İnci Caps ilk gelir modelini marka sayfalarıyla hayata geçiriyor
Genel

İnci Caps ilk gelir modelini marka sayfalarıyla hayata geçiriyor

inci caps marka caps serkan inci 2Mizah temelli görsel içerik fabrikası İnci Caps, büyümesine paralel olarak ilk düzenli gelir modelini de hayata geçirdi. Artık markalar da kendi sayfalarını oluşturarak İnci Caps'te yer alabilecek.

Bu yeni gelir modelini Gnctrkcll sayfasıyla uygulamaya başladığını öğrendiğimiz İnci Caps, hem gelir anlamında önemli bir adım atıyor hem de büyümesine yeni bir halka eklemiş oluyor. Ücretlendirme için içerik ve yayılım hedefine göre 3 ayrı paket sunarak, güçlü olduğu sosyal medya kanallarını da bu işe kanalize ediyor. Gün sonunda ise içerik üzerinden sağlanan trafiğin raporlaması yapılıyor.inci caps marka caps serkan inci

İnci Caps'in kurucusu Serkan İnci'den aldığımız bilgiye göre markalar için caps üretimi şimdilik kendi ekipleri tarafından yapılıyor. Yakın zamanda kullanıcıların markalar için caps üretmesinin de yolu açılacak ve İncicaps'in 366 bini aktif olmak üzere 410 binden fazla üyesi de bu gelir modelini destekleyecek.

Caps yaptıran mobil uygulamalar geliyor

İnci Caps meraklıları için önemli bir haber de mobil uygulamalar hakkında. İnci Caps'in mobil mecralardaki etkisini artırması açısından önem taşıyan iOS ve Android uygulamaları yakın zamanda uygulama mağazalarına yüklenecek. Mobil uygulamalar bir çok kişinin aklına gelen caps oluşturma özelliğine de sahip olacak.

İçerik/haber sitelerinde doğal reklamların yükselişi

Türkiye'de içerik mecralarında bu tür modellere çok alışık değiliz ama markalar için profil veya içerik oluşturmak Buzzfeed vb. mecraların epeydir uyguladığı bir gelir modeli. Web Summit 2014'ten aktardığımız gibi geleceğin habercilik/içerik anlayışında doğal reklamların payı artıyor ve bu alandaki adımlara hazır olmak gerekiyor.

İnci Caps'in bu yeniliği uygulamadan önce Haberself.com'da başarılı bir tecrübe edinmesi ise bu tür gelişmelerin ülkemizde de yükseleceğinin sinyallerini veriyor.

Yorumlar (18)
 1. Ufuk Kartepe Ufuk Kartepe

  Adamlar sayesinde Türkiye'deki internet mizah kültürü dünyanın çok önünde. Helal olsun adamlara. Caps diye kültür yarattılar sıfırdan. Bazıları caps'i yurtdışında kullanılan bir terim sanıyorlar. Ama caps kavramı ve ismi inci sözlük'ten çıkmıştır. Geçmişinde ise uludağ sözlük ve ekşi sözlük'ün oluşturduğu kültür vardır. Sözlükler bu ülkedeki tek kaliteli fikir valla. Tebrikler

  1. Hasan Hüseyin Çakır Hasan Hüseyin Çakır

   Caps konsepti tamamen 4chan kökenlidir. Caps kelimesi ise ingilizce "captures"ın kısaltmasıdır. Sıfırdan kültür yaratılmadı, Türkiye'ye adapte edildi.

   1. Ufuk Kartepe Ufuk Kartepe

    Caps'in screen capture yani ekran görüntüsünün kısaltmasını olduğunu bilmeyen yok zaten. Ama Caps kültürü inci sözlük kökenlidir. 4chan'deki veya yabancı sitelerdeki caps'e benzer kültüre "meme" denmektedir. Yani siz facebook'ta düğün fotoğraflarını beğenmek için dolaşırken türkiye'deki bazı insanların kafa patlatıp kültür çıkarmasını kabul edemiyor olabilirsiniz. ama kendi kafasındaki iyi niyetlerinizi gerçekmiş gibi yansıtmayınız lütfen. Kabul edin Türkiye'de sonunda birileri kültür yarattı.Helal olsun gençlere. Türkiye'de zaten bişey çıkarsa sözlüklerden çıkıyor.

   2. Ahmet Son Ahmet Son

    abi bu inci sözlük ne ya, adamlara bir haftaya kapanır dediler yıllardır yayın yapıyor bir yanda da büyüyor ve bunları hiç reklam almadan yapıyorlar. Bu trafiği nasıl karşılıyorlar nerden kaç para kazanıyorlar anlamadım cia denmi bunlar anlamadım gitti. Zaten serkan incinin amerikada yaşadığını da duymuştum kesin yurtdışından destekleyen kaynaklar var.

   3. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

    Caps Lock klavyeye bakan ve pc kullanan her kez biliyor. Var sayımlar üzerine kültür kurulmaz arkadaşlar :)

   4. Ufuk Kartepe Ufuk Kartepe

    Caps lock'daki caps kelimesi capitals yani büyük harfler kelimesinden gelmektedir. Herkesin yanlışını düzeltecek kadar vaktim yok kusura bakmayın.

   5. Sallamışsın birader Caps sitenin gizli ortağı Cabbar'ın adından geliyor.

  2. Onur Oz Onur Oz

   Caps, "capture"ın değil "caption"ın kısaltılmışıdır, altyazı demektir. 4chan'de 9gag'de meme adı altında zaten yapılıyordu yani ilk değil ancak inci'nin bunu çok başarılı bi şekilde lokalize etti. Tebrikler

   1. Ufuk Kartepe Ufuk Kartepe

    Kardeş kendi kafanda öyle bişey uydurmuşsun. Herkes kafasından birşey uyduruyor sonra kendi inanıp başkalarına satıyor. Caps kelimesi eski türkçe adult forumlarda kullanılan bir kelimedir. Genelde "capsli" şeklinde kullanılırdı. Yani görüntülü manasında kullanılmıştır. "Mutlaka izleyin ortalık çok fena dağılıyor (capsli)" yani metin'de video'nun görüntüsünün linki de var manasında. Bu kültür inci sözlük'te de devam etti. "beyler kahvaltım nasıl capsliii" şeklinde. İnci sözlük'te zamanla bu durum ilk entry'e cevap verme şekline. "napak panka inanak mı", "adam haklı beyler" şeklinde caps'lerle başladı. Sonradan çığrığından çıktı, Caps kelimesi oturdu. Caps mantığına yurt dışında "meme" denir. Caps kelimesi sadece türkiye'de kullanılır, çünkü bu mantık inci sözlük içinde oturmuştur ve adı konmuştur. Dağılın şimdi. Ulan herkesi eğitmekten yoruldum.

   2. Mert Ahlaz Mert Ahlaz

    Birader senin "yaratılan kültür" dediğin olay, ingilizce sitelerde (4chan,b3ta,memecenter) 7-8 yıldır zaten var, her ülkede de bunun lokal versiyonları var. İncicaps bunlardan sadece bir tanesi...

    Caps = caption, "screen caps" diye arattığında senin doğum yılından eski siteler ile karşılaşırsın.

    İnci sözlükteki caps muhabbeti ise "pics or didn't happen" in Türkçesi. Ortada orjinal birşey yok, Turkcell'e de bol şanslar Türkiye'nin en seviyesiz sitesinde reklam verdiği için...

 2. Macit Aslan Macit Aslan

  "Mobil uygulamalar bir çok kişinin aklına gelen caps oluşturma özelliğine de sahip olacak."

  Şuan zaten App Store'da ve Google Play'da bir çok Caps Yapma uygulaması bulunmakta.

  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.karacasoft.capsyapici

  https://itunes.apple.com/us/app/caps-matik/id931251890?mt=8

  1. Berat Can Berat Can

   bunlar fake uygulamalar. muhtemelen yakında telif hakkından dolayı kapattırılır.

   1. Ahmet Son Ahmet Son

    verdiğin linklerden biri çalışmıyor birindeki uygulamında caps le alakası işeyaramz bir uygulama

   2. Telif hakkı? Bazen güldürmüyor değilsiniz. Ne diyecekler peki?

 3. Şuan gnctrkcll hesabındaki caps oldukça kötü. O kadar yaratıcı binlerce caps varken böyle kötü capsler markaya yakışmamış açıkcası. Amatör ruh ile yapılsa bu capsler çok daha etkili olur

 4. Ehehe, şu an bir Turkcell çalışanı oturup kurumsala uygun caps yapmaya çalışıyor :)

 5. Anlamadığım olay şu inci sözlük daha bilinmiyorken bundan 4 5 yıl önce facebookta caps kültürünün yayılmasını sağlayan inci sözlüğü insanlara tanıtanlardan hiç bahsedilmiyor o insanlara teşekkür dahi ettiklerini görmedim teşekkür daha edilmiyor

 6. Bu işin büyümesinin tek yolu daha doğrusu markalara değer katmasının tek yolu üyelere caps hazırlatmaktır. E tabii ki bunun sonucunda da üyeye komisyon verilmelidir. Öyle özel ekip oluşturarak hadi kurumsallara caps hazırlayın demekle bu iş olmaz.