Mark Zuckerberg ve Steve Jobs'ın ortak özelliği: Hep aynı kıyafeti giymek

Mark Zuckerberg ve Steve Jobs'ın ortak özelliği: Hep aynı kıyafeti giymek

Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği Q&A with Mark etkinliğinde, kişisel konularla ilgili bazı sorulara da cevaplar verdi. Gelen sorulardan bir tanesi, Mark Zuckerberg'ün neden hep aynı gri renkli t-shirt'ü giydiği yönündeydi.

Facebook'un CEO'su Zuckerberg, ne giyeceğini seçmek, kahvaltıda ne yiyeceğini düşünmek gibi küçük kararların bile enerji tüketen şeyler olduğunu ve insanı yorduğunu açıklayarak, Facebook gibi büyük bir topluluğun yönetimi ve Facebook'un dünyayı birbirine bağlamak amacıyla çözülmesi gereken çok daha büyük problemler olduğunu belirtti.

Tabii ki Mark Zuckerberg bu alanda bir ilk değil ve daha önce hep aynı kıyafetlerle karşımıza çıkan bir başka dahi bulunuyor. Apple'ın kurucusu Steve Jobs da, sürekli olarak giydiği siyah renk balıkçı yakalı trikolarıyla hafızalara kazınmıştı. Steve Jobs'ın, hem kendisinin bu kıyafet seçimini hem de Apple mağazalarındaki çalışanların giydiği standart mavi renkli t-shirtlerin Sony'den esinlendiği biliniyordu.

Steve Jobs, 80'li yıllarda Japonya'ya yaptığı bir ziyarette, Sony'nin başkanı Akio Morita'dan önemli bilgiler almıştı. Fabrikada neden herkesin aynı kıyafetleri giydiğini soran Jobs, Sony'den Japonya'daki savaş yılları sonrasında yaşanan kıtlık sebebiyle, şirketlerin çalışanlarına giyecekleri standart kıyafetler dağıtmaya başladıklarını, sonrasında da bunun bir gelenek haline geldiğini ve şirketin imzası niteliği taşımaya başladığını anlatmıştı. Böylece işçiler, işe geldiklerinde ne giyeceklerini düşünmek zorunda da kalmayarak, enerjilerini tamamen işlerine yoğunlaştırabiliyorlardı.

Teknoloji uzmanları bu konuda yalnız değiller, yani Steve Jobs ve Mark Zuckerberg bu hep aynı kıfayetleri giymek konusunda alanlarındaki tek isimler değil. Albert Einstein da bu alanda sürekli giydiği gri takım elbiselerle biliniyor. Bununla birlikte moda ve müzik dünyasından pek çok ünlü isim de benzer şekilde sürekli olarak giydiği aynı kıyafetlerle ünlü.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.