'Geleceğe Dönüş' serisinin kaykayı gerçek oluyor: Hendo

'Geleceğe Dönüş' serisinin kaykayı gerçek oluyor: Hendo

Çoğu Webrazzi okurunun Back to the Future (Geleceğe Dönüş) serisinden hatırlayacağına emin olduğum "uçan kaykaylar", çok değil önümüzdeki yıldan itibaren gerçekten de günlük hayatımıza girmeye başlayacak bir ulaşım aracı olacak.

Bir Kickstarter projesi olarak ortaya çıkan Hendo, hoverboard adı verilen ve yerle hiçbir şekilde temas etmeyen uçan kaykay üretmeyi amaçlıyor. Kickstarter'da hedeflediği 250 bin dolara tahmin edildiğinden çok daha kısa bir sürede ulaşması beklenen Hendo hoverboard, Kaliforniya merkezli Arx Pax adındanki bir girişimin çalışması.

Screen Shot 2014-10-21 at 23.48.07

Hendo'nun uçan kaykaylarını üreten Arx Pax şirketinin kurucu ortakları, Greg Henderson ve Jill Henderson aynı zamanda karı-koca. Bu çift, oldukça yenilikçi bu teknolojiyi geliştirirken ciddi büyük bir ekiple de beraber çalışıyorlar. Geliştirilme süreci henüz devam etmekte olan Hendo uçan kaykayların test aşamaları da ufak kaykay rampalarında başarıyla devam ediyor gibi gözüküyor. Hendo web sitesinde, geliştirici kitleri de bulunuyor ve gelecekte uçan kaykayları mobil uygulama aracılığıyla yönetebileceğimiz bir geleceğe doğru gidiyoruz gibi gözüküyor. Geliştirilen uygulamalar sayesinde Hendo'nun çok daha ilginç bir ürün haline gelmesi de mümkün. En basit örnekle, salonda duran uçan kaykayınızı, mobil uygulama ile mutfağa çağırmanızın mümkün olduğu bir dünya, tuhaf ama çok yakında gerçek olabilir.

Uçan kaykay, çok yeni bir teknoloji ve gitmemiz gereken daha çok yol olduğunun şirketin kurucu ortakları da farkında. Hendo'nun güç tüketimi, boyutları ve tabii ki taşıyabileceği ağırlıkla ilgili farklı geliştirmeler de yapılacak. Gelecekte bu ürünün çok daha güçlü bir hal alacağı aşikar. 2015 yılında ilk sahiplerini bulması beklenen Hendo'nun gelecek yıl çıkacak ilk 10 prototipinden birine sahip olmak için 10 bin doları gözden çıkarmış olmanız gerekiyor. Hendo kaykay 2 saat şarj edilmesinin ardından, 12 ile 15 dakika arasında bir "uçuş deneyimi" sunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.