Mobilde yeni fotoğraf filtrelerini ekleyen Twitter, tacize karşı koruma özelliklerini geliştirdi

Mobilde yeni fotoğraf filtrelerini ekleyen Twitter, tacize karşı koruma özelliklerini geliştirdi

Twitter, yapısal sorunlarına çözüm olacak ve platformunun potansiyelini açığa çıkaracak yenilikleri hızla devreye almaya devam ediyor. Şirketin son geliştirmelerinin ilki ise mobil uygulamalarına eklenen yeni fotoğraf filtreleri. Tweet'lere eklenen fotoğrafların platformundan ayrılmadan düzenlenmesi için yeni filtrelerini tanıtan Twitter, oldukça risksiz bir yol izlemesiyle dikkat çekiyor. Zira Twitter'ın yeni filtreleri gerek sunum gerek fonksiyon açısından Instagram'ı epey bir andırıyor.

twitter filtre

Kullanıcıları yeni filtreleri kullanmaya hemen başlayabiliyor. Yen yazacağınız tweet'e eklediğiniz fotoğrafın üzerindeki "düzenle" seçeneğini takip ederek, fotoğrafın tam ekran görüntüsü üzerinde filtreleri kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Filtrelerin üzerine çift dokunarak etkisini arttırmanız da mümkün.

twitter filterTwitter'ın bir diğer yeniliği ise, kullanıcılarını kötüye kullanım, online saldırı ve taciz gibi durumlarında yeterince koruyamaması sorununu adresliyor. Son dönemde #gamergate, Robin Williams'ın intiharının ardından kızının maruz kaldığı tacizler gibi gelişmeler, Twitter'ın özellikle kadınlara karşı şiddet konusunda kırılgan bir platform olduğunu göstermişti.

Bu sorunu çözmek isteyen Twitter, kullanıcıların "kötüye kullanım" durumlarını raporladıkları araçlarında geliştirmeler yaptı. Spam bildirimini kolaylaştıran Twitter, kötüye kullanım türlerini de daha detaylı ele alıyor. Kullanıcılar doğrudan kendilerini hedef almayan tacizleri de raporlayabiliyor.

webblock_final_2

Twitter, bu tip bildirimlere karşı, arka planda yapılan iyileştirmeler sayesinde, çok daha hızlı harekete geçileceği sözünü veriyor. Buna ek olarak Twitter, kullanıcıların online saldırganları bloklamasını da kolaylaştırıyor. Bloklamaları, ayarlar menüsünde ayrı bir sayfada (Bloklanan Hesaplar) yönetmeyi mümkün hale getiren Twitter, geçmişten bugüne blokladığınız tüm hesapları burada gösteriyor ve ilerleyen zamanlarda buraya daha fazla özellik ekleneceğini belirtiyor. Kullanıcılar bir başka kullanıcıyı blokladıklarında, bloklu kişiler artık, bloklandıkları kişilere ait hesapları görüntüleyemiyor, tweet'lerinde bahsedemiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.