Capsolo: Dijital zaman kapsülleriyle geleceğe mesaj gönderin

Capsolo: Dijital zaman kapsülleriyle geleceğe mesaj gönderin

capsolo zaman kapsulu dijital vasiyet 4Capsolo.com şimdiye kadar farklı şekillerde aklımıza gelen dijital vasiyet kavramını genişleten yeni bir girişim. Oldukça güzel tasarlanmış ve şimdilik kurgulanabilecek tüm güvenlik endişelerine son veren bir zaman kapsülü veya zaman ayarlı bir dijital kasa.

Capsolo, temel olarak oluşturduğunuz kişisel veri kapsüllerini istediğiniz zaman açıp istediğiniz kişiye göndermenizi sağlıyor. Örneğin evlilik yıl dönümüzde eşinizle paylaşılmak üzere bir kapsül açıp bunu istediğiniz bilgilerle doldurabilirsiniz. Çocuklarınıza 10 yıl sonrası için mesajlar bırakabilir veya belli işleri atadığınız kişilere zaman ayarlı mesajlar gönderebilirsiniz.

Diğer yandan vasiyetinizi de bir kapsüle işleyip, vakti gelince referanslarınız üzerinden istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapacağınıza gelelim.

Geleceğe veri kapsülü göndermek

Öncelikle Capsolo.com'da veri saklamak için yazı, görsel ve işitsel öğe paylaşımına göre sınıflandırılan 3 farklı zaman kapsülünden birini seçmeniz gerekiyor. Ardından verilerinizi girmeye başlıyorsunuz ve paylaşım seçeneklerine geliyorsunuz. Öncelikle alıcı kişiyi (recipient) girmeniz, ardından zaman kapsülünün alıcıya ulaşmasını istediğiniz tarihi (date trigger) giriyorsunuz.

Bu tip bir kapsül, özel günlerde birileriyle paylaşmak istediğiniz anılar için birebir. Dilerseniz sevdiğiniz bir kişi için özel bir doğum günü mesajı hazırlayabilir, çiçeklerin sulanması, evcil hayvanların beslenmesi gibi düzenli yapılması gereken işleri seyahat tarihinize göre şimdiden programlayarak ilgili kişilere gönderebilirsiniz.

capsolo zaman kapsulu dijital vasiyet 2

Capsolo ile vasiyet bırakma

İşin daha sistemli tarafı ise vasiyet bırakma kısmı. Siz özel gün kapsülü hazırlar gibi veri girişi yapmaya devam ediyorsunuz ve ölümünüz durumunda bu kapsülü sevdiğiniz kişilere ulaştırması için güvendiğiniz isimlerle (guardians) kapsül şifrelerini paylaşıyorsunuz. Yani şifreyi kapsülü açacak kişi bilmiyor. Hatta böyle bir kapsül olduğundan bile habersiz.

O kişi sadece kapsülü hedefine ulaştıracak olan haberciniz. Dolayısıyla bu kişinin gerçekten güvendiğiniz bir kişi olması gerekiyor. :)

capsolo zaman kapsulu dijital vasiyet

Örnekleyecek olursam; anılarınızı, her türden hesap bilgilerinizi ve son mesajınızı bir kapsüle atıyorsunuz. Ardından bu kapsülün şifresini en yakın arkadaşınızla paylaşıyorsunuz ve size bir şey olması durumunda kardeşiniz, eşinizle veya tüm ailenizle bu kapsül şifresini paylaşıyor. Veya iş arkadaşınız patronunuza bir son sözlerinizi iletiyor vs...

Bu arada siz şifreyi oluştururken tanımladığınız zaman ayarlı bir denetim mekanizması daha var. Dilerseniz bu tanımlamayı yaparak hataların önüne geçebiliyorsunuz. Şifre kullanıldığında sizden 72 saate kadar bir zaman zarfında onay bekleniyor ve siz onaylarsanız kapsül açılıyor. Eğer öldüyseniz, kapsülü açılması için bu sürenin dolmasını beklemek gerekiyor.

Aynı zamanda ölmeniz olasılığına karşı haberci sayısını artırabiliyorsunuz. Capsolo herhangi bir bilgiyi kendi sunucularında tutmuyor ve her şeyi yüksek güvenlikli AWS (Amazon web services) altyapısında saklıyor.

capsolo zaman kapsulu dijital vasiyet 5

Dünya çapında pazara çıkan yerli girişim

Geçmişte Amerika'da yazılım mühendisliği yapmış olan tecrübeli isimler Çağan Şentürk ve Erol Beynam'ın kurucusu olduğu Capsolo.com, Eylül ayı sonuna kadar kayıt oluşturan herkese ücretsiz bir ‘standard’ kapsül hediye ediyor. Yeni kapsül oluşturmak içinse ödeme yapmanız gerekiyor.

Geleceğe mesaj göndermek, vasiyetinizi saklamak veya sadece günlük/not tutmak için Capsolo.com'a üye olmanızı diliyor, yorumlarınızı bekliyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.