Radar ve alkol kontrolünü sosyal medyadan haber vermek yasal mı?

Radar ve alkol kontrolünü sosyal medyadan haber vermek yasal mı?

Trafikte yapılan radarla hız kontrolü ve alkol muayenesi gibi uygulamalar, pek çok sürücü için caydırıcı bir etken oluyor. Özellikle son yıllarda kurallara uymayan sürücülere yapılan cezai yaptırımların artması, sürücüleri trafikte daha da dikkatli olmaya itiyor.

Son dönemde ortaya çıkmaya başlayan ve takipçi sayıları da gün gittikçe artmaya başlayan bazı sosyal medya hesapları, trafikte yapılan standart kontrol uygulamalarını haberdar ederek, sürücüleri trafikteki kontrol noktalarından bilgilendiriyor. İçeriğini de kullanıcıların oluşturduğu bir yapıya sahip olan hesaplar, trafik uygulamalarını haber veren kullanıcıların tweet'lerini Twitter'da RT'liyor, Facebook'ta ise içerik olarak paylaşıyor.

İzmir Çevirme Radar Twitter hesabının 43 bin, İstanbul'da Çevirme Twitter hesabının 29 bin, Ankara Çevirme Radar Twitter hesabının 35 bin takipçisi bulunuyor. Karayolları Trafik Kanunu'na göre, araç içerisinde radar tespit eden dedektör cihazların bulundurulması kesinlikle yasak ve cezaları net şekilde belirtilmiş. Fakat daha önce pek çok kez tartışma konusu olan, kullanıcıların birbirine selektör yaparak radarları haber vermesinin  suç olup olmadığıyla ilgili tartışmalar bu sosyal medya hesapları yüzünden tekrar gündeme gelebilir.

Benzer durumlar, Amerika Birleşik Devletleri'nde de yaşanıyor. ABD'deki durum, selektör yapmanın anayasal bir hak olması ve sürücünün herhangi bir sebeple selektör yapma hakkının bulunması. Kimi hukuki çevreler, selektör yaparak karşı şeritten gelen kullanıcıların aslında iyilik yaptığını, bu durumun sürücüleri dikkatli olmaya ittiğini söylüyor. Kimi çevreler ise, işlenen ilgili hız suçuna yardım ve yataklık yaptığı iddiasında. Şu anda ortada emsal bir karar yok ve sosyal medya hesaplarının da iyi amaçlı mı, yoksa kötü amaçlı mı olduğu tartışmaya açılabilir.

Bir diğer yandan, radar uygulamalarının yapıldığı yollar çeşitli ikaz işaretleriyle belirtilmesi zorunlu. İşin ilginç yanı, örneğin Texas'taki Keller Polis Departmanı, trafik uygulamaları yaptığı yolları önceden Twitter hesabı üzerinden duyuruyor. Yine Dallas'ta, trafik departmanında Teğmen rütbesiyle çalışan Herb Ashford, Twitter üstünden bugün hangi yollarda konumlanacaklarını Twitter üstünden duyuruyor.

Bir yanda ABD örneği, diğer yanda ise ülkemizde kullanıcılar tarafından içeriği oluşturulan iki farklı örnek ve iki farklı görüş var. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce yapılan uygulama yanlış mı, yoksa bizde de polis teşkilatının sosyal medyada daha aktif hale gelmeli ve sosyal medyayı verdiğim örnekteki gibi mi kullanmalı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.