Radar ve alkol kontrolünü sosyal medyadan haber vermek yasal mı?
Sosyal Medya

Radar ve alkol kontrolünü sosyal medyadan haber vermek yasal mı?

Trafikte yapılan radarla hız kontrolü ve alkol muayenesi gibi uygulamalar, pek çok sürücü için caydırıcı bir etken oluyor. Özellikle son yıllarda kurallara uymayan sürücülere yapılan cezai yaptırımların artması, sürücüleri trafikte daha da dikkatli olmaya itiyor.

Son dönemde ortaya çıkmaya başlayan ve takipçi sayıları da gün gittikçe artmaya başlayan bazı sosyal medya hesapları, trafikte yapılan standart kontrol uygulamalarını haberdar ederek, sürücüleri trafikteki kontrol noktalarından bilgilendiriyor. İçeriğini de kullanıcıların oluşturduğu bir yapıya sahip olan hesaplar, trafik uygulamalarını haber veren kullanıcıların tweet'lerini Twitter'da RT'liyor, Facebook'ta ise içerik olarak paylaşıyor.

İzmir Çevirme Radar Twitter hesabının 43 bin, İstanbul'da Çevirme Twitter hesabının 29 bin, Ankara Çevirme Radar Twitter hesabının 35 bin takipçisi bulunuyor. Karayolları Trafik Kanunu'na göre, araç içerisinde radar tespit eden dedektör cihazların bulundurulması kesinlikle yasak ve cezaları net şekilde belirtilmiş. Fakat daha önce pek çok kez tartışma konusu olan, kullanıcıların birbirine selektör yaparak radarları haber vermesinin  suç olup olmadığıyla ilgili tartışmalar bu sosyal medya hesapları yüzünden tekrar gündeme gelebilir.

Benzer durumlar, Amerika Birleşik Devletleri'nde de yaşanıyor. ABD'deki durum, selektör yapmanın anayasal bir hak olması ve sürücünün herhangi bir sebeple selektör yapma hakkının bulunması. Kimi hukuki çevreler, selektör yaparak karşı şeritten gelen kullanıcıların aslında iyilik yaptığını, bu durumun sürücüleri dikkatli olmaya ittiğini söylüyor. Kimi çevreler ise, işlenen ilgili hız suçuna yardım ve yataklık yaptığı iddiasında. Şu anda ortada emsal bir karar yok ve sosyal medya hesaplarının da iyi amaçlı mı, yoksa kötü amaçlı mı olduğu tartışmaya açılabilir.

Bir diğer yandan, radar uygulamalarının yapıldığı yollar çeşitli ikaz işaretleriyle belirtilmesi zorunlu. İşin ilginç yanı, örneğin Texas'taki Keller Polis Departmanı, trafik uygulamaları yaptığı yolları önceden Twitter hesabı üzerinden duyuruyor. Yine Dallas'ta, trafik departmanında Teğmen rütbesiyle çalışan Herb Ashford, Twitter üstünden bugün hangi yollarda konumlanacaklarını Twitter üstünden duyuruyor.

Bir yanda ABD örneği, diğer yanda ise ülkemizde kullanıcılar tarafından içeriği oluşturulan iki farklı örnek ve iki farklı görüş var. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce yapılan uygulama yanlış mı, yoksa bizde de polis teşkilatının sosyal medyada daha aktif hale gelmeli ve sosyal medyayı verdiğim örnekteki gibi mi kullanmalı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (12)
 1. Gökhan P. Gökhan P.

  Aşırı hız tehlikelidir. Ama şehirler arası 2-3 şeritli bölünmüş yolda 70-80 km hız limiti gibi saçma uygulamaların olduğunu düşünürsek yararlı hesaplar diyebiliriz.

  Ortada bir bıçak var. Ekmek de kesebilirsin adamda. Birileri adam bıçaklıyor diye bıçağı yasaklayamazsınız.

 2. Geçenlerde bir trafik cezası iptal edildi. Radara hızlı giren kişi dava açmış sanırım. Mahkeme devlet vatandaşlarına pusu kurmaz diyip cezayı iptal etmiş. Yani radar öncesi radar var diye yazmak gerekiyormuş. Böyle olunca bu hesaplar da yasal olmuyor mu?

 3. Yaşanmış bir örnek var aslında, yaşadığım şehirdeki radar ve trafik uygulamalarını katılımcıların bildirimi ile paylaşan bir sosyal medya sayfası vardı. Sonuç olarak polis suç olduğu için sayfa sahibini göz altına aldı. Sayfayı kapattirdi vs.

 4. Şu kural saçma uymayalım, bu kural mantıklı buna uyalım diye bişey olamaz. Kural kuraldır. Belirlenen limitlerin üzerinde hız yapmak suçtur. Ortada bir suç olduğuna göre suçlunun polise yakalanmamasını sağlamakta suçtur.

  plakanialdim.com diye bir site var.Araç kamerası olanlar trafik ihlaline denk gelirse eklesin buraya

  1. Ahmet Ergüzel Ahmet Ergüzel

   Aslında burada "suçlunun polise yakalanmamasını sağlamak" söz konusu değil. Bu hesaplar "suçun işlenmesini önlüyor", yani araçların yavaş gitmesini sağlıyor. Eğer hızlı gidip radara yakalandıktan sonra polisten kaçmanın yollarını gösterselerdi bu suç olurdu. Almanya'da radarın nerede olduğunu belirtmek tamamen serbesttir mesela, radyo programlarında duyuruları yapılır hatta şurada radar var aman dikkat diye. Radarın amacı da ceza vermek değil caydırmaktır, dolayısıyla hem radar hem de radarın yerini belirten uygulamalar/hesaplar bu caydırıcılığı sağlıyor.

   1. Bazı konularda Avrupa ile yapılan kıyasları doğru bulmuyorum. İşin felsefesi dediğiniz gibi olabilir ama Türkiye de dediğiniz gibi işlemiyor. Bizde bu hesapların amacı şu: Radara yaklaşınca hızını 80 e düşür, radarı geçince ibreyi 180'e daya!

    Size göre (ki teoride haklısınız) radarı olduğunu öğrenince insanların aklına hızlı gitmenin zararları gelmeli ve yavaşlamalılar. Fakat maalesef henüz bu bilinçte değiliz.

  2. Arabanın ön koltuğunda 2-3 yaşlarında çocuk oyuruyor, araç radarın önünden geçiyor, ama hız kuralına uyduğu için durdurulmuyor,,, yollarda hız sınırlaması levhaları var ama hız sınırlarının bittiği yerde , yasak bitmiştir levhası yok,,, 10 km lik yol üzerinde 5 tane trafik ışığı var, bunların 4 tanesi fasılalı, sizde mantıken ve her çevre yolunda olduğu gibi diğerininde fasılalı olduğunu düşünüyorsunuz,, ama sonuncu birden yeşilden kırmızıya dönüyor ,, acı fren sesleri,, duramayıp geçenler, , az ilerde çevirme kırmızıda geçtiniz ceza,, diyeceğim o ki önce trafik kuralları bir düzene girsin,, tek amaç ceza yazmaksa işte o na itiraz ederim,,

 5. Çokpisyanlarım Çokpisyanlarım

  Kuralların işlemesini engelleyen, yaptırımların önüne geçen her eylem suç sayılmalı.

 6. İnsanlara birbirlerini bunlar tencere tava çalıyor, bu evde 2 kız 3 erkek kalıyorlar diye şikayet ettiren bir devlet varken nerede radar olduğunu insanların birbirine söylemesi suç olamaz!

  Devlet nereden para kazanacağını sapıtmıştır ve otomotiv sektöründen kazandığı paranın haddi hesabı yoktur! 1 tane otomobilden otomobil markasından daha çok cebine para koyan, 1 lt benzinde benzin firmasından hatta benzinin çıktığı ülkeden daha çok cebine para koyan, bunları yapmasına rağmen hala daha doymayan kafasına göre yer yer hız limitleri belirleyip halkının cebindeki paraya göz diken doyumsuz bir devlet var ortada! İstanbul Ankara Tem otoyolunda, bomboş yolda 70 km hız limiti olan yerler var. Normal hız kurallarına uyup 110 km ile seyreden bir araç 70 RADAR yazısını görünce zorunlu olarak frene asılıyor ve hızlı akan trafikte arkasındaki araçlara kaza riski oluşturuyor.

  Sorun radarların yerini söyleyenlerde değil, bunu yapmak zorunda bırakanlarda!!

 7. Alim Kucukpehlivan Alim Kucukpehlivan

  Herkese Merhabalar,

  Konu ile ilgili bir uygulaması olan bir firma yetkilisi olarak şunları ekleyebilirim;

  Evet, iki görüş var bu konuda; ilki, Devlet vatandaşına tuzak kuramaz, diğeri de, Kurallar insanlar için vardır, uyulmalıdır.

  Biz iki görüşü de harmanlayarak çıkardık ürünümüzü; BaşarTrafik, bildirimleri farklı kategorilerde almakla birlikte, uyarıları sesli olarak ama tip ayırımı olmaksızın yapmakta. Yani okul bölgesinden geçerken de, hız radarına gelirken de ¨Güvenli Sürün¨ diyoruz. Bir şekilde yol çalışması, trafik kazası, hız kamerası, okul bölgesi, hep belli hızlarda geçilmesi gereken noktalar, ve ne kadar dikkatli olursak olalım, yolda böyle bir uyarıcı olmasının yanında, cep telefonumuzun da bizi bu konuda uyarmasında bizce bir sorun yok, fayda var.

  Alkol kontrol noktaları için bir ayrı uyarı girişimiz ise yok, yani Alkollü araç kullanımına kesinlikle karşıyız ve bunun mümkün hale gelmesini sağlayacak uygulamalardan değil BaşarTrafik.

  Türkiye'de bu konu en çok gelgitin yaşandığı bir konu, ama en büyük sorun bizce şu anda kanuni hız limitlerinin yollardaki tabelalara eksik ve yanlış yansıtılması. Karayolları ve belediyelere bu konuda çok büyük görev düşüyor.

  Saygılarımla,

 8. Hüseyin Hüseyin

  teksas taki uygulama güzel

  bizim burdada yapılsa hatta 2 yerde yapılırken 4-5 yerde yapılıyor gibi sosyal medyadan reklam yapılsa

  herkez daha dikkatli olur kurallara daha çok dikkat edilir bence.

 9. Bende Kahramanmaraş radar sayfasının yöneticisi yim.cevirmeleri paylasmadikca bir suc unsuru göremiyorum.