Facebook üçüncü çeyrekte 3.2 milyar dolar gelir elde etti ve günde 864 milyon kullanıcıya erişti

Facebook üçüncü çeyrekte 3.2 milyar dolar gelir elde etti ve günde 864 milyon kullanıcıya erişti

Bugünlerde ardı ardına üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan halka açık şirketlerin arasına Facebook da katıldı ve üçüncü çeyrek gelirlerini resmi olarak duyurdu. Facebook, 2014 yılının üçüncü çeyreğinde 3.2 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı. Bu alanda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 59 artış yakalayan Facebook, 2013 üçüncü çeyrekte 2.02 milyar dolar gelir açıklamıştı.

Facebook'un en büyük gelir kalemi reklamlar ve 3.2 milyar dolarlık gelir pastası içinde, en büyük payı tam 2.96 milyar dolarla bu reklamlar kapıyor. Facebook reklamdan kazandığı paranın yüzde 66'sını ise mobil reklam gelirlerinden oluşuyor. Kısacası Facebook da aynı Twitter gibi en büyük geliri mobil reklamlar sayesinde elde ediyor.

Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, yaptığı açıklamada tüm dünyayı birbirine bağlamak vizyonu çerçevesinde yatırım yapmaya devam edeceklerini ve güçlü bir çeyrek sonucu açıkladıklarını aktardı. Facebook'un günlük aktif kullanıcı sayısı Eylül ayı ortalaması itibariyle 864 milyon oldu ve bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 büyüme anlamına geliyor.

Eylül ayı itibariyle Facebook'un aktif üye sayısı 1.35 milyar!

Mobilden günlük aktif kullanıcı sayısı ise 703 milyon kişi olmasına rağmen, Facebook mobilde daha ciddi bir gelişim göstermiş durumda ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 büyümüş. Facebook 30 Eylül 2014 itibariyle ise aktif kullanıcı sayısı 1.35 milyar olarak açıklandı. Mobil aylık aktif kullanıcı sayısı rakamlarını incelediğimizde ise burada 1.12 milyar rakamını görüyoruz. Kısacası aylık bazda Facebook kullanıcılarının neredeyse tamamına yakını Facebook'a mobilden de giriş yapıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.