Apple, bugüne kadarki en büyük iPad'in hazırlıklarına 2015'te başlıyor

Apple, bugüne kadarki en büyük iPad'in hazırlıklarına 2015'te başlıyor

iPad pazar payı kaybediyor ve Apple buna çözüm olabilecek bir formül geliştirmiş olabilir. Bloomberg'in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Apple, bugüne kadar piyasaya sunduğu tabletlerden daha büyük olacak yeni iPad'in  üretimine 2015'in ilk çeyreğinde başlıyor. Habere göre yeni iPad'in ekran boyutu 12,9 inç olacak. Şu anda piyasadaki iPad'lerin 9,7 ve 7,9 inç boyutlarında olduğu düşünülürse, yeni iPad için bu radikal bir oran denilebilir.

Gartner verilerine göre, Apple'ın 2012 yılında yüzde 52,8 olan tablet pazar payı, 2013 yılında yüzde 36'ya geriledi. iPhone'dan sonra şirketin gelirler açısından ikinci en büyük ürünü olan iPad'in gerilemesinde, Android'in alt segmente yönelik, küçük ekranlı ve daha düşük maliyetli tabletlerinin etkili olduğu belirtiliyor. Apple, daha büyük iPad'lerle bu farkı kurumsal pazarla kapatmaya çalışacak gibi görünüyor.

Hatırlayacağınız gibi Apple, yine radikal bir adım atarak IBM'le kurumsal pazara yönelik ürün ve uygulamalar için işbirliğine gitmişti. Apple CEO'su Tim Cook'un bu konuda dikkat çeken yorumlarından biri de iPad'in henüz kurumsal pazara yönelik uygulamalardan yeterince faydalanamadığıydı. Apple, daha büyük (ya da en büyük) iPad'lerle bu sorunu adresliyor olabilir.

Apple'ın daha büyük bir iPad üretmesi ihtimalini güçlendiren etkenlerden biri de iOS 8 ile birlikte gelecek olan ekran bölme desteği. iPad'inizde iki farklı uygulamayla birlikte çalışmanızı sağlayan bu özellik kurumsal pazarda oldukça kullanışlı olabilir -Windows 8'de olduğu gibi-.

Apple'ın 2015 yılı başında üretmeye başlayacağı söylenen yeni iPad'inin fazla büyük ve bu nedenle kullanışsız olacağı düşünülebilir. Buna karşın Microsoft'un halihazırda 13 inçlik Surface Pro 3'üyle suları şimdiye kadar test ettiğini söylemek gerekiyor. Microsoft için Surface Pro 3, pazardaki en başarılı ürünlerinen biri ve hatta şirket için üretkenlik deneyiminde çıtayı belirleyen ürün.

Apple, daha büyük iPad'lerle özellikle kurumsal pazarda bugün elde ettiğinde çok daha büyük fayda sağlayabilir ve Bloomberg'in haberi bu ihtimali oldukça güçlendiriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.