Meydan okumalar üzerine bir sosyal ağ: Achiever
Girişim

Meydan okumalar üzerine bir sosyal ağ: Achiever

Meydan okumalara dayalı bir sosyal ağ olarak tarih edebileceğimi Achiever uygulaması; 3 hafta önce Google Play'deki yerini almış. Birleşik Krallık'ta bulunan Birmingham şehrinde hayata geçen uygulamanın iki tane kurucu ortağı bulunuyor: Fani Christofi ve Aristarchos Christofi.

Önümüzdeki ay içinde iOS versiyonunu yayına alacağını öğrendiğimiz Achiever, Android'e ise şu ana kadar 200'e yakın kullanıcı kazanmış.

Kendi üyelik sistemi ya da Facebook üzerinden giriş yapabildiğiniz uygulamada genel sosyal ağ dinamiklerine uygun olarak profilinizi oluşturabiliyor ve arkadaşlar ekleyebiliyorsunuz. Achiever'ı farklı kılan ise kullanıcıların yalnızca arkadaşlarına özel ya da herkesin görebileceği şekilde meydan okumalar (challange) oluşturabimesi.

Görsel ve video yükleme, konum ekleme ya da yorum gibi özelliklerle zenginleşen meydan okumalarda kullanıcılar başarılarına göre seviyelendiriliyor ve çeşitli rozetlerin sahibi oluyor.

Uygulama üzerinde meydan okuma oluştururken metre ve saniye gibi birimler belirleyerek grupça bir iddiaya da girebiliyorsunuz. Ayrıca Achiever'da 'like' yerine 'respect' yani saygı duyma kalıbı  kullanılıyor.

Model olarak daha önce çok kez denenen ve aslında özel hayatlarımızın önemli bir parçası olan 'meydan okumalar' üzerine kurulu olan Achiever; fonksiyonalite olarak belki yeterli olabilir ancak uygulamanın arayüz konusunda sınıfta kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kurucu ortaklara gelir modellerini sorduğumuzda da uygulamanın geniş kitlelere ulaşmasının ardından özellikle küçük ve orta segmentteki şirketleri doğal reklam modelleriyle uygulamaya dahil etmeyi planladıklarını öğrendik. Kurucu ortakların ellerindeki görece olarak kısıtlı pazarlama bütçesini harcaması ve iOS versiyonunu yayına alması sonrası Achiever'ın akıbeti belli olacak. Ancak uygulamanın başarı yolunda çok fazla ümit verdiği söylenemez.

Yorumlar (6)
 1. Aris Christofi Aris Christofi

  Thank you Erman Taylan for your article and your opinion. I have to say it is a "different" opinion from what we heard by now. But anw we are about to prove you wrong. :)

  Aristarchos and Fani Christofi

  Directors of AFChristofi LTD. and developers of ACHIEVER

  1. Kazim Meker Kazim Meker

   Sorry mate but you have app is realy goood more like its been outsourced to india

 2. Fani Christofi Fani Christofi

  Erman when we met face to face at the Web Summit 2014 when we were presenting on the 04/11, you told me how much you liked the idea and you were excited about the application! I invite everyone to have a look and try it out. It is only the beginning of what we are launching as we achieved all of this with no funding at the moment

 3. Techoyun Techoyun

  Çok iyiye benziyor, tutarsa çoğu şeyi değiştirip hayatımıza yeni şeyler katabilir.

  1. Aris Christofi Aris Christofi

   This is our plan. We have already start working on the new design and add functionalities in order to gamify even further out social experience! Stay tuned!

 4. Kullanıcı deneyiminden haberleri bile yok...böyle bir tasarım kullanıcılara ne sunabilir..