Girişimciler için online iş modeli tanımlama aracı: Ciz.io
Girişim

Girişimciler için online iş modeli tanımlama aracı: Ciz.io

Bir DAM Start-up Studio girişimi olan Ciz.io için en kısa tanımıyla 'girişimcilerin iş modeli tanımlayabileceği ve bu iş modelini dilediği gibi paylaşabileceği online bir araç' diyebiliriz.

Ciz.io'ya e-posta adresinizle beraber basit bir form aracılığıyla kayıt olabiliyorsunuz. Sonrasındaysa dilediğiniz kadar kanvas oluşturmanız, bu kanvasları önzileyebilmeniz ya da size özel olarak üretilen bir url vasıtasıyla paylaşmanız mümkün.

Ciz.io; aynı zamanda içinde bulundurduğu örnek iş modeli kanvasları ve açıklayıcı metinlerle eğitici bir rol de üstleniyor. Tamamen Türkiye'de bulunan girişimciler için hayata geçirilen Ciz.io şu an yalnızca Türkçe olarak kullanıcılarına ulaşıyor.

DAM Start-up Studio bünyesinde geliştirilen Ciz.io için toplamda 5 kişi çalışmış. 8 Haziran'da fikir olarak üzerinde düşünülmeye başlanan proje, geçen haftaysa 'public beta' sürecine geçmiş ve herkesin kullanımına açılmış.

Ciz-io-Ornek-Kanvas

Ciz.io ekibi ile proje hakkında konuştuğumuzda; başta internet girişimcileri olmak üzere tüm girişimciler için 'gerçekten işe yarayan ve zaman kazandıran' hazır formatlı şablonlar ve ufuk açıcı örnek çalışmalar sunmayı hedeflediklerini öğrendik. Yani şu an bünyesinde yalnızca iş modeli kanvası hazırlanabilen Ciz.io, ekibin düşündüklerini baz alırsak yalnızca bir başlangıç.

Diğer kanvas ve şablonlar yolda

Öğrendiğimize göre girişimin kısa vadedeki hedefi iş modeli kanvasının yanında 'Lean Startup' yani yalın girişim modelini de entegre etmek. Girişimcilerin aklında 'Lean Startup' sonrası için çok sayıda şablon ve format olsa da öncelikli şablon ve formatlar kullanıcılardan gelen geri bildirimlerle belirlenecekmiş.

Ciz.io'nun iş modeli gereşi girişimcilere daima ücretsiz kalacağını belirten girişimcilere gelir modeliyle alakalı olarak ayrıca şunları söylüyor: "Ciz.io gelir modelini, girişimci ekosisteminden beslenmek isteyen hizmet/ürün/servis sağlayıcılarla yapacağı periyodik partnerlikler üzerine odaklayacak.

Bu partnerliklerin ön şartı girişimcilere net fayda sağlamak olacak. Kuruluş masraflarının optimize edilmesinden başlayan bu geniş yelpaze, kurucu ortakların ihtiyacı olabilecek satış, pazarlama, insan kaynakları, hukuki ve finansal ve tabi ki mentorluk gibi birçok konu başlığını destekleyecek."

ciz-io-takim
Ciz.io takımı

Mayıs 2010'da hayata geçen Dam Start-up Studio bünyesinde şu an 5 farklı girişim yer alıyor. 12 kişilik ekibini 2015 sonunda 29 kişiye çıkartmayı hedefleyen şirket, 'her yıl 5 yeni girişim' mottosuyla birlikte önce Türkiye'de sonrasındaysa global arenada parmakla gösterilecek, internet girişimleri üreten bir stüdyo olmayı hedefliyor.

Göze hoş gelen ve kullanımı kolay arayüzüyle dikkat çeken Ciz.io, yukarıda girişimcilerin paylaştığı bağlamda; ilerleyen dönemde girişim hızlandırıcı ve yatırımcılarca kullanımı alışkanlık haline gelen bir platform haline gelebilir. Ki çoğu yeni girişimci için de Ciz.io'da bulunan kanvas ve şablonların doldurulması önemli bir sınav olacaktır.

Hem Ciz.io hem de Dam Start-up Studio hakkındaki gelişmelerde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (19)
 1. Cansu G Cansu G

  Alexander Osterwalder'ın Business Model Generation kitabındaki iş modelini birebir alıp dijital platforma taşımak mı oluyor yani bu girişim?

  1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

   Şöyle de diyebiliriz: http://www.businessmodelgeneration.com/ Bir de kanvas yerine "tuval" kullanılması çok daha güçlü bir algı oluşturuyor. Zaten kitabın Türkçe'sinde de Tuval diye çevrilmiş durumda "Canvas". Bu arada oldukça iyi bir kitap, okumayanlara tavsiye ederim. http://www.idefix.com/kitap/is-modeli-uretimi-yves-pigneur/tanim.asp?sid=QIZGDNUJYM8M55U0Z5TY

  2. Özgür Özer Özgür Özer

   Business Model Generation kitabını okuyan herkesin aynı cümleyi kuracağına eminim :)

   1. Aslan Atak Aslan Atak

    Resimden ve samimiyetsizlikten anlaşıldığı üzere bir avuç daha kendilerini bile tanımayan yolunda a.ş. arkadaşlar sanırsam Türk insan aklıyla alay edip, insanların zekasının sınırlarını sınıyorlar Girişim olabilecek iş planlarını tüm başlıklarda ve detaylarda bu arkadaşlarla paylaşıyor olacağımızdan emin olsalar belkide yıllık hedefleri 5 değil 555 olabilirdi... Yine pratik Türk kafası ve Türk kopya zekasının ürünü gibi, komşuda pişer bize de düşer tadında... İş bulamamışlar da tezgah açmışlar ;) ayrıca bkz. bigisi yok - fikri var

 2. Tebrikler, başarılarınızın devamını dilerim. Bu sağlam ekip daha çok güzel işlere imza atacak eminim

 3. Gizlilik konusunda net bir ibare göremedim sistemde. Güven olmalı ana noktalardan birisi.

 4. Aman Bre Deryalar Aman Bre Deryalar

  Bizim gibi bu kanvası sık sık kullan işletmeler için oldukça faydalı olmuş, teşekkürler.

 5. Çok iyi olmuş. Dünyada çok örneği var hatta bir kısmı ücretli. Bu nedir diyen varsa aklındaki bir fikri kanvas haline getirmeye çalışsın o kadar da kolay olmadığını görür, ama pratik yapa yapa alışılıyor.

 6. Sinanelver Sinanelver

  Gizlilik ne olacak? Fikirlerimi ve iş modellerimin çalınmadığını nasıl garanti edebilirler; en azından kendileri bunu yapmayacakları ne malum?

 7. Bu girişimmidir :) ? Kanvas İş Modelini alıp koymuşlar kaç saatte ortaya çıkardılarsa bu 5 kişilik ekip bu girişimi :D

 8. Kullanıcı Sözleşmesi " İnternet aracılığıyla Dam Bilgi Teknolojileri A.Ş.'ye ilettiğiniz her tür bilginin (her tür yorum, öneri, fikir, grafik, vb dahil), size veya başka herhangi bir kişiye herhangi bir ödeme yapılmaksızın, sınırsız kullanım hakkı, fikri mülkiyet hukuku vesair mevzuattan doğan/doğacak tüm hak ve yetkileri Dam Bilgi Teknolojileri A.Ş.'ye geçecektir."

 9. Nurgül Karadeniz Nurgül Karadeniz

  Bu şaka mı ya :) insanlar neden projelerini gidip paylaşsınlar ki, hemde hedefi her yıl 5 yeni girişim olan bir firmanın bu ürününe. Bunu kullanacak olan girişimci varsa girişimciliği bırakmalı.

  1. Gökhan Gökhan

   nugül hannım aynen katılıyorum , artık çok fazla gereksiz girişimler çıkmaya başladı bence bunlardan birisi bu ...

  2. Güzel Tespit :)

 10. Bu girişimi ortaya çıkaranların okuduğu bölümlere baktım nedeni ortaya çıktı her türlü bölümden öğrenci var ama bi tane mühendis yok

 11. o değilde bu domaini bir zamanlar ben alacaktım

 12. Yalnız ekip, oooh projeler gelsin de bir araklayayım gibi bakıyor. Yoksa ben mi paranoyağım acaba :)

 13. Girişim fikrim çalınır korkusu yaşayan herkese crunchbase.com a bakmalarını öneririm. İçinde yüzbinlerce iş fikri var, alın çalın yapın. Kimse niye çaldın demez, çünkü önemli olan yapabilmektir, önemli olan ürün - market uyuşmasıdır bu da ilk düşündüğünüzde oturmaz.

  Dünyada çok örneği var : whataventure.com , BMfiddle .com .. Hatta daha çok var ve bazıları ücretli..

  Ciz.io da girişim fikrinizi yazıp, ideoboom'da girişimcilerle paylaşabilirsiniz. Herkes birbirinden fikir çalsa keşke de Türkiye'de girişimcilik dünyası daha da gelişse..

 14. Ahmet Arslan Ahmet Arslan

  Basarili bir SaaS girisimcisinin (hubspot olabilir) şöyle bir lafı vardı (tam hatırlayamadım ama); "Fikrin calinmasına degil kimse tarafından iplenmemesi ihtimaline endişelenin."