Doktorlar için profesyonel ağ MedShr, Türkiye pazarına hazırlanıyor

Doktorlar için profesyonel ağ MedShr, Türkiye pazarına hazırlanıyor

Profesyonel ağlar derinleşiyor ve sağlık endüstrisi bu anlamda en çok ilgi gören dikeylerden biri. Şimdiye kadar geliştirilen doktorlar için Instagram, doktorlar için sosyal ağ gibi ürünleri bu büyük, küresel komünite içinde gerçekten işe yararlı araçlar haline geldiler.

Web Summit 2014'te radarımıza takılan MedShr, doktorlar için bir profesyonel ağ. Küresel bir medikal teknoloji platformu olarak tanımlanan MedShr, doktorların kendi aralarında bilgi ve becerilerini paylaşmasını sağlayarak hem kariyer hem de endüstri açısından fayda sağlamayı amaçlıyor. MedShr'in nihai hedefi ise verimlilik. Sağlık harcamalarındaki artış dünya çapında hemen her ekonomi için büyük bir sorun ve bu sorunu adresleyen girişimler bu nedenle ciddi ilgi görüyor.

FullSizeRender (1)

UK DTI Ar-Ge desteğiyle geliştirilen, Londra merkezli MedShr bugüne kadar bin 200'den fazla kardiyolog tarafından test edilmiş. Kendisi de bir kardiyolog olan MedShr Kurucu ve CEO'su Asif Qasim, bu uzmanlık alanının seçmekteki amacının sağlık harcamalarında en maliyetli sektörlerde önde gelmesi olduğunu söylüyor.

Bundan yaklaşık sekiz ay önce kurulan MedShr çoklu platform yaklaşımı izliyor. Akıllı telefon ve tabletler için geliştirilen mobil uygulamasına, dünyanın her yerinden doktorun karşılaştığı vakalarla ilgili imajları (hasta anonimitesi ilkesine bağlı kalarak) yükleyebiliyor. Görseller gerek tartışma gerek farklı vakalar için referans olarak kullanılabiliyor. Sistem doktorların MRI, CT ve DICOM gibi medikal görüntüleri paylaşmalarına izin verecek şekilde tasarlanmış.

Vaka tartışmalarını ayrı bir özellik olarak kurgulayan MedShr platformunu doktorlar kadar tıp eğitiminin ileri seviyesinde olan öğrenciler de kullanabiliyor. Bununla birlikte dünyanın farklı tıp merkezlerinden cerrahi operasyon ve prosedürleri canlı yayınlayan MedShr'de kullanıcılar gerekirse daha fazla videoya kütüphaneden erişebiliyor. Kütüphane servisi talebe göre veriliyor.

MedShr'in küresel bir platform haline gelebilmesi için önemli işbirliklerine ihtiyacı var ve Qasim'ın verdiği bilgiye göre çalışmaları şu aşamada bu konuya odaklanıyor. Türkiye'den birkaç ortaklık teklifi aldıklarını belirten Qasim, platformun 2015 yılı içinde Türkiye'ye de gelebileceğini belirtiyor. MedShr'in Türkiye'den görüştüğü şirketler arasında bankalar ve GSM şirketleri olduğunu öğrendik.

medshr 2

Henüz test aşamasında olan MedShr'de aldığımız bir bilgi de yeni bir yatırım turunun eşiğinde olduğu. Türkiye dahil birçok ülkede kullanılması için çok uzun süre gerekmeyebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.