Tiger Global, 2.5 milyar dolarlık dev fonu ile gelişen pazarlara yatırıma devam edecek

Tiger Global, 2.5 milyar dolarlık dev fonu ile gelişen pazarlara yatırıma devam edecek

Küresel olarak en başarılı ve tanınmış yatırım şirketlerinden biri olan Tiger Global geçtiğimiz günlerde 2,5 milyar dolarlık yeni bir fon kurduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz Nisan ayında 1,5 milyar dolarlık fon duyurusunu yapan şirket özellikle son dönemde Hindistan ve Asya pazarının en aktif yatırımcıları arasında yer alıyordu.

Ülkemizde de 10'dan fazla yatırımı bulunan Tiger Global özellikle Mynet, Trendyol, Sporcum, Evidea yatırımlarıyla ön plana çıkmıştı. Duyurduğu 2,5 milyar dolarlık yeni fonunun 1,5 milyar dolarını"Küresel İnternet Fırsatları", 1 milyar dolarını ise "Küresel uzun vadeli fırsatlar" başlıklarıyla ayıran şirket yatırımlarını bu iki başlık altında gerçekleştirileceği belirtmiş.

Son dönemde özellikle Hindistan merkezli girişimlerle ilgilenen ve yatırımlarının odağını buraya kaydıran şirket Hindistan'da Amazon benzeri yapıda hizmet veren Flipkart ve yine Hindistan'ın Uber'i olarak nitelendirebileceğimiz Ola'ya Softbank'ın liderlik ettiği turlarda yatırımlar gerçekleştirmişti. Hindistan dışına baktığımızda da Tiger Global'in dikkat çeken son dönem yatırımlarından bir tanesi de Güneydoğu Asya'nın Uber'i olarak tanımlanan GrabTaxi'ye yaptığı 65 milyon dolarlık yatırımdı.

Şirket yeni fonunu duyurduktan sonra özellikle e-ticaret ve taksi çağırma uygulamalarına yoğunlaşacağı son yaptığı yatırımlarla birlikte görülüyor. Son dönemde özellikle Hindistan ve Asya pazarı üzerine yoğunlaşan şirket bunun yanında Quora, Eventbrite yatırımlarıyla dikkat çekmişti. Ülkemizde de çok başarılı bir hizmet sunan BiTaksi'nin Tiger Global'in hedefine önümüzdeki aylarda girip girmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.