Google, Türkçe gazeteler için uyguladığı spam engelini kaldırdı
Arama
Dijital

Google, Türkçe gazeteler için uyguladığı spam engelini kaldırdı

Screen Shot 2014-09-17 at 10.13.3216 Eylül akşam saatlerinden itibaren Google’ın arama sonuçlarında kısıtlı bir indeks kaybı yaşayan Türkiye’nin popüler gazetelerine yönelik spam engeli kalktı. Hatırlayacağınız gibi, Google, arama sıralarında üst sıralarda yer almak amacıyla haber dışı içerik ürettikleri gerekçesiyle Hürriyet, Milliyet, Radikal, CNN Türk, Habertürk ve Mynet gibi markaları arama sonuçlarından çıkarmıştı.

Yayınların URL’lerini tekrar arama sonuçlarında göstermeye başlayan Google, haber içeriklerinin de Google News’te görüntülenmesine izin veriyor. Arama devinin bu engeli kaldırması, uygulamanın aslında söz konusu yayınlara bir uyarı olduğu şeklinde anlaşılabilir. Yani Google, SEO çalışmalarında çizmeyi aşan yayınlara bir  bakıma “Gözümüz üzerinizde” mesajı vermiş oldu.

Gelişmeyle birlikte spam niteliğindeki içeriklerin ilgili yayınlar tarafından yavaş yavaş geri çekilmesini bekliyoruz. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

hürriyet google

Yorumları GösterYorumlar Gizle (15)
 1. adam dedi ki:

  ilginç bir olaydı her yer alt üst oldu bir nevi 8.2 gibi bir deprem di 🙂

  1. Selim dedi ki:

   Bedelli askerlik,
   bedelli askerlik çıktı mı?
   Bedelli askerlik ne zaman çıkıyor?
   Bedelli askerlik son durum?

   İçeriği tamamen bu şekilde haber yapanlara az bile, eline sağlık google 🙂

 2. Emre Uzun dedi ki:

  Çok iyi oldu , çok ta güzel oldu. Spam içeriklerle dolduruyorlardı ilk sayfayı.

 3. Fahrettin dedi ki:

  Ben Milliyet, Hürriyet gibi yayınların “dizi izle, full izle” spamlarını geçtim, artık gerçek bilgiye bile ulaşamıyorduk. KPSS ile ilgili bir şey aratıyorum, olduğu gibi spam. Yani bu gazetelerin yaptığı delilikti, Google’ın uzun süre bu yayınları en yukarıda tutarak göz yumması ise ayrı bir delilikti. Hürriyet, ajanda.hurriyet.com.tr alanını kapatmış, genelde spamları ordan verirdi. Umarım tekrarlamazlar.

 4. isa dedi ki:

  Google ile olan telefon trafigi bugün olduğu kadar eminim hiç bir gün olmamıştır, altında bir şeyler aramak lazım.

 5. Muhammed dedi ki:

  Google uyardi ama anlasilan pek takan yok. Ayni tas ayni hamam!

 6. Hüseyin dedi ki:

  An itibariyle tekrar yayına geçti, göz dağı verildi.

 7. mceran dedi ki:

  Sanırım, bir daha abartı seviyesin de, spam içerik yayınlar yapamazlar. İyi oldu, hoş oldu.

 8. Web Tasarım dedi ki:

  Uyarı niteliğinde bir hareketti bence ve iyide oldu, en azından google’ın bundan sonraki politikasını sadece haber siteleri değil bütün seocular öğrenmiş oldu 🙂

 9. Savas dedi ki:

  Google tamamen ikili oynuyor ve bunu gormek isteyen kisi sayisi cidden cok az ve uzucu. Her webmasterin tekrar degerlendirme istegini bu kadar kisa surede cozse keske…

  Demekki neymis, eger tekelsen her turlu borunu otturursun…

  Yazik!

  1. mceran dedi ki:

   Tekrar değerlendirme süreci 1-2 hafta sürüyor diye biliyorum. Dünyada ortalama 1 milyar aktif site olduğu varsayarsak. Ve önemlilik derecelerine göre sıralamaya girdiğini varsayarsak, size sıra gelmesi 1-2 hafta gayet makul bir süre.

 10. Metin dedi ki:

  bu siteler türkiyede ilk siralarda olan siteler olmasa engel kalkarmiydi acaba hic zannetmiyorum. ne oluyosa gücsüzlere oluyo zaten ayni şike olayi gibi yapanin yanına kar kaliyo.

  google bakti haber aramalari sacma sapan sonuclar cikarmaya basladi türk kullanıcı kaybi yasamamak icin kaldirdi engeli.

  güc elindeyse her haltı yiyebilirsin bu dünyada

 11. Abdullah dedi ki:

  Burada dikkat edilmesi gereken iki şey var. Birincisi Google’ın hoşuna gitmeyen durumlarda bir takım tavizler vermiş olsa dahi o tavizleri askıya alabilme veya kaldırabilme gücü, ikincisi büyük kurumların her ne kadar kullanıcı düşmanı içerik ve tasarım sahibi olsalar, yanlış SEO uygulamalarıyla dolu olsalar da kriz yönetimi konusunda çok başarılı oldukları.

 12. Özgür KILIÇ dedi ki:

  Hürriyet milliyete az bile olmuş, her türlü kelimede SPAM yapıyorlar. Google 1 fün dayanabildi, bu web siteleri buna farklı bir çözüm bulacaklar eminim. O tadı aldılar birkere.
  Bakalım Google ne kadar adil olacak görecez.

 13. Erman Akdeniz dedi ki:

  Google’ın bu konuda daha kararlı ve daha tatmin edici çözümler üretmesi gerek. Gazetelerin spam yaptığı bir ortamda, özgün içerik ile internet yayımcılığı yapan sitelerin, kaliteli içeriğin korunması için Google’ın bu yaptırımları daha da sert bir şekilde uygulaması gerekiyor.

Bir Yorum Yazın