Türkiye'de internet bağlantı hızı son bir yılda yüzde 56 arttı [Webrazzi PRO]
Teknoloji

Türkiye'de internet bağlantı hızı son bir yılda yüzde 56 arttı [Webrazzi PRO]

Her hafta olduğu gibi yine bir 'haftanın grafiği' yazımızla karşınızdayız. Webrazzi PRO'da haftanın en çok ilginizi çekeceğini düşündüğümüz içeriğini paylaştığımız yazı dizimizde bu haftanın konu başlığı ise ülkemizdeki internet bağlantı hızı.

Dünyaca ünlü içerik dağıtım ağı ve bulut bilişim sağlayıcısı Akamai, daha önce de içerisinden bazı rakamları sizlere aktardığımız State of Internet raporuyla her defasında dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Akamai son olarak söz konusu raporda 2014 yılı 2. çeyreği için; EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) bölgesinde en hızlı internet bağlantı hızına sahip olan ülkeleri paylaştı.

Akamai'nin paylaştığına göre ülkemizdeki -2014 yılı 2. çeyreğinde- ortalama internet bağlantı hızı 5,5 Mbps. Bu arada bağlantı hızımız 2014 yılı 1. çeyreğine göre yüzde 10, geçen seneye göre de yüzde 56 artış göstermiş. Bu artışta internet paketlerindeki indirimli fiyat ve gelişmiş hız seçeneklerinin etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer yandan EMEA bölgesinde en hızlı internete sahip olan ülke 14,9 Mbps ile İsviçre olurken, geçen seneye göre en büyük ivmelenmeyi de yüzde 58 ile İrlanda göstermiş. Detayları hemen aşağıdaki grafikte bulabilirsiniz. (ÇtÇ: çeyrekten çeyreğe değişim oranı ve YdY: yıldan yıla değişim oranı)

akamai-internet-hizi-turkiye

Webrazzi PRO nedir, ne işe yarar?

THY, Akbank, Turkcell, Google, Revo Capital, BKM, Limango ve n11.com gibi çok sayıda şirket tarafından kullanılan Webrazzi PRO için, dijital sektörün bilgi merkezi diyebiliriz.

Webrazzi PRO’da e-ticaret, ödeme sistemleri, sosyal medya, dijital pazarlama, oyun ve donanım gibi çok sayıda konu başlığı hakkında 2000’in üzerinde istatistik ve 10’larca özel not bulabilirsiniz. Veriye dayalı düşünme alışkanlığı kazandıran Webrazzi PRO’nun aynı zamanda sektörel sunum ya da rapor hazırlarken de oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Örnek olarak Webrazzi PRO verileriyle hazırlanan 45 Saniyede Türkiye E-Ticaret Pazarı başlıklı video’yu şuradan izleyebilir, ya da haftanın grafiği yazı dizimize buradan ulaşabilirsiniz.

(Görsel kaynak: Ollyy/Shutterstock)

Yorumlar (10)
 1. Webrazzici Webrazzici

  İnternet servis sağlayıcıları tüm paketlerin hızını 8Mbit'e kadarken 16Mbit'e kadar olarak güncelledi. Uygulamada %50 oranında bir artış olmadı çünkü tüm Türkiye'deki mevcut altyapı 10-11Mbit destekliyor. (50 Yıllık bakır teller)

  Dolasıyla tüm isp'ler 16Mbit'e kadar olan paketleri standart 50Mbit'e kadar yapsa ne olacak? %200 arttı diye haber mi yapılacak? Uygulama da o hızlara erişilemedikten sonra kağıt üzerinde büyüyor Türkiye. Süperiz gerçekten.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   kesinlikle katılıyorum alt yapımız gerçekten şans eseri ayakta duruyor. telefon kablo alt yapısının yenilenmesi gerekiyor. Fiber her bölgede yok adsl'e mahkum olanlar da hız sorunu yaşıyor. Ayrıca kotalarımız gülünç seviyede. Avrupa ülkede bu kadar düşük kota uygulaması var mı merak ediyorum.

 2. Hakan Akkaya Hakan Akkaya

  Ben Maslak'ta oturuyorum ve 2008 yılından beri 8 Mbps bağlantım var. Bırak son 1 yılda %56 artmasını son 6 yılda %10 bile artmadı.

  Sabah akşam fiber internet reklamları dönsün dursun. Altyapı yatırımı yapan yok! Anca yeni yapılan toplu konutlara döşerler fiberi.

  ISP'ler belediyelerin sıkıntı çıkarttığını iddia ediyor, belediyeler de bize herhangi bir başvuru yapılmadı diyor. Karşılıklı yalanlamalar yıllarca yapılıyor.

 3. Tamamen anlamsız bir grafik. En azından bizim ülkemiz için.Şuan 8MBit'lik internetim var ve bulunduğum yer santrale yakın olduğu için istediğim her türlü yayını 1080P kalitede donmadan izleyebiliyorum. Peki ya santrale yakın olmasaydım? Burada sorun hız değil. Erişilebilirlik ve kullanılabilirlik. 8MBit'i gerçekten vaadettiğin gibi verebiliyor musun? ISP hala "e kadar" kalıbı ile bizleri kandırmaya çalışıyorlar. Diğer konu ise AKK denilen saçmalık. Alt yapımız yok demenin başka bir yolu. Hız ortalamasında dünyada 1. olduk diyelim. 50-100 GB gibi komik AKK ile bunun bize faydası nedir? Sırf bu yüzden her ay 150 TL ye yakın parayı ödemek zorun kalıyorum.

 4. Mehmet Eren Mehmet Eren

  Hala çok yavaş internet hızı.Eğer bilişim sektöründe önemli bir ülke olmak istiyorsak cominikasyon alt yapısına daha fazla önem vermeliyiz..

 5. Ali Köprülü Ali Köprülü

  Aslına bakılırsa Türkiye genelinde bir artış olduğu bir gerçek, Eskiden ADSL ile 8 Mbit veriliyordu şimdi 16 Mbit yalnız AKK kotaları çok düşük 50gb AKK'yi bir günde bitirebilirsiniz. sonra 3 Mbit'e düştükten sonra 16 Mbit hızın çokta anlamı kalmıyor. Belki ilerde uygulama da değişiklik olursa biz son kullanıcılar da sevindirecektir. Örneğin alt kullanım hızı 3 Mbit altına düşmemek kaydı ile 100 Mbit hız paketi olan bir kullanıcı AKK kotası dolunca %10 hızına düşebilir yani 10 Mbit, düşük hızlarda da örneğin 8 Mbit AKK dolunca 3 Mbit hıza düşebilir.

 6. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  Reklam yapan firmamıza yollayın bu bilgileri ışık hızı bu olsa gerek :)

 7. yeni yapılan sitede oturmadıktan sonra hız ne işe yarar :)

 8. TTnet 8 megabit dediği internete 1 mb 16 mb dediği internete 8mb veriyor yani işi gücü dalavere

 9. Bu grafiğin yanlış olduğunu her an her saniye kanıtlayabilirim. 1.si Avrupa'da Macaristan gibi ülkede bulunuyor. Macaristan'da yaşadığım için söylemeliyim ki internet hızı çevredeki ülkelere göre en hızlı olan Macaristan. Burada servis sağlayıcıların sunduğu minimum hız 30 mbps. Garanti ettikleri minimum hız ise 10 mbps.