Google 600 milyon Euro'luk yatırımla Hollanda'da data center kuracak

Google 600 milyon Euro'luk yatırımla Hollanda'da data center kuracak

Google, yaptığı resmi açıklamayla birlikte Hollanda'da yeni bir data center kuracağını açıkladı. Toplamda 600 milyon Euro'luk (1 milyar 726 milyon TL) yatırımla Hollanda'nın Eemshaven adını taşıyan bölgesinde kurulacak data center Google tarafından alınan çok ciddi bir yatırım kararı olduğunu söyleyebiliriz.

Şu anda Google'ın Avrupa'da İrlanda, Finlandiya ve Belçika'da data center'ları bulunuyor. Google'ın  Hollanda'da kuracağı data center, Google'ın Avrupa'daki dördüncü merkezi olacak. Yapılan açıklamada Google'ın Avrupa'da çekilen işsizlik sıkıntısına karşın da duyarlılığı vurgulanmış. Verilen bilgilere göre, data center inşaatında 1000 işçi çalışacak.

Google'ın Eemshaven'de kuracağı data center'ın temel atma töreninde, Hollanda Ekonomi Bakanı Henk Kamp'ın bulunması da, Hollanda hükümetinin Google'a gösterdiği desteği kanıtlıyor. Google gibi bir devin tüm sunucularını kuracağı ülkeyi seçerken pek çok etmen söz konusu ve burada hükümetlerin desteği de önemli.

Google'ın açıklamalarına göre, son teknoloji ve tasarıma sahip olan soğutma ve elektrik sistemleriyle donatılacak olan Hollanda data merkezi, 2016 yılında ilk operasyonel faaliyetlerine başlayacak ve 2017'nin ikinci yarısında ise tam kapasite ile hizmet verecek. Toplamda 150 kişiye istihdam sağlayacak olan merkez, hem verimlilik açısından oldukça iddialı hem de klasik bir data merkezine nazaran yüzde 50 daha az enerji kullanması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.