İnşaat sektörüne yönelik soru-cevap platformu: Yapisor.com
Girişim

İnşaat sektörüne yönelik soru-cevap platformu: Yapisor.com

Yapı sektöründe mühendisler, mimarlar, akademisyenler ve öğrenciler gibi pek çok öğe var. Özellikle yapı dikeyinde, profesyonellerin sektörel ve mesleki konularda paylaşımlarda bulunabileceği bir mesleki ortamın eksikliğini hisseden Yapisor.com, bu amaçla yola çıkmış bir girişim.

Web sitesine ilk girdiğiniz anda aslında burayı yapı ve inşaat sektöründe çalışan profesyoneller için bir sosyal ağ olarak nitelendirebilir olmanız da mümkün. Sitede 20 farklı kategoride ve onlarca etiket altında sorular ve cevaplar bulunuyor. Kullanıcılarının içeriğini oluşturduğu sitede, profesyoneller merak ettikleri soruları sorabiliyor veya sorusu olanlara cevap verebiliyor.

2014 yılında bir inşaat mühendisi olan Aykut Özdemir tarafından hayata geçirilen proje, kullanıcılarının sadakatini kazanması halinde çok daha büyük bir platform haline gelebilir. Daha önce de belirttiğim gibi sosyal ağ özellikleri taşıyan sitede, soru ve cevapların sahiplerinin birer profil sayfaları olabiliyor. Bu da üyeler arasındaki etkileşimi sağlamak adına önemli bir detay, yani sadece soru-cevap mekanizması değil bir sosyal ağ dinamikliği de bulunuyor.

Screen Shot 2014-11-16 at 10.16.10

Yapısor, mühendislik ve mimarlığın daha doğru uygulanması ve sektörün daha iyi seviyelere ulaşmasını amaç ediniyor.Siteye üye olmak ücretsiz ve şimdilik herhangi bir gelir modeli de bulunmuyor. Yapisor.com sitesinin özelliğini anlatan bir videoyu ise hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (18)
 1. "Siteye üye olmak ücretsiz ve şimdilik herhangi bir gelir modeli de bulunmuyor." demişsiniz de. Arkadaş google reklamları koymuş siteye. Bence amaç google reklamları sayesinde para kazanmak. Gayet de doğru görünüyor.

  Umarım başarılı olur. Bende bu alandaki eksikliği gördüm ve üzerine proje yapacaktım. Ama inşaat mühendisi olmadığımdan bu arkadaş kadar iyi yapamazdım.

  Güzel fikir ve proje, site kullanımı da gayet detaylı ve kaliteli.

  Başarılar

  1. Merhabalar Metin Bey,

   Öncelikle değerlendirme ve iyi temennileriniz için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi bu alanda eksiklik var, umarım Yapısor projemiz ile bu eksikliği kapatacağız. İleriye yönelik gelir modelleri elbette bulunmakta, ancak Google reklamları şuan için planlanan bu alternatifler arasında yok. Uygun reklam alanlarına yönelik test için deneme amaçlı esnek reklamlar yerleştirmiştim.

   İyi günler dilerim.

 2. Kurtuluş Kurtuluş

  Satın aldığınız hazır yazılımın bari tasarımını değiştirseydiniz :)

  https://rahularyan.com/qawork/

  1. Merhabalar Kurtuluş Bey,

   Her projede olduğu gibi, bu projede de bir planlama yapılmıştır. Özgün bir yazılım veya mevcut yazılımın geliştirilmesi ve özgün bir arayüze kavuşturulması ilerleyen süreçlerde söz konusu olabilir. Öncelikli amacımız, gerek haberde, gerekse sitenin kendisinde görüldüğü üzere sektördeki teknik kişilerin bilgi alışverişinde bulunabileceği bir mesleki ağ yaratmaktır. Şu an için gereksinimleri karşılayan, kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılanan bir sistemi vardır. Bu nedenle şimdilik herhangi bir değişiklik ihtiyacı duyulmamaktadır.

   Değerlendirmeniz için teşekkür ederim.

   İyi günler.

 3. Mimar ve muhendisler icin guzel bir alan olmus. Sorularimiza sektordeki uzmanlardan cevap alabilmek cok yardimci olacak. Ellerinize saglik

 4. Ahmet Akdel (@ahmetakdel) Ahmet Akdel (@ahmetakdel)

  önemli olan yazılımın/tasarımın hazır olması değil bence sürdürülebilir ve geliştirilebilir olması. Wordpress altyapısıyla themeforestten hazır temayla veya İçerik yönetim sistemleriyle başlayıp ciddi gelir elde eden ve hatrı sayılır yatırım alan projeler mevcut. Aykut Bey uzmanı olduğu sektörle ilgili içerik odaklı bir girişime başlamış hayırlı olsun diyelim. Daha önce birkaç defa karşılaştığım aykutozdemir.com.tr/insaat/ blogunda kaliteli içerikler üretiyor...

  1. Teşekkürler Ahmet Bey yorum ve değerlendirmeleriniz için.

   Bu projenin, özgünlüğün sadece yazılımla değil, fikirle de gerçekleşebileceğini gösterdiğini düşünüyorum ben de. Söylediğiniz gibi bu şekilde pek çok örneği de mevcut zaten. Planlanan zaman içerisinde soru-cevap sistemi ve profil sayfalarına ilave modüllerde eklenerek gelişmiş bir mesleki sosyal ağa dönüşecek.

   İyi günler dilerim.

 5. Tanıtım videosunda belirtildiği gibi meslektaşlarımızın hepsinin kafasında mesleki sorular var. Forumlar, bloglar, sosyal ağlardaki sayfalar yani doğruya ulaşmak okadar karışık bir haldeki herşey, herkes heryerde. Bence çok özel ve güzel bir proje olmuş. Satın alınan tasarım vs bunlar önemsiz şeyler. Özgünlük tasarımla olmaz sadece fikirle de olur. Fikir müthiş, bilgiye erişim çok kolay.

  BAŞARILAR...

 6. bence üniversitelerin sözlüklerine,forumlarına itiraf sitelerine vs reklam vermelisiniz. Oradaki kitleyi çekebilirsiniz

  1. Merhabalar Ahmet Bey,

   Öneriniz için çok teşekkürler, tanıtım çalışmalarımızda üniversite öğrenci platformları da yer almaktadır sizin de bahsettiğiniz gibi.

   İyi akşamlar dilerim.

 7. Akillica .. basarilar .. (hazir olmasi bisey degistirmez)

  1. Teşekkürler Ulaş Bey değerlendirme ve iyi niyetleriniz için.

 8. Aybars Bey Aybars Bey

  eskiden 1insaat.com vardı 2006 larda.(Gerçi Cem Kafadar tekrar 1insaat.biz i kurmuş) Çok faydalı bir sosyal ağdı ki; o zamanlar facebook bile yaygın değildi. Ve bana göre bir başarı hikayesi idi Cem Kafadarın yaptığı.Webrazzi bunu tanıttı mı bilmiyorum.İnşallah ayağı yere basan bir yapı girişimi olur. Üye oldum.Başarılar dilerim.

  1. Aybars Bey merhabalar,

   1insaat.com'unda öncesinden, yapirehberi.net'ten tanıtım Cem Kafadar'ı. Yüzyüşe görüşmek denk gelmese de-çok isterdim- web ortamında sohbetlerimiz, fikir alışverişlerimiz, yardımlaşmalarımız oldu. Kendisi, sektörel web dünyasında örnek aldığım, tavsiyelerinden faydalandığım bir kişidir. Ancak bu girişimleri çeşitli sebeplerden dolayı sonlanmış durumda, 1insaat.biz de bir ağdan ziyade yine blog havasında yayına devam etmektedir. Şahsen takip ettiğim sektöre dair olsun, günlük hayattan alıntılar olsun bilgi verici ve eğlenceli bir blogdur.

   Biz de, gerek sektörel blog ve forumlarda, gerekse sosyal ağlardaki sektörel sayfalarda daha interaktif bir ortamın eksikliğini görüp, mimar ve mühendisler başta olmak üzere sektördeki tüm profesyonellere böyle bir ortam sağlamayı düşündük. Umarım çalışmalarımızın devamı başarıya ulaşacaktır. İyi temennileriniz için teşekkürler. İyi akşamlar

 9. Bu konuda ciddi anlamda bir ihtiyac ve eksiklik bulunuyor..Mimarlik sitesi, mimarlik blogu insaat sektoru haberleri hep buyuk sitelerin ufak bir kategorisi altinda kendine yer buluyor.Sektore dair en fazla blog ve web sitesi malesef emlak ve konut kredileri uzerine..

  Ben de bir mimarim ve mimarimedya.com adinda girisimim var.Sektore dair inanilmaz bilinmeyenler ve sig bilgilerin bulundugu laf kalabali mevcut internette.,

  Aykut arkadasimizi bu noktada tebrik etmek istiyorum.Diger projelerini de zaman zaman deneyimledim.Bu defaki projesi gercekten uluslararasi duzeyde.

  Gelir modeline yonelik onerim ise yapi ve malzeme firmalarina yonelik neden bizi tercih etmelisiniz vs. Tarzi soru cevaplar yayimlanabilir.

  1. Murat Bey

   Güzel değerlendirmeniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

   İyi akşamlar dilerim

 10. Engin Murat Engin Murat

  Türk toplumu olarak yapılan birşeyi yıkmaya o kadar hevesliyizki...Arkadaş bir fikir düşünmüş ve kullanıma açmış..ister yaralanırsınız, ister yararlanmazsınız...Hazır tema da kullanmış olabilir wordpress de joomla da vs vs vs...Hazır sistemler üzerine kurulu milyon dolarlar kazanan o kadar girişim var.Yıkmaya o kadar ayarlanmışızki bir kolay gelsin, başarılar demek için bile 2 kelime yazmıyoruz...Ne zaman olumlu yönde bakarsak herşeye bence o zaman global bir proje çıkarabiliriz...Başarılar arkadaşım, yolun açık olsun...

  1. Engin Bey,

   İsabetli yorumunuz ve iyi temennileriniz için çok teşekkürler, çalışmalarınızda başarılar