Designapp.io: Logo ve görsel tasarımlarınız için ücretsiz HTML5 çizim aracı
Girişim

Designapp.io: Logo ve görsel tasarımlarınız için ücretsiz HTML5 çizim aracı

designapp.io html5 logo tasarimi logo design 2Designapp.io bireysel, küçük ve orta ölçekli işletmelerin en çok sınıfta kaldığı noktalardan biri olan logo tasarımında kaliteli bir çözüm sunuyor. HTML5 altyapısıyla tarayıcı üzerinde kolayca ve tamamen ücretsiz bir şekilde logo tasarımının yanında çeşitli görsel tasarımları da hazırlamanızı sağlıyor.

Herhangi bir tasarım aracı kullanmadan logo, banner, broşür, kartvizit, antetli kağıt vb. tasarım ihtiyaçlarınızı DesignApp ile karşılamanız mümkün. Üye bile olmanıza gerek olmadan 10 bin vektörel tasarım elementini istediğiniz şekilde kullanarak özgün logolar çıkabiliyorsunuz.

Örneğin sol üstte gördüğünüz logoyu DesignApp ile kolayca ben hazırladım. Temel Illustrator bilgimin olması elementleri kullanırken daha hızlı yol almamı sağladı ama herkes kolayca 5-10 dakikada benzer logolar veya tasarımlar hazırlayabilir. Kendini tasarım elementleriyle sınırlamak istemeyenler ise çizim araçlarını kullanabiliyor.

designapp.io html5 logo tasarimi logo design

İlk denemeler 2012'de başlamış

Emrah Yılmaz, Fatih Ödünç ve Mustafa Helvacı tarafından geliştirilen DesignApp ilk olarak 2012 yılında açılmış. Ancak bazı telif sorunları nedeniyle günlük yüzde 5 büyümeyle devam eden projenin fişi bir gecede çekilmiş. Tecrübelere binaen geliştirilen yeni DesignApp ise daha iyi bir çözüm olarak bu yıl yeniden hizmete sunulmuş.

Üye olma zorunluluğu olmamasına rağmen kullanıcıların yüzde 3'ünün üye olduğunu söyleyen Emrah Yılmaz, iternet üzerinde tasarım çözümleri pazarının 1 milyar dolar olduğunu ve kendi kategorisinde akla gelen ilk marka olmak istediklerini söylüyor.

Mobilde tasarım yapmak mümkün, mobil uygulamalar yakında

DIY (do it yourself, kendin yap) tasarım pazarında rakiplerinin aksine Flash değil HTML5 altayapısını kullanan DesignApp, bu sayede mobil ve tablet üzerinde de tasarım yapma şansı sunuyor. Mobilde tasarım yapmak bilgisayardaki kadar verimli olmasa da faydalı ama daha iyi bir deneyim için iOS ve Android uygulamalarının geliştirilmesine de başlanmış.

Gelir modelini paket web sitesi tasarımı, e-ticaret paket yazılımı kiralayan ve bazı hosting şirketlerine yazılım lisanslamak şeklinde kurgulayan girişimcilerimiz ilerleyen zamanda daha geniş bir tasarım yelpazesi sunmayı planlıyor.

DesignApp'in son zamanlarda gördüğüm en iyi HTML5 tabanlı araçlardan biri  olduğunu söyleyebilirim. Logo vb. tasarım ihtiyaçlarınız varsa göz atmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Yorumlar (9)
 1. Beren Baltacı Beren Baltacı

  Bir tasarımcıya niçin para verilir?

  Program kullandığı için mi yoksa göz zevki, aldıgı sanat eğitimi ya da alaylı olarak meslek hayatında yaşadığı deneyim için mi? Burda örnek olarak bir logo yaptım demişsiniz o logoyu küçük bir metaryalde kullandığınızda ya da logonuzu küçültmeniz gereken durumlarda designapp.io ismi görünmeyeceği belirteyim. Ayrıca 1000'lerce küçük marka farz edelim ki aynı logo formlarını kullansa birbirinden nasıl ayırt edeceksiniz markaları? Uygulama bu şekilde kime fayda sağlamış oluyor.

  Ben bu tarz uygulama işlerine kişisel olarak çok karşıyım zira bu tarz projeler hem bu mesleğin içini ve algısını boşaltmakta hem de bu sistemleri kuranlara yüksek oranda kar sağlamamakta.

  1. Ahmet Kara Ahmet Kara

   Benim babamın ufak bir pastanesi var. Sürekli işlerini büyütmeye çalışıyor, ancak malum kolay iş değil. Hele ki kurumsal görünmeye çalışmak çok zor. Matbaa ya git bi tasarım iste, 1990 lardan kalma eski şablonlar çıkartıyor önüne. Biraz özgün birşey istiyorum dersen sana 1000tl tasarım fiyat çekebiliyor -alacağın sonucun tatmin garantisi yok-. Eyvallah tasarımcılarda kazanacak elbet ama babam bunu yaptıramıyordu. Ben bu tarz sitelerden karşılıyordum ihtiyacı ki bu site çok daha hoş, büyük boyutta indirebiliyorsun. Senin kuyruk acını anlayabiliyorum, duvara şekilli ve özgün bir "taze pasta" posteri yaptırmak için 300-500$ vereceğime belki biraz daha kalitesiz olacak ama iş görecek bir tasarımı buradan yapmayı tercih ederim.

   Zaten tasarıma para dökmek isteyenler bu sitelerde gezeciğini sanmıyorum. Bunlar daha küçük çaplı işler için. Ben element sayısının ve kalitesinin daha artmasını beklerim bu projeden. Biraz uğraşınca gerçekten hoş tasarımlar çıkartmak mümkün. Kurucuları tebrik ederim, çok güzel bir projeye imza atmışlar. Dahası tasarımcılar bu projeleri sevmiyorsa doğru bir yolda ilerlediklerini gösterir.

   1. Beren Baltacı Beren Baltacı

    Emin olun kimsenin kuyruk acısı yok herkes rızkını yer. Tasarımcılar bu tarz projeleri sevmiyorsa mesleklerine ve yaşadıkları çevreye olan duyarlılık ve saygılarındandır.

 2. Yorumcu Yorumcu

  Biz bir şeyi beğensek olmaz zaten.Tasarımcıya para vermemekle alakalı değil ki bu. Herkesin 1000lerce$ ı yok tasarımcıya verecek.

 3. Zamanı olan girip oynasın

 4. Osmanlıya matbaa nın neden avrupadan çk sonra geldiğini araştırırsanız karşınıza el yazması kitap yazanlar çıkacaktır. Bu elde kitap yazanlar devlet her matbaa getirme girişiminde bulunduğunda kazan kaldırdığından bu kadar uzamış süreç ve kaybeden tabiki ülke olmuştur. Buradan hareketle konuya dönecek olursak tasarımcılar çok para kazanamıyorlar bu projeler yüzünden düşüncesi bence de gerçekçi değil. Yazıda da belirtildiği gibi özellikle küçük işletmeler için kolaylık sağlıyor. Uzun uzun yazmaya gerek görmüyorum, design.io bence başlangıç için başarılı ancak geliştirilmesi şart. Arkadaşlara başarılar dilerim.

 5. Basit işler için fena değil

 6. Önce logo nedir onu bir öğrenelim sonra tasarımcılara laf atalım. (;

 7. Berkersirman Berkersirman

  Hassas bir konuymuş, böyle bir uygulamanın iyi bir tasarımcıyı etkilememesi gerekir pek tabi.

  Ancak şöyle de bir durum var güya 5 dolara "logo" yapan siteler de mevcut. İşinizin bir benzerini yarın öbür gün görmeniz çok mümkün. Döküman vermiyor, sadece 72dpi PNG teslim ediyor, yaptığınız her en ufak revizyon ücretli, herhangi bir ekstra boyutta renk uyarlamada, eps ai formatlarda vektör isterseniz aslında o fiyat birhayli yükseliyor. Bunun gibi siteler biraz da hizmet olarak ne beklediğine bağlı. Ne derece hizmet alıyorsunuz belli değil, ancak bu insanların kafasında sizinle görüşürken ve kurumsal ihtiyaçlarını gidermek için bütçe konuşurken "ama şimdi 5 dolara da logo yapan siteler var canım" gibi çok yanlış ve üzücü bir sonuç doğuruyor. O nedenle biraz da bu tarz uygulamaları bir kenara tehlike olarak göremiyorum ancak saygı da duyamıyorum.

  Öncelikle tasarımcıya ihtiyaç duyulması gerekiyor tabiki. Bu ihtiyacın kimler tarafından bir ihtiyaç olarak benimsendiğine odaklanmak lazım. Genellikle bir çizgi tutturmuş tasarımcılar butik müşteriler bulamıyor ve hep global markalarla çalışmak durumunda kalıyorlar. Bu da işin altına attığınız imzanın sektörde kaybolması demek emin olun.