Meşhur iPhone klavsyesi Swype, 1 yıl süreyle ücretsiz

Meşhur iPhone klavsyesi Swype, 1 yıl süreyle ücretsiz

Parmaklarınızın sürekli hareketiyle yazdığınız klavye uygulaması Swype, aralarında Türkçe'nin de bulunduğu 16 yeni dil desteğiyle artık 20'den fazla dilde kullanılabiliyor. iOS 8 için gelen kapsamlı güncellemeyle birlikte emoji önerileri de sunmaya başlayan Swype, App Store'da haftanın uygulamaları arasına girdi. 0,99 dolarlık uygun fiyatına rağmen uygulamayı denemekten çekinenler için Swype bu süre boyunca ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Nümerik tuş takımlarında kelimeleri tamamlayan T9 teknolojisinin mucidi tarafından dokunmatik cihazlara özel geliştirilen Swype, 2008 yulında piyasaya sunulmuştu. 2010 yılında yayınladığı Android sürümüyle dünyanın en hızlı kısa mesaj yazma rekorunu kırarak Guinnes Rekorlar Kitabı'na giren uygulama, 2011 yılında sesli komut teknolojileriyle tanınan Nuance Technologies tarafından 102 milyon dolara satın alınmıştı.

swype 2

iOS ile birlikte gelen üçüncü parti klavye desteğinin ardından en çok kazanan ücretli klavye uygulamalarından biri olan Swype kelimeleri tek bir parmak hareketiyle yazmanıza izin veriyor. Swype konseptine yabancı olanlar için, klavye uygulamasında harflere tek tek basmak yerine, elinizi ekrandan kaldırmadan sırasıyla dokunmanız yeterli. Oldukça hızlı bir şekilde hangi kelimeyi yazdığınızı tahmin eden uygulamanın Türkçe dilinde de iyi iş çıkardığını söyleyebiliriz.

swype 3

Swype'ı Türkçe dilinde kullanmaya başlamak için, ayarlar menüsünde klavye seçeneklerine eklemeniz ve tam erişime izin vermeniz gerekiyor. Böylelikle klavyelerinize eklenen Swype'ın dil seçeneğini, sanal klavyenizdeki Tab tuşuna uzunca basarak değiştirebilir ve Türkçe kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uygulama, hareketle kontrolün yanında, kendi kelimelerinizi ekleyebileceğiniz kişisel sözlük özelliğine de sahip. Swype'ın İngilizce dilinde bir sonraki kelimeyi tahmin etme ve otomatik düzeltme gibi özelliklerinin daha gelişmiş olduğunu belirtelim. Ancak Türkçe dilinin de kullanıma bağlı olarak zaman içinde ilerlemesi beklenebilir.

Kelimelerle birlikte emoji önerileri de ekleyen Swype, iPhone ile birlikte iPad ve iPod Touch ile kullanılabiliyor. Denemek isterseniz App Store için buraya, Google Play için buraya gitmeniz gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.