Oto.net: İkinci el ve sıfır otomobil alım satımında emin adımlarla büyüyor

Oto.net: İkinci el ve sıfır otomobil alım satımında emin adımlarla büyüyor

Türkiye'de otomotiv sektörünün ticari hacmine nazaran bu sektöre odaklı girişimler halen az sayıda. Bu alandaki sayılı girişimlerden biri olan Oto.net 1 yıl önce başlayan macerasında emin adımlarla ilerliyor.

Bundan tam 1 yıl önce (9 Aralık 2013) ilk çevrimiçi ihalesini yapan Oto.net, teknoloji yatırımlarıyla tanıdığımız bir aile şirketi olan Projectz’in bir girişimi. Projectz dışında yüzde 10 oranında bir melek yatırımla yola çıkmış ve internetten otomobil alım-satım işine yeni bir renk katıyor.

Silikon Vadisinde çalıştığı yıllarda da sıfır ve ikinci el otomobil satışı yapan sitelerle ilgilenen Projectz ortaklarından Yonca Zaimoğlu, araçların tekrar satışı (re-marketing) konusunda hala yapılacak çok şey olduğunu düşünerek harekete geçmiş. Böylece hem B2B hem de B2C/C2C segmentine hitap eden çevrimiçi otomobil alım-satım platformu oto.net'i hayata geçirmiş.

oto.net otomobil alim satim

Oto.net, B2B modelinde şirketlere ikinci el araçlarını hızlıca pazarlayabilecek bir platform sunuyor. Operasyonel kiralama şirketleri, araç filosuna sahip şirketler, bayiler, bankalar ve kamu kuruluşları satmak istedikleri araçları Türkiye genelinde farklı şehirlerde yer alan ikinci el galerilere ve otomotiv bayilerine internet üzerinden sunup satışını gerçekleştirebiliyor.

Ekim ayının sonunda açılan C2C/B2C segmenti ise son kullanıcıya hitap ediyor ve Oto.net'in ticari potansiyeline olumlu katkı sağlıyor.

İş modeli ve hizmet anlayışıyla rakiplerinden ayrılmak istiyor

B2B tarafında oluşturduğu sadakat programı (OtoPuan) ve kampanyalar ile sektörel değişime ayak uydurmaya çalışan Oto.net, bu çalışmalarla geçtiğimiz bir yılda "hayatta online ihaleden araç almam" diyen üyelerin alım yaptığını görmüş. Oto.net üyelerinin yüzde 40'ı İstanbul dışından ve satışların yüzde 35'i bu şehirlerden yapılmış.

Oto.net, hizmet ve iş modeli ile rakiplerinden farklılaşmaya çalışıyor ve şimdilik başarılı gözüküyor. Şu anda 49 saniyede 1 araç satışı yapan girişimin hedefi bu rakamı daha yukarılara çekmek ve uzun vadede otomobilin insan hayatına dokunduğu her noktada olmak. Bunun için de OtoMag ile içerik tarafında otomobil severlere ulaşacak çalışmalar devam ediyor.

Aşağıdaki infografikte Oto.net'e dair rakamlara göz atabilirsiniz. İnternetten otomobil alım satımındaki potansiyelin büyüklüğüne dair Sellanycar.com röportajımızı da izlemenizi tavsiye ederim.

oto.net otomobil ilan

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.