Kickstarter'da 1 saatte fon hedefine ulaşan Hexo+'ın uçan kameraları Mayıs 2015'te geliyor

Kickstarter'da 1 saatte fon hedefine ulaşan Hexo+'ın uçan kameraları Mayıs 2015'te geliyor

Hexo+ geçtiğimiz Temmuz ayında Kickstarter'da 50 bin dolar yatırım hedefine bir saatten kısa süre içinde ulaşmasıyla gündeme gelmişti. Kampanya sonunda 1 milyon doların üzerinde fon toplayan Hexo+ merakla beklenen drone'larını Mayıs 2015'te piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

Hexo+, uçan kameralar diye nitelediği ürünleriyle hava çekimlerini tamamen değiştirmek isteyen bir girişim. Şirketten aldığımız bilgiye göre insanların drone'larla film ve fotoğraf çekme biçimlerini değiştirme fikri Kasım 2013'te film yapımcısı, sporcu, mühendis ve tasarım uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından ortaya atılmış. Akıllı telefonu olan herkesin, havadan çekim yapmasını sağlamak amacıyla Hexo+ ekibi, gerekli yazılım ve donanım geliştirmeleri üzerinde çalışmaya başlamış.

hexo

Bildiğiniz gibi, drone'larla yapılan tipik bir çekimde, örneğin extreme bir motorsiklet sürüşü sırasında, etkileyici bir görüntü almak drone'u kontrol eden kişinin becerisine bağlı. Bunun yanında bu tip bir çekim için en az iki kişi gerekir: Sporcu ve drone'u kumanda eden kişi. Hexo+ ise bu sınırlamaları ortadan kaldırmak istiyor. Temelde drone'larla havadan çekim yapmayı kişilerin kendi kendilerine yapabilecekleri kadar basitleştirmeyi hedefleyen Hexo+'ın uçan kameraları, kullanıcısını hareket halindeyken takip ediyor ve otonom bir şekilde çekim yapıyor.

hexo+1Hexo+'ın GoPro kameralarıyla entegre edilebilen drone'ları, MAVLink protokolüyle iOS ve Android cihazınıza bağlanıyor. (Hexo+'ın ön sipariş aldığı paketlerde GoPro kameralı veya kamerasız seçenekleri bulunuyor.) Kullanıcı, çekimden yani harekete geçmeden önce Hexo+'ın mobil uygulamasından kamerasının 3 boyutlu modellemesini görüyor. Bu sayede çekim için istediği kamera açısı ve yönü gibi ayarları yapıyor. Kullanıcının harekete geçmesiyle drone da hareketine başlıyor, belirlenen ayarlara göre, sizi takip ediyor ve çekimi yapıyor. Hexo+ bunun için telefonunuzun GPS koordinatlarını, telefonunuzun pozisyonunu takip ediyor. Hexo+'ın algoritmaları sizin bir sonraki pozisyonunuzu da tahmin edecek şekilde geliştirilmiş.

Hexo+'ın saatte 75 km'ye kadar hızlanabilen drone'ları çekim sırasında sizden 2 km kadar uzaklaşabiliyor. Pil ömrü ise (GoPro ile uçması durumunda) 15 dakika ve gerektiğinde acil durum inişi yapabiliyor.

Hexo+ hava çekimini heryerden herkes için erişilebilir hale getirmek istiyor ve öncelikli pazarlarından birinin film endüstrisi olması planlanıyor. Şirketten aldığımız bilgiye göre, Hexo+ yatırımcılarla da görüşmeye devam ediyor.

İncelemek isterseniz Hexo+'ın sayfası burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.