Snapchat, DST'den 7 milyar dolar; Kleiner Perkins'ten 10 milyar dolarlık değerlemeyle iki yatırım turunu geride bıraktı

Snapchat, DST'den 7 milyar dolar; Kleiner Perkins'ten 10 milyar dolarlık değerlemeyle iki yatırım turunu geride bıraktı

Snapchat, henüz gelir yaratmıyor ancak popülerliği yatırımcıları ikna etmeye yetmiş gibi görünüyor. The Wall street Journal'ın haberine göre, Snapchat, değerlemesini 10 milyar dolara çıkaran yeni bir yatırım aldı. Kleiner Perkins tarafından yapıldığı belirtilen yatırım, Snapchat'i dünyanın en değerli girişimlerinden biri haline getiriyor.

Haberde, Kleiner Perkins'in Snapchat'e yaklaşık 20 milyon dolarlık bir yatırım yapmak üzere Mayıs ayında karar verdiği söyleniyor. Kleiner Perkins, bu yatırımla Sanpchat'te yüzde 1'in biraz altında paya sahip oluyor.

Dikkat çeken notlardan bir diğeri de ünlü Rus yatırım şirketi DST Global'ın bu yılın başında Snapchat'e  7 milyar dolar değerlemeyle sessiz sedasız yatırım yaptığı. Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre DST Global'ın yatırım turu, Kleiner Perkins'in Snapchat'e yatırım yapma kararından kısa bir süre önce kapanmış.

DST Global, 2009 yılında 10 milyar dolar değerlemeyle Facebook'a yatırım yapmış, 2010 yılında ICQ'yu 187,5 milyon dolara satın almıştı.

ComScore verilerine göre, Amerika'da Y kuşağı mensupları arasında Facebook ve Instagram'dan sonra en popüler üçüncü uygulama olan Snapchat'in Kasım ayında yok olan reklam ve haberlerle gelir yaratmaya başlaması planlanıyor.

Snapchat tarafından her iki yatırımla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Aşağıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, 10 milyar dolarlık değerlemesi (resmi olarak doğrulandığı takdirde), Snapchat'i Airbnb, Xiaomi ve Dropbox gibi dünyanın en değerli girişimleri arasına yükseltiyor.

latest-valuation-of-tech-startups-including-uber-report-latest-valuation_chartbuilder1

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.