlarla ilerliyor.

Bundan tam 1 yıl önce (9 Aralık 2013) ilk çevrimiçi ihalesini yapan Oto.net, teknoloji yatırımlarıyla tanıdığımız bir aile şirketi olan Projectz’in bir girişimi. Projectz dışında yüzde 10 oranında bir melek yatırımla yola çıkmış ve internetten otomobil alım-satım işine yeni bir renk katıyor.

Silikon Vadisinde çalıştığı yıllarda da sıfır ve ikinci el otomobil satışı yapan sitelerle ilgilenen Projectz ortaklarından Yonca Zaimoğlu, araçların tekrar satışı (re-marketing) konusunda hala yapılacak çok şey olduğunu düşünerek harekete geçmiş. Böylece hem B2B hem de B2C/C2C segmentine hitap eden çevrimiçi otomobil alım-satım platformu oto.net'i hayata geçirmiş.

oto.net otomobil alim satim

Oto.net, B2B modelinde şirketlere ikinci el araçlarını hızlıca pazarlayabilecek bir platform sunuyor. Operasyonel kiralama şirketleri, araç filosuna sahip şirketler, bayiler, bankalar ve kamu kuruluşları satmak istedikleri araçları Türkiye genelinde farklı şehirlerde yer alan ikinci el galerilere ve otomotiv bayilerine internet üzerinden sunup satışını gerçekleştirebiliyor.

Ekim ayının sonunda açılan C2C/B2C segmenti ise son kullanıcıya hitap ediyor ve Oto.net'in ticari potansiyeline olumlu katkı sağlıyor.

İş modeli ve hizmet anlayışıyla rakiplerinden ayrılmak istiyor

B2B tarafında oluşturduğu sadakat programı (OtoPuan) ve kampanyalar ile sektörel değişime ayak uydurmaya çalışan Oto.net, bu çalışmalarla geçtiğimiz bir yılda "hayatta online ihaleden araç almam" diyen üyelerin alım yaptığını görmüş. Oto.net üyelerinin yüzde 40'ı İstanbul dışından ve satışların yüzde 35'i bu şehirlerden yapılmış.

Oto.net, hizmet ve iş modeli ile rakiplerinden farklılaşmaya çalışıyor ve şimdilik başarılı gözüküyor. Şu anda 49 saniyede 1 araç satışı yapan girişimin hedefi bu rakamı daha yukarılara çekmek ve uzun vadede otomobilin insan hayatına dokunduğu her noktada olmak. Bunun için de OtoMag ile içerik tarafında otomobil severlere ulaşacak çalışmalar devam ediyor.

Aşağıdaki infografikte Oto.net'e dair rakamlara göz atabilirsiniz. İnternetten otomobil alım satımındaki potansiyelin büyüklüğüne dair Sellanycar.com röportajımızı da izlemenizi tavsiye ederim.

oto.net otomobil ilan

Yorumlar (8)
 1. Şu anda 49 saniyede 1 araç satışı????? mı harika bir satış rakamı...

 2. 49 sn de 1 arac satiyorsa, gunde 18 aractan fazla satmasi gerekmezmi. rakamlari cozemedim. yoksa benmi matematik bilmiyorum. anlatmak istedikleri baska birseyde bizmi anlamadik.

  1. Cevaplayıcı Cevaplayıcı

   kesinlikle katılıyorum hem 49 saniyede bi araç çok inandırıcı bi rakam değil hemde işin matematiğinde büyük bi sıkıntı var.

 3. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

  Sitenin tasarımı ve infografik kalitesi çok iyi. Böyle kaliteli işler görmek çok güzel.

 4. satış için verilen rakamlarda 24 saatlik periyotta değil ihale sürecinde araçların ne kadar hızlı satıldığı ifade ediliyor.

 5. Ahmet Akdel (@ahmetakdel) Ahmet Akdel (@ahmetakdel)

  sahibinden.com aracılığı ile 2 dakikada 1 araç satıldığını düşünürsek ihale sürecinde bile olsa süre çok iyi. Benzer bir projeyi sahibinden.com geliştirmezse önü açık bir girişim.

 6. İlbey Fettahoğlu İlbey Fettahoğlu

  Bu alanda faaliyet gösteren hatırı sayılır bir şirket zaten mevcut. Acaba yeni bir soluk mu getirildi düşüncesiyle uygulamayı ayaküstü inceledim. Üzülerek söylemem gerekirse uygulama hatalarla dolu olduğu gibi Ülkemizin genel sorunu olan başkasını kopyala anlayışını da uygulamış. Ayrıca hataları bildirmek için iletişim adresinde verilen mail adresi mailleri kabul etmiyor. Yukarıda dikkatimi bir şey daha çekti; dakikada 1,22 araç nasıl satılıyor.

 7. siz siz olun sakın ha sakın araba almayın

  Oto netten bugüne kadar 13 adet araç aldım bütün araçlarda sıkıntı yaşadım hiç birisinde dedikleri gibi çıkmadı (akü lastik ısıtma bujisi vs vs en son aldıgım 2015 model araçta ön cam kırık jant kırık ve resimde belirtilmeyen ezik çizikler vardı aradım yardımcı olmadılar ve beni haksız çıkarttılar bende çözüm olarak buraya şikayet ettim.

  şikayetvar ekibine şikayet ettim diye üyeliğimi dondurdular ve üyeliğimi açmak için benden 2.000 tl nakit para talebinde bulundular(ilk üyelik bile ücretsiz iken) şimdi size soruyorum böyle bir şirket ile çalışmak ne kadar doğru ve mantıklı açın şikayet varda diğer şikayetlerede bakın pert araca kadar satan bir şirketle karşı karşıya kalmamak için önleminizi alın aman dikkat bi şirket resmen piyasada satılmayan araçları şirket güvencesi adı altında pazarlayıp sonrasını muhatap bulamadığınız bir kuruluş