İşverenler özgeçmişinizde nelere bakıyorlar?
Kariyer

İşverenler özgeçmişinizde nelere bakıyorlar?

Mobil kariyer ağı TheLadders, İnsan Kaynakları (İK) çalışanlarının göz hareketlerini takip ederek yaptığı "Keeping an eye on recruiter behaviour" başlıklı bir araştırma yayınladı. İK çalışanlarının adayların özgeçmişlerini incelerken belirli bir okuma kalıbı izlediğini ortaya koyan araştırmanın en çarpıcı sonucu ise işverenlerin her bir adaya ait bir CV'yi yalnızca 6 saniyede okuduğu.

Adayların hazırlamak için saatler hatta günlerce uğraştığı CV'lerinin, işverenler tarafından yalnızca altı saniyede okunduğunu kabullenmesi zor olabilir. İşin aslı, sonuç sadece adayları değil araştırmayı yapan The Ladders'ı bile şaşırtmış. Zira,"İK personelinin CV'leri uzun uzun okumadığını biliyoruz ama 6 saniye kimsenin beklemediği kadar kısa bir süreydi"  diyor The Ladders'ın kariyer uzmanlarından Amanda Augustine.

10 haftalık bir süre boyunca 30 İK personelinin göz hareketlerini takip eden TheLadders'ın araştırmasında işverenlerin bu kısa sürede CV'lerin hangi bölümlerine odaklandığına ilişkin sonuçlar da yer alıyor. Buna göre işverenler CV'nizde altı ana maddeyle ilgileniyor, bunlar:

 • İsminiz
 • Ünvanınız ve şirketinizin ismi
 • Varsa hala çalışmakta olduğunuz pozisyon
 • Çalışmakta olduğunuz pozisyonun başlangıç tarihi
 • Daha önce çalıştığınız şirketler ve ünvanlarınız
 • Daha önce çalıştığınız pozisyonların başlangıç ve bitiş tarihleri
 • Eğitiminiz

İşverenlerin göz hareketlerine göre hazırlanan aşağıdaki sıcaklık haritası, birbirinden farklı iki CV'nin işverenlerin dikkatini nasıl çektiğini gösteriyor. Haritadan sağdaki CV'nin soldakine göre daha kapsamlı olarak incelendiğini görebiliyoruz. Bunun nedeni ise daha açık ve net bir biçimde hazırlanmış olması.

isverenler-cv-ozgecmis-nereye-bakiyor-2

Profil fotoğrafınız bir işe yaramıyor

Araştırmadan çıkan bir diğer ilginç sonuçsa, profil fotoğrafları gibi görsellerin CV'nizin okunması sırasında dikkati dağıtıyor olduğu. Görsellerle birlikte cinsiyet ya da ırk gibi bilgiler de yetenek ve becerileriniz hakkında sağlıklı karar verilmesini engelleyebiliyor. Yani aksi belirtilmedikçe, CV'nizde öne çıkardığınız bilgilerin gerçekten başvurunuzla ilgili olduğundan emin olmanızda fayda var.

Diğer adaylarla birlikte zamanla da yarışan adaylar için TheLadder'ın tavsiyesi, kendi formatları yerine hazır CV formatlarını kullanmaları, online profillerinin açık ve kolaylıkla okunabilir olması, öncelikli bilgilerin görünür olduğundan emin olmaları.

TheLadders'ın işverenlerin davranışını yakından izlemek konusunda "çığır açıcı" olarak nitelediği araştırmanın tamamını incelemek isterseniz burada.

Yorumlar (6)
 1. Mustafa Yıldız Mustafa Yıldız

  İsimyok.com kariyeri sitesi ailesi olarak yukarıdaki bilgilere ek olarak bir de yabancı dil bilgisini ekleyebiliriz.

  1. isim olarak algilaniyor yanliz, iki saat isim(ad) ne alaka is ilani diye dusunuyorum. Bence bu isim olmaz :)

 2. Kayhan89 Kayhan89

  Türkiye için geçerli olmadığını düşünüyorum. Özellikle profil resmi türkiye de olmazsa olmaz.

 3. Muragram Muragram

  Askerlik bilgisi rengarenk olurdu oralar. Malum kariyerimizi belirleyen akıl değil askerlık statüsü.

 4. Serkan Hacıömeroğlu Serkan Hacıömeroğlu

  Özellikle toplam iş deneyimi ve eğitim seviyesi iş verenler için çok önem taşıyor. Ayrıca ülkemizde erkekler için askerlik bayanlar için çocuk durumu önemli bir diğer kriter.

 5. Mehtap Kalemoğlu Mehtap Kalemoğlu

  "Hamili kart sahibi yakînimdir."

  Okuması bir saniye bile değil.