Türkiye'de 16-74 yaş arası insanların yüzde 70'i henüz internetten mal veya hizmet satın almadı
E-Ticaret

Türkiye'de 16-74 yaş arası insanların yüzde 70'i henüz internetten mal veya hizmet satın almadı

Her haftanın sonunda Webrazzi PRO'daki en ilgi çekici içeriği sizinle paylaştığımız 'haftanın grafiği' yazı dizimizle yine karşınızdayız. Bu haftanın konusu online alışveriş.

TUİK'in 2014 yılında yaptığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması'ndan alınan verilere göre Türkiye'de 16-74 yaş arası insanların yüzde 70'i bugüne kadar internetten herhangi bir mal veya hizmet satın almamış.

Grafiği detaylıca incelediğimizde araştırmaya tüm Türkiye çapında katılan, 16-74 yaş aralığındaki vatandaşlarımızın yüzde 30,8'i internetten mal veya hizmet satın almış. Cinsiyet dağılımına baktığımızda ise erkeklerin kadınlardan daha çok online alışveriş yaptığını görüyoruz.

Diğer yandan ürün dağılımına baktığımızda en üst sırada yüzde 14,1 ile giyim ve spor malzemelerini görüyoruz. İkinci sırada ise 7,3 ile seyahat ve ev eşyaları kategorilerini görüyoruz. Oyun ve diğer tüm yazılımları son 12 ay içinde satın alan insanların oranı da yalnızca yüzde 1,5.

internet-uzerınden-mal-ve-hizmet-satin-alma

Webrazzi PRO nedir?

Webrazzi PRO’ya da değinmek gerekirse; 2013 yılının Nisan ayında yayın hayatına başlayan Webrazzi PRO, dijital sektör için Profesyoneller için Bilgi Merkezi konumunda. İçerisinde internet ve teknoloji sektörlerine dair 2000′in üzerinde grafik barındıran Webrazzi PRO, aynı zamanda veri ortaklarıyla da öne çıkıyor.

Aralarında Deloitte, Nielsen, Mobilike, Kariyer.net, akakce.com ve Gold.com.tr gibi şirketlerin de bulunduğu veri ortakları, internet ortamında halka açık olarak bulunmayan çok sayıda veriyi Webrazzi PRO kullanıcılarıyla paylaşıyor. Bu arada Webrazzi PRO’daki ilk 1000 içeriği detaylıca gözler önüne seren infografiğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Webrazzi PRO’nun fiyatlandırmasıyla ilgili olarak detaylara buradan bakabilirsiniz. Platform hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi ise bize [email protected] e-posta adresinden iletmeniz mümkün.

Görsel kaynak: JMiks/Shutterstock

Yorumlar (8)
 1. Eticaret Henüz Bitmemiş aslında yeni başlıyor anlamı mı çıkarcaz yoksa belirli bir kesim online alışverişten çekiniyor anlamı mı çıkarmalıyız.

  1. Türkiye'de e-ticaret'in %100 büyüme potansiyeli olduğunu çıkartabilirsiniz. Bunun anlamı eticaret penetrasyonu %30'larda bu avrupa'da %60 civarında. :)

  2. Selami Çalişkan Selami Çalişkan

   Aslına bakarsanız iki anlamda aynı yöne yol alıyor.

   Türkiye'de hala e ticaret perakente ticaretin %1-2 lik diliminde. Bu oranın en temel nedeni Avantajların yeteri kadar bilinmemesi ve Güven Sorunu.

   Bütün bunlara rağmen Türkiye'de Eticaret yıllık %35,5 ile büyüyor. Dünya da ise bu orun %18 seviyelerinde.Dünya'dan iki kat daha hızlı büyüyoruz. Buna ek olarak Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip ülke olduğumuzu hesaba katarsak, Eticaret Türkiye'de henüz başlamadı diyebiliriz.

   Hanzade Doğan Boyner'in dediği gibi :

   "Türkiye geçtiğimiz 5 yılda ortalama yüzde 4 büyüdü. Kişi başına milli gelir 9 bin dolardan 11 bin dolara yükseldi. 75 milyon nüfusun yüzde 41'i, 25 yaşın altında. Bu oranla Avrupa’nın en genç nüfusuna sahibiz. E-ticaret’in Türkiye’deki toplam perakende sektörüne oranı sadece yüzde 1. Avrupa’da bu oran yüzde 5. Türkiye’de geleneksel alışveriş alışkanlığını terk eden gençler önümüzdeki 5 yıllık süreçte e-ticarette Avrupa seviyesini yakalayacak, hatta geçecektir. Bir başka deyişle geleceği biz, yani e-ticaret şekillendiriyor."

   İşte tam da bu nedenlerden ötürü, eticaret çok büyük bir değer olarak karşımızda duruyor. Yeterince sermaye ve tecrübemiz varsa Eticarete girmek çok önemli.

   Eğer sermayemiz veya tecrübemiz yoksa İncir A.Ş. yi değerlendirerek bu ekosistemde mutlaka bir yer edinmeliyiz.

   1. Kişi başına gelir ortalamasına değil Türkiye nüfusunun yüzde 70'inin gelir seviyesine bakmak lazım. Malesef çok düşük düzeyde. Ayda 800 lira ve altında...Sizin aylık faturalarınız neredeyse 800 lira iken bu insanlar yaşamaya çalışıyor. Evine internet bağlatıp online alışveriş keyfi yapması bu gidişle mümkün değil...

 2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Alışveriş yapmamış bu kesimin % kaçının kredi kartı var ona da bakmak lazım. Bazı insanlar online alışverişten uzak durmaktan ziyade kredi kartından uzak duruyor..

 3. onlardan biride benim . İnternetten alınan ürün sağlıklı olmaz arızalı oldumu kimi muhatap bulacaksın. Muhatap bulsanda sattıktan sonra yüzüne bakmazlar .

  1. aslinda olay firmanin ekmek teknesi internet oldugu icin bu tür firmalar internette yer alacak her türlü olumsuz yorumlardan kacmak isterler ve müsteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak isterler (dolandiricilar haric tabi) ancak dükkandan aldigin bir üründe müsterinin problemi müsteri ile magaza arasinda oluyor dolayisiyla magazaya zarar verici bir durum olmuyor

  2. Selami Çalişkan Selami Çalişkan

   Aslında durum tam tersi. İnternetten yaptığınız alışverişlerde satıcı, sıcak satış a göre çok daha ağır yükümlülük altında. tüm yasalar ve artık her kaymakamlıkta bulunan tüketici hakem heyetleri, normal mağazalara oranda çok daha fazla yaptırım uyguluyorlar internetteki satıcılara. Aslında normal mağazalara oranda internet satışı çok daha güvenli.