'Geleceğe Dönüş' serisinin kaykayı gerçek oluyor: Hendo
Teknoloji

'Geleceğe Dönüş' serisinin kaykayı gerçek oluyor: Hendo

Çoğu Webrazzi okurunun Back to the Future (Geleceğe Dönüş) serisinden hatırlayacağına emin olduğum "uçan kaykaylar", çok değil önümüzdeki yıldan itibaren gerçekten de günlük hayatımıza girmeye başlayacak bir ulaşım aracı olacak.

Bir Kickstarter projesi olarak ortaya çıkan Hendo, hoverboard adı verilen ve yerle hiçbir şekilde temas etmeyen uçan kaykay üretmeyi amaçlıyor. Kickstarter'da hedeflediği 250 bin dolara tahmin edildiğinden çok daha kısa bir sürede ulaşması beklenen Hendo hoverboard, Kaliforniya merkezli Arx Pax adındanki bir girişimin çalışması.

Screen Shot 2014-10-21 at 23.48.07

Hendo'nun uçan kaykaylarını üreten Arx Pax şirketinin kurucu ortakları, Greg Henderson ve Jill Henderson aynı zamanda karı-koca. Bu çift, oldukça yenilikçi bu teknolojiyi geliştirirken ciddi büyük bir ekiple de beraber çalışıyorlar. Geliştirilme süreci henüz devam etmekte olan Hendo uçan kaykayların test aşamaları da ufak kaykay rampalarında başarıyla devam ediyor gibi gözüküyor. Hendo web sitesinde, geliştirici kitleri de bulunuyor ve gelecekte uçan kaykayları mobil uygulama aracılığıyla yönetebileceğimiz bir geleceğe doğru gidiyoruz gibi gözüküyor. Geliştirilen uygulamalar sayesinde Hendo'nun çok daha ilginç bir ürün haline gelmesi de mümkün. En basit örnekle, salonda duran uçan kaykayınızı, mobil uygulama ile mutfağa çağırmanızın mümkün olduğu bir dünya, tuhaf ama çok yakında gerçek olabilir.

Uçan kaykay, çok yeni bir teknoloji ve gitmemiz gereken daha çok yol olduğunun şirketin kurucu ortakları da farkında. Hendo'nun güç tüketimi, boyutları ve tabii ki taşıyabileceği ağırlıkla ilgili farklı geliştirmeler de yapılacak. Gelecekte bu ürünün çok daha güçlü bir hal alacağı aşikar. 2015 yılında ilk sahiplerini bulması beklenen Hendo'nun gelecek yıl çıkacak ilk 10 prototipinden birine sahip olmak için 10 bin doları gözden çıkarmış olmanız gerekiyor. Hendo kaykay 2 saat şarj edilmesinin ardından, 12 ile 15 dakika arasında bir "uçuş deneyimi" sunuyor.

Yorumlar (5)
 1. Turan K. Turan K.

  Geleceğe Dönüş 2 filmi 2015 yılında geçiyordu. Tam da o yılda bunu gerçekleştiriyor olmaları ayrı bir güzellik katmış. Robert Zemeckis ve Bob Gale' i de tebrik etmek lazım. İyi görmüşler :)

  1. Sahin Sahin

   Daha az once hani 2015 deyiz ucan kaykay nerde dedim telefonu bi acdim facede ki ilk haber :D Yuh

 2. Burak Burak

  Süper

 3. Serkan Serkan

  Ya hu okumuyorsunuz sanırım . (2 saat şarj edilmesinin ardından, 12 ile 15 dakika arasında bir “uçuş deneyimi”)

  Dünya şu enerji sorununu artık çözmesi lazım.

  ne demek 15 dk dalga geçermiş gibi

  bu gibi hayallere harcayacağımız zamanı CR2032 hatta daha küçük boyutlardaki pillere bir şehrin elektriğini, senelerce yetecek enerji sığdırmak için uğraşmalıyız.

  1. Emrah Yılmaz Emrah Yılmaz

   Böyle cahilce bir yoruma, cevap yazmayacaktım ama danayamadım. Sen hangi küçük dünya'da yaşıyorsun? "şu enerji sorunu" dediğin şey devletlerin en büyük sorunu, yıllardır yaşanan ve yaşanacak olan savaşların çıkış sebebi. "Şu enerji sorunu"na karşı bulunabilen bir çözümün, kendisinin bir sorun olduğundan haberin var mı? led lambalı çakmağına taktığın CR2032 nin içerisinde bir şehir için senelerce yetecek enerji olayına değinmek bile istemiyorum. Son 50-60 yıldır enerjiyi (elektriği) depolama konusunda yapılan yatırımların ve çalışmaların haddi hesabı yok. Akıllara ziyan bir teknolojiden, 10larca üniversite ve arge şirketleri birleşip, belki 100binlerce çalışma saatinden bahsediyorum. Sadece enerjiyi nasıl depolarız sorusuna cevap aramakla geçiyor.

   Batarya sorununun 100 yıldan uzun zaman öncesine dayandığını biliyor musun? Bataryaların tarihçesini, başlarına gelenleri, hükümet baskılarını biliyor musun? Elektrikli araçların 1920 lerde çok daha yaygın olduğunu biliyor muydun? Hükümetlerin (Türkiye'den bahsetmiyorum) baskılarına rağmen ancak bugunlerde tekrar elektrikli araçlar gündeme gelmeyi başladı. (elektrikli araçlardan bahsediyorum çünkü bataryanın gelişmesi uçar gibi gözüken kaykayın ihtiyacı sebebiyle olmaz. Elektrikli araçlara talep tekrar artarsa batarya depolaması üzerine gelişmeler yaşanabilir ve bundan kaykayda sebeplenebilir.) "Who killed the electric car" belgeselini izledin mi?

   Hayır kusura bakma ama kızdım biraz. Normal bir yorum yazabilecekken "CR2032 hatta daha küçük boyutlardaki pillere bir şehrin elektriğini, senelerce yetecek enerji sığdırmak için uğraşmalıyız" yazman, beni benden aldı. 10 sayfa yazı yazarım buna ama yeri burası değil.