Apple, iPhone 6'nın dayanıklı olmadığı iddialarına karşılık test merkezinin kapılarını açtı
Teknoloji

Apple, iPhone 6'nın dayanıklı olmadığı iddialarına karşılık test merkezinin kapılarını açtı

 • Yeni iPhone bugün Türkiye dahil birçok ülkede daha satışa sunuldu.

Yeni iPhone bugün Türkiye dahil birçok ülkede daha satışa sunuldu. Dün gece itibariyle Zorlu Center'daki Apple Store'da ve mobil operatörlerin belirlediği noktalarda ilk satışları yapılan iPhone 6'lar ise en çok basınç karşısında yamulma iddialarıyla gündeme geldi. Hatta farklı markalar bu durumla dalga geçen videolar da yayınladı.

Bu duruma cevap çok gecikmeden Apple'dan geldi. The Verge'ü test merkezine kabul eden Apple, cihazların hangi ortamlarda test edildiğini gözler önüne serdi. Şimdiye kadar 30 bin iPhone 6'nın test edildiği belirten Apple yetkilileri cihazların gerçek kullanım için oldukça dayanıklı olarak tasarlandığını belirtmiş.

Apple'ın Küresel Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Phil Schiller ise tasarım aşamasından sonraki test aşamasının ardından, cihazların gerçek hayatta da yoğun testlerden geçirildiğini paylaşmış.

verge-bend-test-iphone6

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus olmak üzere toplam 30 bin ünitenin test edildiği bilgisi paylaşılırken, nokta baskı testleri dışında oturma testi olarak da isimlendirilebilecek baskı testleri de Verge yazarlarıyla paylaşılmış. Apple'ın Mühendislikten sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dan Riccio ise iddialara direkt bir yanıt olarak yeteri kadar güç kullanıldığında sadece bir iPhone'un değil her telefonunn yamulup esneyeceğini ve sonuçta deforme olacağını söylemiş.

Verge'in iPhone 6'nın testlerinin yapıldığı merkezden çekilen videolara aşağıda ulaşabilirsiniz.

 

Görsele Kaynak: Verge

Yorumlar (10)
 1. Ali Ya Da Veli Ali Ya Da Veli

  Tamam da eğiliyor işte, youtube'da elleriyle bükenlerin videoları var. Hatta karşılaştırma yapanlar bile var samsungla vs.

  İnsanların yüzde %85'i gibi ben de şirlet açıklamalarına ve makalelere değil, müşteri yorumlarına güveniyorum.

  kaynak: infografiğin bitanesi

  1. Ben elimle her telefonu kırarım, isterseniz deneyelim :)

 2. Ukirenci Ukirenci

  Rezalet bir durum, tutulacak hiçbir tarafı yok. Böyle bir şey Samsung telefonunda olsa kıyamet kopar. Telefon kolaylıkla bükülüyor yaa... Bir de yeterli kuvvet uygularsanız herşeyi bükersiniz diyo :) Bence Apple pazarı yakalayabilmek için çok hızlı hareket etmek zorunda kaldı ve ürünü yeterince geliştiremedi, işte sonuç.. Kısaca Apple, Samsung'un ürün geliştirme hızına yetişemiyor.. Nacizane fikrim...

 3. Yakamoz Yakamoz

  dar kot pantolon cebinde bukuldugunu belirten olmus ki cok hafif baskiyla bukuluyor.

  dogrudur, oradaki testler cok yersiz aldatmaca.

 4. "yeteri kadar güç kullanıldığında sadece bir iPhone’un değil her telefonunn yamulup esneyeceğini ve sonuçta deforme olacağını" söylemiş. Yanlış söylemiş, aha da kanıtı:

  1- http://www.youtube.com/watch?v=FwM4ypi3at0&feature=youtu.be

  2- http://www.youtube.com/watch?v=IROcoJeVfSI&feature=youtu.be

  1. İphone 6 zaten eğilmemiş 2. videoda. Sadece Plus 'ta sorun var sanırım

 5. test merkezinin görüntüsünü yayınlaması sonucu değiştiriyor mu? bükülüyor işte!

 6. theverge başta olmak üzere ticari itibarı kurtarmak adına birçok ünlü teknoloji bloğunda iddialara yanıt geldi. Her ne kadar Apple'ı, innovasyonunu sevsekte bu olmadı :( hayal kırıklığı ama tabi ki bu haliyle yine de satacak illa ki satacak bakalım note 4 karşısında nasıl bir akıbeti olacak bekleyip göreceğiz.

 7. Bizdenedix Bizdenedix

  Bence en başta telefonun arka cebe koyulması mantıklı değil. Herhangi bir şeyi daha ince yaparsanız elbette ki daha kolay bükülür. O zaman tercih yapılmalı. 2500 TL verdiğiniz cihazı arka cebinize koyacaksanız ya daha kalın ve dayanıklı olanını alın ya da üzerine oturmayın :)

 8. Cuneyt Cuneyt

  Kendinizi kandırmayın arkadaşlar alüminyum bükülür eğilir deforme olur. bunun için illa elinizle zorlamanıza gerek yok. bu bilinen bir şey ben iphone 4 kullanıcısı olarak yeni iphone ları hiç beğenmedim dışarıya fırlamış kamera alüminyum kasa diğerleri su geçirmez toz geçirmez kasa işini halledeli yıllar oldu bunlar hala eğilen bükülen kasadan 1 gb ramden 1.4 ghz işlemciden bahsediyorlar kusura bakmasınlar ama ben bu kadar kalitesiz bir ürüne o parayı vermem ayrıca utanç verici ilerleme yok ekran aynı sadece oklavayla düzeltmişler. Bunları ben normal karşılıyorum Steve Jobs öldü kısacası beyin öldü diğerleri fasa fiso artık ucuzu itele politikası var

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri