Google, CAPTCHA'yı sonunda emekli ediyor

Google, CAPTCHA'yı sonunda emekli ediyor

CAPTCHA sonunda emekliye ayrılıyor. İnternet kullanıcıların tümünü zorlayan CAPTCHA yerini Google'ın dün tanıttığı NoCAPTCHA reCAPTCHA'ya bırakıyor. CAPTCHA'nın sadeleştirilerek, robot olup olmadığınızı web ve mobilden tek tıkla kanıtlamanızı sağlayan "torunu" NoCAPTCHA'nın API'ını yayınlayan Google, webde bu pratiğin yaygınlaşmasının önünü açtı.

Halihazırda Snapchat ve Wordpress gibi sitelerde kullanılan No CAPTCHA, kullanıcıların gelen reCAPTCHA ekranında "Robot değilim" seçeneğini işaretlemesiyle kimlik doğrulaması yapmasını sağlıyor. Google'ın verdiği bilgiye göre, geçtiğimiz hafta Wordpress trafiğinin yüzde 60'ı No CAPTCHA'yı kullanmış.

reCAPTCHA_OldAPI

No CAPTCHA, her ne kadar kulağa fazla basitleştirilmiş gibi gelse de, daha karmaşık formattaki harfleri eşleştirdiğiniz tipik bir reCAPTCHA da bundan daha güvenli değil. Zira reCAPTCHA'nın botlar tarafından yüzde 99,8 oranında doğrulukla tahmin edildiği bilgisini veriyor Google. Değişikliğin temel motivasyonlarından biri de bu zaafı ortadan kaldırmak.

Recaptcha_anchor@2x

Diğer taraftan da Google'ın halihazırda kullanıcıların CAPTHCHA ile etkileşimlerini izleyerek onların insan olup olmadığına karar verebiliyor olması CAPTCHA'yı gereksiz hale getiren bir etmen. Konuyla ilgili bazı detayları daha önce paylaşan Google, daha ileri bir sistemin haberini geçtiğimiz yıl Ekim ayında vermişti.

Dün duyurulan NoCAPTCHA'nın API'ı ile internette çok sayıda kullanıcı, kimliklerini (aslında türlerini :)) kolaylıkla doğrulayabilecek. Ancak reCAPTCHA hemen ortadan kalkmayacak zira risk analiz motorları kullanıcının insan olup olmadığını tahmin edemediği durumlarda tipik reCAPTCHA ekranını getirip kullanıcılardan harfleri eşlemelerini isteyecek.

Yeni No CAPTCHA API'ının mobil dostu olduğu da belirtiliyor. Zira, mobilde bu teste tabi tutulan kullanıcıların, harfler yazmak yerine, gösterilen bir fotoğrafı verilen seçeneklerdeki fotoğraflarla eşleştirmesi bekleniyor. Aşağıdaki ekranda, hindi veya kedi görseli olan seçenekleri işaretleyerek robot olmadığınızı ispatlayabiliyorsunuz. captcha 2

Google'ın No CAPTCHA API ile ilgili daha fazla detay için buraya gitmeniz gerekiyor.

terminator

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.