Alibaba.com belgeseli Yangtze'deki Timsah'ı yönetmen ve eski başkan yardımcısı Porter Erisman anlattı
Webrazzi TV

Alibaba.com belgeseli Yangtze'deki Timsah'ı yönetmen ve eski başkan yardımcısı Porter Erisman anlattı

Sekiz sene Alibaba'nın Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Porter Erisman ile İTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Merkezi'nde bir röportaj yapma fırsatı bulduk. Erisman, Çin'in en büyük e-ticaret girişimi olan Alibaba.com hakkında hazırlanan belgeselin gösterimi için İstanbul'daydı.

NYSE borsasına açılarak ulaştığı piyasa değeriyle tüm dünyanın dikkatini çeken Alibaba'nın hikayesi 'Crocodile in the Yangtze' (Yangtze'deki Timsah) adlı belgeselde Erisman'ın diliyle anlatılıyor. Belgesel hiç iş kurma deneyimi olmayan İngilizce öğretmeni Jack Ma'nın rüyasını çarpıcı bir şekilde dile getiriyor.

Belgeselin ismi Jack Ma'nın Alibaba'yı Asya'nın en uzun, dünyanın Nil ve Amazon'dan sonra üçüncü en uzun nehri olan Yangtze'deki bir timsaha, ebay'i ise bir köpekbalığına benzetmesinden geliyor. Jack Ma, ebay'in Çin'in yerel dinamiklerinde neden Alibaba'ya yenileceğini ve Alibaba'nın nasıl yükseleceğini anlatıyor.

Erisman, uzun bir çalışmanın eseri olan belgeselde ebay'i kötülemediğini, neden Çin'de başarısız olduğunu anlatıyor. 1994'te Alibaba'da işe başladığı günlerden, 2008'de şirketten ayrılana kadar Çin pazarı hakkında gördüklerini de birinci ağızdan paylaşıyor.

Yorumlar (3)
 1. Linkrender Linkrender

  Girişimci olma hayali kuran ya da yeni girişimciliğe adım atmış olan kişilerin her saniyesinden ders çıkararak izlemesi gereken bir yapıt.

 2. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  alibabayı destekleyen çin hükumeti ve halkının başarısıdır. nufus ve milliyetçilik alibabayı zirveye taşıdıı.

 3. Çin Macerası - Ux/ui Designer & Developer Çin Macerası - Ux/ui Designer & Developer

  Çin'in internet sayesinde servet sahibi olan bir çok zengini var. Bunların bir çoğu Çin hükümetinin belli başlı avrupa odaklı girişimleri ülkede erişime yasaklamasından dolayı zengin oluyor. Çünkü devlet ülkesinde hizmet veren herşeyi kontrol altında tutmak istiyor. Buna izin vermeyen yapılar da malum sonla karşılaşıyor. Bu yüzden devlet bir şekilde yurtdışında başarılı olmuş modellerin Çin içerisinde kopyalanmasına destek de sağlıyor. Baidu, Renren, Weibo buna en güzel örnekler sanırım.

  Diğer bir grup ise başarısını gerçekten Çini anlayan yerli Çin'liler tarafından yapılmış olmasına borçlu. Çünkü Çin pazarına girmek isteyen girişimlerin tek yaptığı şey siteyi Çinceye çevirmek. Ancak Çin kullanıcısının ihtiyacı olan şey çok daha yerelleşmeyi başarabilmiş ve kendilerini anlayabilen girişimler görmek. Mesela Çinli arama motoru Baidu'nun öne çıkmasının nedeni Çin hükümetinin Google'ı yasaklamasıydı. Ancak Baidu sonrasında bu avantajı çok güzel kullandı ve tamamiyle Çine özgü bir sistem oluşturdu. Mesela sonuçları her şehre ve bölgeye göre çok güzel bir şekilde yerelleştirerek sundu. Türkiye'den 12 kat büyük bir ülkede yaşayan 1.3 milyar insan için esas "anlaşılmak" budur.