Meydan okumalar üzerine bir sosyal ağ: Achiever

Meydan okumalar üzerine bir sosyal ağ: Achiever

Meydan okumalara dayalı bir sosyal ağ olarak tarih edebileceğimi Achiever uygulaması; 3 hafta önce Google Play'deki yerini almış. Birleşik Krallık'ta bulunan Birmingham şehrinde hayata geçen uygulamanın iki tane kurucu ortağı bulunuyor: Fani Christofi ve Aristarchos Christofi.

Önümüzdeki ay içinde iOS versiyonunu yayına alacağını öğrendiğimiz Achiever, Android'e ise şu ana kadar 200'e yakın kullanıcı kazanmış.

Kendi üyelik sistemi ya da Facebook üzerinden giriş yapabildiğiniz uygulamada genel sosyal ağ dinamiklerine uygun olarak profilinizi oluşturabiliyor ve arkadaşlar ekleyebiliyorsunuz. Achiever'ı farklı kılan ise kullanıcıların yalnızca arkadaşlarına özel ya da herkesin görebileceği şekilde meydan okumalar (challange) oluşturabimesi.

Görsel ve video yükleme, konum ekleme ya da yorum gibi özelliklerle zenginleşen meydan okumalarda kullanıcılar başarılarına göre seviyelendiriliyor ve çeşitli rozetlerin sahibi oluyor.

Uygulama üzerinde meydan okuma oluştururken metre ve saniye gibi birimler belirleyerek grupça bir iddiaya da girebiliyorsunuz. Ayrıca Achiever'da 'like' yerine 'respect' yani saygı duyma kalıbı  kullanılıyor.

Model olarak daha önce çok kez denenen ve aslında özel hayatlarımızın önemli bir parçası olan 'meydan okumalar' üzerine kurulu olan Achiever; fonksiyonalite olarak belki yeterli olabilir ancak uygulamanın arayüz konusunda sınıfta kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kurucu ortaklara gelir modellerini sorduğumuzda da uygulamanın geniş kitlelere ulaşmasının ardından özellikle küçük ve orta segmentteki şirketleri doğal reklam modelleriyle uygulamaya dahil etmeyi planladıklarını öğrendik. Kurucu ortakların ellerindeki görece olarak kısıtlı pazarlama bütçesini harcaması ve iOS versiyonunu yayına alması sonrası Achiever'ın akıbeti belli olacak. Ancak uygulamanın başarı yolunda çok fazla ümit verdiği söylenemez.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.