Mark Zuckerberg'in toplantı odasından kovduğu mühendis ve Facebook'un mobil odaklı stratejisi

Mark Zuckerberg'in toplantı odasından kovduğu mühendis ve Facebook'un mobil odaklı stratejisi

Facebook, ilk kurulduğu zamanlarda sadece öğrenciler arasında bir sosyal ağ olması, kullanıcıların masaüstü bilgisayarlardan Facebook'a bağlanıyor olması yüzünden odağında tamamen masaüstü web vardı.

Facebook'ta uygulamalar üzerinden halay çektiğimiz günleri belki hatırlayanlar olacaktır! Facebook'un mobil uygulaması olmadığı bu dönemler, yaşanan mobil devrimle birlikte değişti ve Facebook, bir şirket olarak stratejisini de mobil üzerine yoğunlaştırmaya başladı. Sıklıkla artık bir "mobile first" şirket olduğunu açıklayan Facebook, mobildeki aktif stratejisi ile doğru bir hamle yaparak ciddi maddi kazanç elde etti.

Facebook'un Global Pazarlama Çözümlerinden sorumlu VP'si Carolyn Everson, Washington'da düzenlenen bir etkinlikte Facebook tarhiyle ilgili ilginç bir anı paylaştı. Bloomberg Media COO'su Jacki Kelley Read ile yaptığı söyleşide Facebook'un bir mobil odaklı şirkete dönüşme sürecinin 2012 yılında, Facebook'a mobilden giren kişi sayısının, masaüstünden giren kişi sayısını aşmasıyla birlikte Mark Zuckerberg tarafından deklare edildiğini aktardı.

Mark Zuckerberg'in bu konudaki kararlılığı ile ilgili bir nüansı aktaran Everson, Zuckerberg'in bu yüzden bir çalışanı toplantıdan kovduğunu ve tüm çalışanlara bir e-posta attığını anlattı. Aktarılan hikayeye göre, Facebook'ta mobil öncelik kararı alınmasının ardından yeni bir ürün üzerinde çalışmalar sürüyordu, kıdemli bir mühendis yeni ürünle ilgili sunumunu yaparken, ürünle ilgili tüm mockup'ların masaüstü web için olması sebebiyle Zuckerberg tarafından toplantıdan dışarıya çıkartıldı.

Mark Zuckerberg'in bu tavrı takınmasının sebebi ise mühendislerce sunumu yapılan yeni ürünün mobil sürümünün bulunmaması ve bundan hiç bahsedilmemiş olmasıydı. Toplantı sonrasında Zuckerberg, tüm çalışanlara bir e-posta attı ve tüm Facebook mühendislerinin mobilde nasıl kodlama yapabileceği ile ilgili eğitilmesi konusuyla yakından ilgilendi.

Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg'in bu kararlılığının şimdi ne kadar değerli olduğunu görebilmemiz çok zor değil. Facebook bugün gelirlerinin büyük kısmını mobil reklamlarda ve mobil kullanımdan elde etmekte.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.