Türkiye'de erkeklerin bilgisayar kullanım oranı kadınlardan daha yüksek [Webrazzi PRO]

Türkiye'de erkeklerin bilgisayar kullanım oranı kadınlardan daha yüksek [Webrazzi PRO]

Geride bıraktığımız hafta içinde Webrazzi PRO'ya eklenen içerikler arasında, en çok ilginizi çekeceğini düşündüğümüz içeriği sizlerle paylaştığımız haftanın grafiği yazı dizimizle yine karşınızdayız. Bu haftanın konusu; Türkiye'de bilgisayar kullanımı.

TÜİK'in 2014 yılında gerçekleştirdiği ve geçtiğimiz Ağustos ayında açıkladığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması'na göre erkeklerin yüzde 62,7'si, kadınlarınsa yüzde 44,3'ü bilgisayar kullanıyor.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 55,7'si son bir yıl içinde bilgisayar kullanmazken aynı oran erkeklerde yüzde 37,3. Cinsiyet bağımsız olarak rakamlara bakarsak; araştırmaya katılan bireylerin yüzde 46,5'inin son 1 yıl içinde bilgisayar kullanmadığını görüyoruz.

TÜİK'in araştırmasına göre bilgisayar kullanım oranları ile internet kullanım oranları birbirine fazlasıyla yakın. Örneğin araştırmaya göre son 1 yıl içinde bilgisayar kullanmayanların oranı yüzde 46,5 seviyesindeyken internet kullanmamada da oran 46,2.

16-74 yaş arası bireyleri kapsayan ve tüm Türkiye genelinde yapılan araştırmaya göre bilgisayar ve internetin (ikisinin beraber) kullanım rakamlarına aşağıdaki grafikten detaylıca göz atabilirsiniz.

turkiye-bilgisayar-kullanim-istatistigi

Webrazzi PRO hakkında

Webrazzi PRO’ya da değinmek gerekirse; 2013 yılının Nisan ayında yayın hayatına başlayan Webrazzi PRO, dijital sektör için Profesyoneller için Bilgi Merkezi konumunda. İçerisinde internet ve teknoloji sektörlerine dair 2000′in üzerinde grafik barındıran Webrazzi PRO, aynı zamanda veri ortaklarıyla da öne çıkıyor.

Aralarında Deloitte, Nielsen, Mobilike, Kariyer.net, akakce.com ve Gold.com.tr gibi şirketlerin de bulunduğu veri ortakları, internet ortamında halka açık olarak bulunmayan çok sayıda veriyi Webrazzi PRO kullanıcılarıyla paylaşıyor. Bu arada Webrazzi PRO’daki ilk 1000 içeriği detaylıca gözler önüne seren infografiğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Webrazzi PRO’nun fiyatlandırmasıyla ilgili olarak detaylara buradan bakabilirsiniz. Platform hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi ise bize [email protected] e-posta adresinden iletmeniz mümkün.

Görsel kaynak: StockLite/Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.