Mikro yatırımlardan büyük birikimler yaptıran mobil uygulama: Acorns

Mikro yatırımlardan büyük birikimler yaptıran mobil uygulama: Acorns

Son dönemde mobil finansal uygulamaların sayıları özellikle ABD'de gün geçtikçe artıyor ve artık bankalar dışında, girişimler de son kullanıcılara finansal çözümler getirmeye çalışıyor.

Bunun son örneklerinden bir tanesi de Acorns. Acorns'ın amacı, küçük yatırımlarınızı sizin seçeceğiniz risk profillerine göre değerlendirmek. Bu finansal girişim, büyük rakamlarla değil küçük miktarlarla yatırım yapmaya başlamak isteyen gençleri ve genelde çocuklarının geleceği için ufak miktarlarda yatırım yapmaya başlamak isteyenleri hedefliyor.

Acorns'ın çalışma mantığı oldukça basit. Uygulamaya kredi veya banka kartınızı tanımlıyorsunuz. Uygulama, kartlardan yaptığınız harcamaları takip ediyor ve siz her harcama yaptığınızda uygulama size yaptığınız harcamanın rakamını yuvarlayıp, bu farkı yatırım hesabınıza aktarmak isteyip istemediğinizi soruyor.

Screen Shot 2014-08-26 at 23.04.02

Çok sık kart kullanan kişiler, böylece yaptıkları alışverişlerden sonra yuvarlanan rakamları biriktirmeye başlıyor. Kısacası Acorns, "damlaya damlaya göl olur" mantığıyla çalışıyor. 9.50$'lık bir alışveriş yaptığınızda, kalan 50 Cent'i yatırım hesabınıza aktarmayı size teklif ediyor. Ardından, bu yatırım miktarını siz de kendinize uygun risk grubuna göre yatırım hesabına aktarıyorsunuz.

Acorns'da yer alan 5 farklı yatırım grubunda, çeşitli hisse senetleri ve bonolar bulunuyor. Buradan istediğiniz yatırım aracını seçip, riskinize göre en yakın hissetiğiniz seçeneği seçebiliyorsunuz. Yatırdığınız miktarlara göre, uygulama da size farklı önerilerde bulunuyor.

Bugüne kadar toplamda 8.3 milyon dolar yatırım alan Acorns, beta süresi boyunca tam 10 bin kişiye ulaşmış ve kullanıcı başı bir günde ortalam yatırım miktarı 3$ civarında gerçekleşmiş. Uygulama hem kart kullanımına teşvik etmesi hem de bir mikro yatırım aracı olmasıyla birlikte ABD'de kullanıcı sayısını gittikçe artırabilir ve ciddi gelecek vaat edebilir. Şimdilik sadece iPhone sürümü bulunan Acorns'un Android sürümünün beta'sının ise Eylül ayında çıkması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.