İlkokul ve ortaokul öğrencileri için e-öğrenme platformu: Morpa Kampüs
Girişim

İlkokul ve ortaokul öğrencileri için e-öğrenme platformu: Morpa Kampüs

1980 yılında kurulmuş olup 2007 yılında 'e-learning' yani e-öğrenme alanına giren Morpa Kültür Yayınları; bugün 2000'in üzerinde kitap yayınlamış bir yayınevi olmasının yanı sıra 1 milyon aktif kullanıcı sayısına yaklaşan bir e-öğrenme sisteminin de sahibi konumunda: Morpa Kampüs.

Birinci sınıftan başlayarak sekizinci sınıfa kadar -yani ilkokul ve ortaokul- tüm öğrencilerin kullanabileceği Morpa Kampüs; bünyesinde Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen Bilimleri ve İngilizce derslerini barındırıyor.

MEB ile yüzde 100 uyumlu bir müfredata sahip olan Morpa Kampüs; eğitim-öğretimi çekici kılmak adına sesli ve animasyonlu konu anlatımları, eğitsel oyunlar, testler, değişik tipte sınavlar, belgeseller, e-kütüphanede sunduğu çok sayıda e-kitap ve simülasyonlarla öğrencilere sunduğu içeriği zenginleştiriyor.

Morpa Kampüs'e kayıtlı 350 bin öğretmen, 1 milyon 200 bin öğrenci var

Morpa Kampüs'te 3 tip üyelik bulunuyor: öğrenci, öğretmen ve veli. Öğrenciler platform üzerinde okulda işledikleri konuları tekrar edebiliyor ve zengin içerikler sayesinde öğrendiklerini pekiştirebiliyor.

konu-anlatim

Öğrenmenler ise hem öğrencilerinin ilgisini çekebilecek farklı içeriklere ulaşabiliyor hem de öğrencilerine platform üzerinden ödev ya da sınav gönderebiliyor. Morpa Kampüs'te veliler ise kendilerine özel üyelik tipi sayesinde çocuklarının performans değerlendirmeleri ve başarı durumunu takip edebiliyor.

Platform öğretmenlere ücretsiz, öğrencilere de yıllık 72,80 TL

Morpa Kampüs MEB ve MEB'e bağlı özel okullarda göre yapan sınıf ve branş öğretmenlerine ücretsiz olarak sunuluyor. Platformu kullanmak isteyen öğrencilerse yıllık 72,80 TL ödüyor. Bu üyelik ücretini ödeyen tüm öğrenciler plaformu sınırsız olarak kullanabiliyor.

Morpa Kültür Yayınları'nın İş Geliştirme Yöneticisi Mehmet Emre Öğretici ile konuştuğumuzda şirket olarak özellikle 2010 yılından itibaren e-öğrenme alanına ağırlık verdiklerini; bunun altında da okullardaki teknolojik altyapısının hızla gelişmesi ve öğretmenlerin bilgisayar ile akıllı tahtalarda kullanabilecekleri içeriklere olan ihtiyacının artması olduğunu öğrendik.

Morpa-Kampus-rapor
Morpa Kampüs'ün örnek bir rapor sayfası

Öğretici'den öğrendiğimize göre Morpa 34 yıllık deneyimini ve ekibinin büyük bir kısmını e-öğrenme tarafında kullanırken şu an için yalnızca kendi üyeleri için niş kitaplar yayınlıyor. Tüm bunlara ek olarak yine Öğretici'den aldığımız bilgilere göre Morpa'nın gelecek hedefleri arasında tablet uygulamaları yayınlayarak öğrencilere daha erişilebilir bir platform sunmak da var.

Morpa Kültür Yayınları'nın e-öğrenme alanındaki çalışmalarını takip edip size aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (17)
 1. Ahmet Yusuf Ahmet Yusuf

  Süper bir eğitim sitesi. Şiddetle tavsiye ediyorum. Öğretmenin işini inanılmaz kolaylaştırıyor.

 2. Kerembatu Kerembatu

  3 senedir yeğenlerime kullandırıyorum. Derslerindeki başarıları inanılmaz derecede arttı. Herkese tavsiye ediyorum.

 3. Ben de 1 senedir kullanıyorum ve kesinlikle tavsiye ederim. Yalnız acil olarak mobil tarafına eğilmeleri lazım. Tablete sığar hale geldiğinde iş bitmiş demektir.

 4. Süper bir sistem. Çocuğunuz varsa hiç düşünmeden kullanın derim.

 5. Yusuf Gültekin Yusuf Gültekin

  İstanbul'da görev yapan bir öğretmenim. Geçen seneki okulumda bilgisayar ve internet her sınıfta vardı. Morpa Kampüs'ü açmadan neredeyse hiçbir dersi işlemiyordum. En çok animasyonlu konu anlatımlarını ve etkinlikleri kullanıyordum. Öğrencilerin derse olan ilgisi inanılmaz artıyordu. Sene başında derse karşı hiç ilgi göstermeyen öğrenciler bile Morpa Kampüs'teki etkinlikleri yapmak için arkadaşlarıyla yarışır hale gelmişti. Geçmiş zamanla anlatıyorum çünkü bu sene tayin olduğum okulda ne bilgisayar var ne de doğru dürüst internet... Böyle büyük bir bilgi kaynağından faydalanamamak çok üzücü. İmkanı olan öğretmen arkadaşlar kıymetini bilsinler.

  1. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

   öğretmenler satıcı olmuş öğrencilerde alıcı olmuş oluyor yaniii :)

   1. Yusuf Gültekin Yusuf Gültekin

    Eğitim Bilişim Ağı (EBA) diye bir platform duydunuz mu? MEB'e ait bu platform, Türkiye'deki uzaktan eğitim sitelerinin hepsinin okullarda "ücretsiz" kullanımını sağlıyor. Yani MEB, Morpa Kampüs gibi uzaktan eğitim sitelerinin okullarda kullanılmasına izin veriyor, hatta onlara ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Böylelikle tek bir kaynağa bağımlı kalmıyoruz. Çocuklarınız hiçbir "ücret" ödemeden farklı kaynaklardan öğrenme imkânına sahip oluyor. Öğretmenin merkezinde olduğu öğretme biçimi yerine; çocukların etkileşimli biçimde öğrendiği, derste aktif olduğu modern ve verimli bir yöntem kullanılmış oluyor. Siz, çağdaş öğretim tekniklerini imkânsızlıklara rağmen takip edip sınıfta kullanarak öğrencilerine faydalı olmaya çalışan öğretmenleri "satıcı" olarak nitelendiriyorsunuz. Biraz insaf, vicdan lütfen...

    Kaldı ki bir Morpa Kampüs gibi uzaktan eğitim platformlarının gelişmesi, daha kaliteli içerikler sunması için satılması da gerekiyor. Aksi taktirde çocuklarınız tek tipleşen bir eğitim anlayışıyla karşı karşıya kalır ki bunun ne kadar zararlı olacağını da anlatmaya gerek yok sanıyorum.

   2. evet çok haklısın sana katılıyorum

   3. doğru diyon valla arkadaş hem öğretmenler ne yapacak asıl bize lazım değil mi

 6. Özel sektör işin hakkını vermeye başladı. Gerçekten de çok güzel ve yararlı bir sistem.

 7. Tayfun Uslu Tayfun Uslu

  Tebrik ederim kendilerini, başarılarının devamını dilerim. Türkiye'mizden dünyanın en başarılı (ve belki de en eski) uzaktan eğitim programlarından biri olan Anadolu Üniversite'sinden sonra benzer hacme ve etkileşime ulaşan bir program daha çıkması çok güzel. Harran'da hala Harvard yok ama en azından iyi bir eğitim alma imkanı var.

 8. Teoman Apaydın Teoman Apaydın

  Birde Okulistik diye bir eğitim sitesi var. Kullanmayan arkadaşlara tavsiye ederim. Ben veli olarak çocuğuma ikisinide kullandırıyorum. Üstelik bu sene okulistik mobil cihazlarda da çalışacakmış.Birde örnek içerikler sayfasından %10 indirimli üyelik satın alabiliyorsunuz. Morpa kampüs bu sene fiyatını çok fazla yukarı çekmiş :(

 9. Ahmet Dursun Ahmet Dursun

  Morpa kac senedir iceriklerini guncellenmedi, ben daha guncel bir sey ariyorum. Tavsiyesi olan var midir?

 10. Mahir Tokmak Mahir Tokmak

  Benim oğlan 6. sınıfta. Evvelsi gün öğretmenleri Morpa alınsın demişler. Çocuk geldi söyledi, girdik sitesine üye olduk. Dün kalkmışlar Morpa almayın içerikler az diye İngilizce öğretmeni itiraz etmiş. Vitamin alınacak demişler. Dördüncü sınıf okutan öğretmen bir arkadaşım var en iyisi Okulistik diyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Parasını verdik, bu sene Morpada kalsın bari. Yoksa ayrıca Vitamindemi alsam bilemedim.

 11. Aslanbash Aslanbash

  Oğlum için kullanıyorum bu 4. yılımız çok başarılı. devam eden üyeliklere indirim bekliyoruz ama her sene sürekli zam yapıyorlar. geçen sene 50-55 tl bandındaydı. %30 luk bir zammın bir açıklaması yok bence. fiyat politikalarını gözden geçirmeliler.

 12. Öğretmen olarak FATİH projesi sayesinde Morpa ve Okulistik içeriklerini kullanmaya başladım, iki firmaya da teşekkürler akıllı tahta üzerinden matematik derslerimi kolaylıkla anlatabiliyorum. Ama MEB içeriklerine en uyumlu ve güncel olan Okulistik. Vitamin'i kesinlikle tavsiye etmiyorum.

 13. Şuan benim bildiğim kadarı ile 3 firma online eğitim vermekte. ilki zaten okulistik o da 2002 de kuruldu. Diğerle de gayet başarılı. sonuçta hepsi bir ortak noktada birleşiyorlar. O da çocuklara daha iyi bir eğitim sunmak.