Macaristan'da internet kullanımının vergilendirilmek istenmesi protestolara sebep oldu
Dijital

Macaristan'da internet kullanımının vergilendirilmek istenmesi protestolara sebep oldu

Macaristan'da hükümetin internet kullanımını vergilendirmek istemesine yönelik teklifi ülkede protesto gösterilerine sebep oldu. İlk olarak GB başına 1.38 TL gibi vergilendirilmek istenen internet kullanımı, Macaristan bütçesinin önemli bir katkı sağlayacağının düşünülüyordu. Ancak halihazırda %27 ile dünyanın en yüksek VAT yani KDV'sini ödeyen Macaristan'da bu teklif protestolara sebep oldu.

Güncelleme: Maceristan'da yaşayan bir okuyucumuzdan vergilendirme konusunda bir detay geldi. Aşağıda paylaşıyoruz.

İnternet sağlayıcıları, kendilerine abone olan kişilerin her 1 GB indirmesine karşı devlete vergi ödemek zorunda. Kullanıcı 5 GB üstü indirme yaparsa 6. GB ve diğerlerinin vergisini ödemeyecek. Yani 5 GB’a kadar vergi var, 6 GB ve üzerine vergi yok. 

Onbinlerce Macaristan vatandaşı başkent Budapeşte'de hükümetin interneti vergilendirecek bu girişimini protesto etti. İnternetin insan hakkı olup olmadığı tartışılırken Macaristan'ın bu denemesi oldukça ilginç. Özellikle GB başına bir vergilendirme stratejisi ortaya koymak insanların iletişim haklarını sınırlandırmakla aynı anlama gelebilir.

1385332_1510947502480932_1229879979229819682_n

Protestoların ardından teklifi revize eden Macaristan hükümeti, aylık olarak kullanıcıların 6.45 TL, işyerlerinin ise aylık 46 TL vergilendirmesini önerdi. Meclise sunulacak olan teklifin sonunun ne olacağı henüz net değil ancak dün gece Ekonomi Bakanlığı'na yürüyen protestocular, teklif geri çekilmedikçe protestolara devam edecek gibi görünüyor.

Facebook ve Twitter üzerinden organize olan protestolar yeni vergi taslağında ne kadar etkili olacağını göreceğiz.

Yorumlar (2)
 1. Turgay Turgay

  Şimdi Macaristan'da yaşayan birisi olarak olayı biraz açıklayayım. Burada aşırı sağcı Viktor Orban başbakan durumunda. Politikalarını Recep Tayyip Erdoğan'ı takip ederek yaptığını söyleyen bir başbakan. Bu yüzden devlette paar eksiği bulunursa direkt olarak halkına vergi olarak geri döndüren birisi. Şu anda da buna devam ediyor. Türkiye'de bunu 10 yıl yapsanız kimse itiraz etmez ama Avrupa'da bunu dayatmaya çalışırsanız o geri teper. Herneyse işin siyasi boyutu bir yana vergilendirmeden bahsedeyim. Vergilendirme ile ilgili yanlış bilgi vermişssiniz.

  Sistem şu şekildeydi;

  İnternet sağlayıcıları, kendilerine abone olan kişilerin her 1 GB indirmesine karşı devlete vergi ödemek zorunda. Kullanıcı 5 GB üstü indirme yaparsa 6. GB ve diğerlerinin vergisini ödemeyecek. Yani 5 GB'a kadar vergi var, 6 GB ve üzerine vergi yok. Böyle de saçma bir kanun. :D

  Ek olarak tüketici değil, internet servis sağlayıcıları bu vergi ile mükelleflendirilecek ama tabi bunun tüketiciye geri dönüşü muhteşem olur. Bu arada internet tarif ücretlerini de söyliyeyim. Avrupa'nın en ucuz internet kullanan ülkesiyiz.

  1000 mbps hız için ödediğim ücret 65 TL. :)

 2. Gokhan Gokhan

  Yapmayın efendiler, bizimkilerin kulağına su kaçar falan.. :)