'Ruh hali' paylaşma temelli, yerli sosyal ağ: QuickUp

'Ruh hali' paylaşma temelli, yerli sosyal ağ: QuickUp

İstanbul merkezli, yeni bir sosyal ağ projesi olan QuickUp; insanların ruh hallerini paylaşmasına odaklanıyor.

Can PoyrazoğluStephanie Yasemin Renique ve  Uğur Baştuğ tarafından hayata geçirilen QuickUp'ı şu an için yalnızca iPhone uygulaması vasıtasıyla kullanabiliyorsunuz. Sosyal ağın bunun dışında, Instagram'a benzer olarak, web üzerinde de içeriklerin görüntülenebilmesine yarayan bir arayüzü bulunuyor.

Uygulamayı indirdiğinizde ister Facebook ya da Twitter hesabınızla isterseniz de platformun kendi üyelik mekanizmasıyla giriş yapabilmeniz mümkün.

Sonrasında başarılı bir 'ilk kullanıcı karşılama' prosedürünün parçası olarak karşınıza önce platformun en aktif kullanıcılarını takip edebilmenizi sağlayan bir ekran geliyor. Hemen ardından da ilk 'quick'inizi -Twitter'daki 'tweet' gibi düşünebilirsiniz- paylaşmaya teşvik ediliyorsunuz.

Uygulamada popüler olan ya da yakınınızdaki tag'leri görebiliyorsunuz

QuickUp'ta tag yani etiket belirleyerek içinde bulunduğunuz ruh halini dilerseniz fotoğraf da ekleyerek paylaşabiliyorsunuz. Kullanıcılarından ruh hallerini tag'ler vasıtasıyla belirlemesini isteyen QuickUp'ın en çok öne çıkan özelliklerinden biri de o sırada popüler olan tag'leri ve lokasyonunuza göre etrafınızda konuşulanları size gösteriyor olması.

Bu yolla hem halihazırdaki arkadaşlarınızla sosyalleşmenizi hem de ruh halinize göre yeni insanlarla tanışmanızı hedefleyen QuickUp, birbirini takip eden iki kullanıcının mesajlaşmasına da olanak tanıyor.

quickup-ekran-goruntusu

İlerleyen dönemde kullanıcılarının ruh hallerini anlamlandırmayı amaçlayan QuickUp, ayrıca yayına alacağı web temelli paylaşma aracıyla da öne çıkmayı planlıyor. Kurucu ortakların paylaştığı örnek senaryo ile açıklamak gerekirse; söz konusu araç sayesinde QuickUp kullanıcıları web üzerinde bir haber okurken o haberin üzüntü vermesi, şok etmesi ya da heyecanlandırması gibi durumları hızlıca bir 'quick' olarak paylaşabilecek.

İstanbul merkezli olmasına rağmen tamamen İngilizce olarak yayına giren uygulama şu an kurucu ekibe göre 'açık beta' aşamasında. Kullanıcılarından gelen geri bildirimler doğrultusunda uygulama arayüzünde bir takım değişikliklere gitmeyi planlayan ekip; şu an kullanıcılardan geri bildirim almaya ve gelecek ihtiyaçları için yatırım aramaya odaklanmış durumda.

Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi bünyesinde yer alan QuickUp'ı; yerli ve yabancı tüm sosyal ağ projeleri gibi oldukça zorlu bir süreç bekliyor. Girişimle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.