Komsuyemegi.com : "Komşuda pişer bize de düşer" diyenler için yemek paylaşım platformu
Girişim

Komsuyemegi.com : "Komşuda pişer bize de düşer" diyenler için yemek paylaşım platformu

Komsuyemegi.com, ev yemeği yemek isteyenlerle yemek yapmayı seven ve alışkanlık haline getirenleri buluşturan bir platform. 11 Ağustos'ta beta yayınına başlayan Komşu Yemeği, evde pişirilen yemeklere bir tür paylaşım ekonomisi yaklaşımı getiriyor ve lokasyon bazlı olarak çalışıyor.

Yemek odaklı girişimler arasında bu farklı yaklaşımıyla dikkat çeken Komşu Yemeği, Anne Çocuk Eğitimi Vakfı'nda (AÇEV) proje koordinatörü olarak görev yapan Hilal Gencay tarafından kurulmuş. Gencay, Komşu Yemeği'ni, kendi deyimleriyle "yemek alışkanlıklarının tek tipleşmesinin önüne geçilmesi, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel lezzetlerin yaşatılması ve'hızlı ve hazır yemek' tüketimine bir alternatif sunulması amaçlarıyla" kurmaya karar vermiş. Projenin hayata geçirilme aşamasında ise, Enüstkat Interactive ajansı Komşu Yemeği'nin tüm tasarım ve yazılımını geliştirmiş. Projenin geliştirilmesi yaklaşık sekiz ay almış.

komşu yemeği 2

"Yakın, adil ve kaliteli yemeği" üyeleri için erişilebilir hale getirmek isteyen komsuyemegi.com'da yemek paylaşımı iki tip üyelikle sağlanıyor. Sitede yemek hazırlamak ve para kazanmak isteyen üyeler Pişiren Komşu; bunları satın almak isteyen üyeler, Yiyen Komşu kategorilerinde yer alıyor.

Komsuyemegi.com'a Yiyen Komşu olarak giriş yaptığınızda, öncelikle bir profil oluşturmanız gerekiyor (bunun için Facebook log in de kullanabilirsiniz). Ardından Pişiren Komşu'ları sıralayıp konumunuza göre filtreleyebiliyor, dilerseniz harita üzerinden seçim yapabiliyorsunuz. Size en yakın Pişiren Komşu'nun profiline gittiğinizde, menüde ne var bakabiliyor, yiyeceğin fiyatını görebiliyor, kullanıcıyla ilgili geri dönüşleri ve kullanıcının teslimat yapabildiği bölgeleri de görebiliyorsunuz.

komşu yemeği profil

Seçtiğiniz yemeğin satın alma işlemini komsuyemegi.com üzerinden gerçekleştiriyorsunuz, bunun için telefon numaranızı sistemle paylaşmanız gerekiyor. Çünkü bir sonraki aşamada, yemeği satın aldığınız üye size telefonla ulaşıyor ve yemeği teslim almak için ortak bir nokta belirliyorsunuz. Yemeği 12 saat içinde alamazsanız ücretiniz iade ediliyor.

Komşu Yemeği verilen her sipariş üzerinden yüzde 12 oranında hizmet bedeli alarak gelir yaratmayı hedefliyor.

Şu anda Pişiren Komşu üyelikleri kabul eden sitede, İstanbul merkezli 33 adet komşu yemek pişiriyor. Yemek isteyen komşular içinse sitenin 1 Ekim'de servis vermeye başlaması planlanıyor.

Komşu Yemeği'nin öncelikli planı İstanbul'da yapılanmak ve talebe göre diğer illere açılmak. Girişim fikri ve fayda hedefleriyle övgüyü hak eden Komşu Yemeği'nin, yaygınlaşması için yemek dağıtımı konusunda kalıcı bir çözüm sunması gerekiyor. Yemek pişiren üyelerin, rastgele belirli bölgelerde yoğunlaşması, servisin belirli bölgelere hiç gidememesine neden olabilir.

Servisin yaygınlaşması ise yemek paylaşımı konusunda, yepyeni bir alışkanlığı başlatabilir. Bununla birlikte bugüne kadar yalnızca yakınları için pişiren gizli yetenekleri keşfetmek için de yeni bir kanal yaratabilir. Servis, hedefini gerçekleştirebilirse, Vedat Milör gibi gurmelerin bile ilgisini çekebilecek hale gelebilir.

Yorumlar (15)
 1. 1-Hijyen konusunda sağlık bakanlığının denetimi nasıl olacak ceza yemek mumkun ? Bir ogrenci olarak komsudan alıp zehirlenirsem siteden tazminat hakkı tale edebilirim ?

  2- Komşu bana fiş fatura veremeyeceği için iş illegal kategoride

 2. Özgür Özer Özgür Özer

  Ev yemeğine hasret kalmış bekar insanlar için güzel bir platform olacağını düşünüyorum. Tabi site açılırsa :)

 3. Entrepreneur_At_Its_Best Entrepreneur_At_Its_Best

  Zaten biri yapacaktı bu fikri. Ulaştırma üzerine hiç kafa yormamışlar anlaşılan, bu yapıda projenin ilerlemesi baya zor. Son paragraf ise gerçek dışı.

 4. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Fikir güzel olsa da, işin içine gıda girince bu işin sağlık boyutu en önemlisi. Gıda üretim belgeniz yoksa kafanıza göre yemek yapıp satamazsınız. Çevremizde bu işi yapan ev hanımları var. Fakat bu iş internete kaydığında bu işin riski çok, denetim neye göre olacak, yemekte kullanılan malzemelerin kalitesini nasıl denetleyeceğiz. İstenmeyen bir durum olduğunda Allah korusun zehirlenme vb. bunun hesabını kim verecek?

 5. Şu yorumlarda biri de problemi ile kendince çözümü de yazsa.....

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Çözümü basit. Gıda üretim belgesi alınarak sorun çözülür :D Bu durumda önüne gelen evinde yemek yapıp satamaz. Böylelikle kimsenin başı ağrımaz.

 6. bebek maalesef ölü dogmus ! Fikir iyi de uygulama zor ! Osman`in paylastigi endiselere aynen katiliyorum ! En azindan "yalnizca ev yapimi yemek satan isletmeleri dahil etsinler bence ! en azindan müsterinin karsisinda muhatap birileri olur hem ticari hem de saglik acisindan

 7. Mesut.g Mesut.g

  Yani hersey unutulan yemekleri geri hatirlamak falan dimi? Para yok isin icinde. Birakin bu kadar dijital kafa para odakli beyinle dusunmeyi. Eskiden komsuna yemek kokusu gittimi bi tabak ikram edilirdi? Simdi utanmadan para mi istiycez. O zaman sistemin ismini Evyemekleri.com dw ne biliyim baska bisey de ama komsu yemegi olmaz kendi adima konusuyorum. Girisim yapacaz diye eegh oluyor tun isler. Fikirlere saygimiz var ama daha global dusunsene. İstanbuldan Agrida ki adama nasil gondereceksin yemegi ? Yada Agridan nasil olacak o adam senden parada almaz helal hos eder. Emek guzel sistem guzel cikis noktasi fikir yanlis. Bunda beta yapin feedback ler toplayin sisteminizi saglam bi yapi ustune oturtup bu projeyi daha uygulanabilir bi hale getirin bence. Zaten zor bi sektor. Ayrintili dusunun. Emeginize saygim sonsuz saygilarimla

 8. Recep İlkbahar Recep İlkbahar

  İki senedir Amerika'da takip ettiğim kitchen.ly diye bir girişim vardı. Genel hatlarıyla benzer bir işi yapıyordu. Orada hatırladığım tek farklı nokta; yemeği yapan kişinin evine de misafirliğe gidebiliyordunuz. Tabi arkadaşlar kişileri buluşturma yoluna gitmişler; ki Türkiye'de daha mantıklı bu durum. Neyse; geçenlerde baktım kitchen.ly kapanmış. Yukarıda bahsedilen sıkıntılardan dolayı beklediğim bir kapanmaydı; nasıl bir yol alacaklarını merak ettiğim için de arada bakıyordum. Arkadaşları emeklerinden dolayı tebrik ediyorum fakat gerçekten zor bir alana girmişler. Belki kitchen.ly ekibiyle iletişime geçip yaşadıkları sorunları öğrenebilir ve girişimlerine daha sağlam adımlarla devam edebilirler.

  Siteleri kapalı ancak facebook hesapları duruyor: https://www.facebook.com/kitchenly

  Bir de gezme odaklı benzer bir proje olan New Gusto var; o da fikir verebilir: https://newgusto.com/

 9. Cetin Alpaycetin Cetin Alpaycetin

  İnsanın fikrini nazikçe ifade edebilmesi ayrı bir yetenek.

 10. Engin Murat Engin Murat

  Keşke tüm eleştirisel yorumlar recep arkadaşın yorumu gibi yıkıcı değil gerçekçi ve yapıcı olabilse..Belki o zaman daha sağlıklı projeler ortaya çıkarabiliriz.

 11. Şaban Dinç (@sabandinc2) Şaban Dinç (@sabandinc2)

  yine tr de tutmayacak bir proje daha.yukarıda da bahsedildiği gibi sağlık sorunları sıkıntı, fatura kesilmemesi sıkıntı, sağlık bakanlığından onay alınması gerekli vs vs.

  ulas'ın dediği gibi ölü doğmuş bir proje, tutmasını bırakın ceza vs yemeden kapanırsa şanslı saysın.

 12. Hilal Gençay Hilal Gençay

  Bizimle beraber bizim için dertlenen, endişelenen herkese gösterdikleri bu duyarlılık için çok teşekkürler. Ayrıca 15 Eylül'deki yarım saat yayın kesintisi için de herkesten özür dileriz, sunucumuzun bir anda oluşan bu talebi kaldıramayacağını maalesef hiç kimse hesaba katmamıştı.

  Komşu Yemeği'ne ilginiz devam etmesi dileğiyle.

 13. Yemek teslimat problemini ve hijyen sorununa kalıcı bir çözüm getirirse bence çok başarılı olabilir. Aksi halde fantastik bir girişimden öteye gidemez.

 14. Pınar Erol Pınar Erol

  pişiren komşu olarak girişimde yer almak isterim.