Oyun sektörü için güzel bir gelişme: Oyun Tasarımı Yüksek Lisans Programı

Oyun sektörü için güzel bir gelişme: Oyun Tasarımı Yüksek Lisans Programı

Bir süredir Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren BUG Oyun Laboratuarı, Türkiye'de bir ilk olarak Oyun Tasarımı Yüksek Lisans Programı'nı hayata geçirdi.

Önümüzdeki ilk eğitim-öğretim döneminde derslere başlayacak olan program; Bahçeşehir Üniversitesi altında Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde hizmet verecek.

2012 yılında Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü bünyesinde ortaya çıkan BUG Oyun Laboratuvarı, kısaca BUG, bugüne kadar düzenlediği etkinlik ve eğitim atölyeleriyle çok sayıda amatör ve profesyonel oyun tasarımı meraklısını bir araya getirmişti.

Oyun sektörü için büyük olarak nitelendirilebilecek bu adımla birlikte akademik olarak da varlığını ispatlayan BUG; böylelikle hem akademik hem de sektörel anlamda oyun dünyasının mutfağı haline gelme hedefini ortaya koymuş oldu.

Disiplinlerarası bir kurgu düşünülmüş

'Master BUG' olarak kısaltılan yüksek lisans programında tasarım dersleri dışında Oyun Sanatı, Oyun Çalışmaları, Oyun Prodüksiyonu, Oyun Ekonomisi ve Oyunlaştırma gibi farklı alanlara yönelerek disiplinlerarası bir kurgu düşünülmüş.

Program bünyesinde zorunlu dersler haricinde Game Studies, Game Business, Game Audio, Game Art, Serious Games, Contemporary Game Engines, Designing Artificial Intelligence, User Interface Design, Playful Experience Design, New Interfaces for Gaming ve Player Research gibi dersler de bulunuyor.

Programa herhangi bir 4 yıllık lisans programını tamamlamış herkes başvurabilir

Programa herhangi bir 4 yıllık lisans programını tamamlamış olan ve oyun tasarımı & geliştirme ile ilgilenen herkes başvurabiliyor. Öğrencilerine çok sayıda burs olanağı da sunan programla ilgili detaylı bilgiyi bug.bahcesehir.edu.tr adresinden alabilirsiniz.

Bu arada 'Master BUG' öğrencileri; Bahçeşehir Üniversitesi ile çeşitli işbirliklerine giden Startup Bootcamp İstanbul'a bireysel ya da ekip olarak başvurabilecek, ve bu şekilde projelerini yatırımcılara götürebilme imkanı bulacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.